Перша молитва після анафеми: у Києво-Печерській Лаврі молитимуться за упокій Івана Мазепи
У Києво-Печерській лаврі вперше в історії святині відправлять панахиду за її меценатом і ктитором – гетьманом Іваном Мазепою. Богослужіння відбудеться 11 червня 2023, в день Всіх святих у Всіхсвятській церкві, збудованої коштом Івана Мазепи. Панахиду проведуть з нагоди 325-річчя освячення храму.
Про це повідомляють на сайті Міністерства культури та інформаційної політики України.
"У цей день вперше в історії Києво-Печерської лаври буде відправлено панахиду за її меценатом і ктитором – гетьманом Іваном Мазепою, якого за небажання коритися Московії ще за життя було піддано анафемі російською імперською церквою. Жодна з українських церков ніколи не визнавала чинності цієї анафеми, а українці по всьому світу молилися за його упокій. Натомість в московському патріархаті "проклинати" Мазепу продовжували і за часів незалежної України, і навіть після початку війни у 2014 році. Відтепер історичну і духовну справедливість буде відновлено", – написали в повідомленні.
У МКІП зазначили, що панахида за гетьманом Мазепою стане початком відродження в українській Лаврі традиції вшанування видатних постатей національної історії та культури.
"А в лаврських храмах лунатиме молитва Богові за Україну, за захисників та захисниць нашої країни та нашого народу", – додали в повідомленні.
На заході оголосять про старт реставраційних робіт у церкві Всіх святих, які відбуваються за підтримки Офісу ЮНЕСКО в Україні, а також презентують новий проєкт – Музейний центр "Гетьман Іван Мазепа та його доба" (локація — Онуфріївська вежа).
Анафема на гетьмана Івана Мазепу була накладена 12 листопада 1708 року за наказом російського царя Петра І, у зв'язку з переходом гетьмана на бік шведського короля Карла XII у Великій Північній війні. Це стало початком боротьби російського царату з українською державністю.
У вересні 2018 року Вселенський патріарх і синод Константинопольської церкви зробили заяву, що вони ніколи не визнавали дійсною анафему на Івана Мазепу, тому що вона була політично вмотивована.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 2645 |
Посилання до теми:
5.06.2023 Тіні минулого: українські сліди у Варшаві
23.03.2023 "Ми – нащадки славних лицарів". Вийшла друком книга – "капсула часу" з козацької Конотопщини
21.02.2023 "Самобутня культура, яку намагалися знищити": у Варшаві показують давні ікони Києва та Чернігова
18.12.2022 Чому Батурин є принциповим для української ідеї: Ющенко про значення гетьманської столиці
3.12.2022 В Ізюмі замість радянських назв з'являться вулиці Бандери, Мазепи та Ратушного
Додати коментар: