У заказнику «Замглай» на Чернігівщині відновлюється біорізноманіття
Територія найбільшого в Чернігівській області заповідного об'єкта - ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Замглай" - в умовах відсутності антропогенного впливу швидко відновлюється і повертається у свій прадавній природний стан.
Це констатують учені-екологи Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка, який є науковим куратором створення заповідних зон у регіоні.
Як розповів завідувач кафедри екології та охорони природи ЧДПУ, кандидат біологічних наук Юрій Карпенко, в урочищі Замглай помічена поява усіх видів флори, які були на межі знищення в період ведення тут господарської діяльності.
Особливо тішить екологів розростання рідкісних видів рослин, в числі яких, зокрема, карликова береза та зозулині черевички. Остання, за словами Ю. Карпенка, - найгарніша орхідея нашої флори, яка за красою може конкурувати з тропічною. Її осередок у лівобережному Поліссі є тільки тут, у Ріпкинському районі, тому збереження цієї квітки - справа дуже важлива.
Збільшується в Замглаї і фауністичне різноманіття: повертаються в місця гніздівлі хижі птахи, активно заселяють територію хребетні тварини - видра, хохуля, соня лісова та ін.
Відновлювальні процеси в урочищі розпочалися в 1990-х роках - після ліквідації Замглайського торфобрикетного заводу і припинення торфовидобутку. Ставки і кар'єри, що залишилися природі, доповнили собою ландшафт колишньої заплави Дніпра і зробили це місце надзвичайно цікавим для натуралістів.
"Тут є усе: болота, ліси, луки, торфовища, водойми, піщані дюни, прибережна смуга. Це різноманіття екотопів дозволяє говорити про унікальність Замглаю і за площею, і за показниками кількісного і якісного біорізноманіття", - зазначив Юрій Карпенко.
Єдиною проблемою заповідного об'єкта, за словами науковця, є браконьєрство. Заказник сьогодні не охороняється, отож питання створення в тій місцині природного парку із включення до нього замглайської долини не втрачає актуальності.
Довідка
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Замглай" був створений у 2000 році на площі 4428 га. Це один з найбільших болотних масивів Полісся, що являє собою заболочене дно давньої широкої долини Дніпра. Заказник знаходиться між річками Сож та Десна і має велике значення для збереження унікальних ландшафтів та реліктової рослинності замглайської долини.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 12919 |
Посилання до теми:
9.12.2009 Ялівщина. Чого хоче громада і що пропонує влада…
30.09.2009 Рись зберіглася на території РЛП «Міжрічинський»
23.07.2009 Чернігівську Ялівщину поділили кияни! Ще й, як поділили …
11.05.2009 Провокація від О.Острякова
26.03.2009 Браконьєрська навала на Городнянщину
2.02.2009 Сьогодні – день болота!
8.09.2008 Багатовіковий дуб в урочищі Рихлівського монастиря. ФОТО
8.09.2008 Вишенська дача. ФОТОрелаксація
20.05.2008 Рідкісний птах на Чернігівщині. ФОТО
Додати коментар: