Затяглися «часи перемін»…
«Важко жити в часи перемін», говорили древні китайці.
«Краща новина – відсутність новин», жартують англійці.
Україну ж весь час трясуть переміни й новини, які чомусь називають «реформи». Нові зарплати й пенсії, нові тарифи й ціни. Отже, новації в Україні від 1 січня 2018 року.
Мінімальна зарплата зросла до 3723 гривень. Така норма затверджена в Державному бюджеті 2018 року. Це на 523 грн більше, ніж торік.
Якщо від цієї суми відняти 18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військового збору, то мінімально українець отримуватиме 2997 грн.
Новий прожитковий мінімум
Це чисто умовна величина, доходи, які мав би отримувати громадянин країни, щоб «мінімально жити», точніше, виживати. Бо щодо харчування – то з цих коштів можна щось виділити, аби не померти з голоду. Стосовно одягу і взуття – щоб не ходити голим і босим (наприклад, одні чи двоє трусів на рік).
Також від розміру прожиткового мінімуму обчислюються посадові оклади бюджетників. Наприклад, найменша зарплата вчителя нині має становити 4 прожиткові мінімуми. Утім, ця норма ще «вилами по воді писана». Оклад депутата парламенту, після недавнього підвищення, становить тепер 10 прожиткових мінімумів. Тут уже не «вилами», а моментально, навіть «заднім числом». Постанову Рада ухвалила в грудні, а нові зарплати отримали вже з 1 жовтня. Причому до цього окладу додається десь ще стільки ж різних надбавок, так що в нардепів буде за 30 тисяч гривень.
Отже, згідно з держбюджетом, від 1 січня загальний прожитковий мінімум підвищився на 156 грн і становить 1700 грн; від 1 липня – 1777 грн, від 1 грудня – 1853 грн;
в тому числі для дітей до 6 років: від 1 січня – 1492 грн, від 1 липня – 1559 грн, від 1 грудня – 1626 грн;
для дітей від 6 до 18 років: від 1 січня – 1860 грн, від 1 липня – 1944 грн, від 1 грудня – 2027 грн;
для працездатних осіб: від 1 січня – 1762 грн, від 1 липня – 1841 грн, від 1 грудня – 1921 грн;
для осіб, які втратили працездатність: від 1 січня – 1373 грн, від 1 липня – 1435 грн, від 1 грудня – 1497 грн.
Пенсійна реформа: нова мінімалка й підвищення стажу
Мінімальна кількість страхового стажу, необхідна для виходу на пенсію за віком, тепер становить 25 років, замість старої норми в 15 років. Зміни відбулися в рамках пенсійної реформи, що почала діяти від 11 жовтня 2017 року.
Позначка в 25 років лише стартова. До 2028-го кількість необхідного стажу для виходу на пенсію збільшуватиметься щороку на один рік, аж доки не досягне 35 років. Тобто наступного 2019 року вже необхідно буде мати 26 років страхового стажу, щоб вийти на пенсію, 2020-го – 27 років і так далі.
Є й інший вихід. Закон дозволяє «купити» страховий стаж через внески до Пенсійного фонду. Потрібно сплатити подвійний мінімальний страховий внесок. Мінімальний – це 22% від мінімальної зарплати (3723 грн). Виходить 819 грн 6 коп. Перемножуємо на два, отримуємо 1638 грн 12 коп. – стільки коштує придбати один місяць страхового стажу. Відповідно один рік – 19 тис. 657 грн 44 коп. Хтось та буде «купувати» цей стаж. Хто?
Змінився підхід до визначення страхового стажу. Відтепер стаж від 1 січня 2004 року можна підтвердити виключно сплаченими страховими внесками. Від цього часу трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу, як було раніше.
Пенсійний вік не збільшився: 60 років для чоловіків і поки що 58 – для жінок. Проте в жінок він зростає вже кілька останніх років і зростатиме ще.
Мінімальний розмір пенсії від 1 січня становить 1373 грн.
Стартує медична реформа
Міністерство охорони здоров’я планує, що від квітня 2018 року запрацює система «гроші ходять за пацієнтом». Тобто зарплата лікарів первинної ланки допомоги – сімейних лікарів, дільничних терапевтів і дільничних педіатрів – залежатиме від кількості пацієнтів у кожного з них, а не від фіксованої ставки.
Система працюватиме так: кожен пацієнт (або його батьки) сам обирає лікаря, до якого хоче ходити на прийом. Разом з лікарем пацієнт укладає в електронному вигляді безтермінову декларацію про обслуговування. Її можна легко перепідписати й з іншим спеціалістом.
Опісля держава в повному розмірі оплачуватиме прийоми й базовий пакет аналізів безпосередньо тій лікарні, де ви лікуєтеся. Виходить, ніби кожен окремий пацієнт сплачує за свій прийом, тільки кошти надає держава.
2018-го на одного пацієнта держава виділятиме 370 грн. Один лікар може обслужити за рік максимум дві тисячі пацієнтів. МОЗ підрахувало, що 2018-го така практика принесе річний дохід лікарю від 740 тис. грн до 1 млн грн. Це від 60 тисяч гривень на місяць і вище. Правда, далеко не всі ці гроші підуть лікареві.
Медичні послуги розподіляться на два пакети:
- червоний – це послуги, які сплачуватиме сам пацієнт (наприклад, неекстрена стоматологія, звернення до лікаря без направлення, естетична медицина);
- зелений – послуги, які стовідсотково сплачуватиме держава (невідкладна, первинна, паліативна допомога).
Розшириться також програма «Доступні ліки»: кількість безкоштовних ліків збільшиться щонайменше на 10 препаратів. У бюджеті-2018 передбачено збільшення фінансування програми на 30%, тобто 1 млрд грн.
Військовим пенсіонерам підвищують виплати
Від 1 січня підвищують пенсії військовим пенсіонерам та іншим силовикам. Правда, відповідний закон досі не ухвалений Верховною Радою, але в уряді запевнили, що закон заднім числом ухвалять пізніше. Тобто виплати будуть-таки з 1 січня.
Пенсії осучаснюватимуть залежно від стажу й розміру грошового забезпечення пенсіонера. Пенсія військових зросте в середньому на 62%.
Заплановане підвищення виплат військовослужбовцям, що перебувають у зоні АТО. За службу на першій лінії оборони бійці отримуватимуть на 10 тис. грн більше, на другій – додатково 4,5 тис. грн.
Нові зарплати освітян
2018 року – підвищення мінімальної зарплати працівникам найнижчої кваліфікаційної категорії освітян до рівня чотирьох прожиткових мінімумів, тобто до 6,8 тис. грн.
У новому Законі «Про освіту» , щоправда, прописане більш суттєве підвищення – від трьох мінімальних зарплат, тобто від 11 тис. 169 грн. Однак бюджет не дозволяє одразу почати виплачувати такі надбавки. Тому збільшувати зарплату педагогів будуть поступово від 2018-го до 2023-го.
Починає діяти й нова система надбавок. Для кожної наступної кваліфікаційної категорії виплати збільшуються на 10%. Працівник вищої категорії матиме оклад, на 30% більший від інших.
Проходження вчителем добровільної незалежної сертифікації автоматично означатиме, що він отримуватиме надбавку в розмірі 20% від окладу. Введено і надбавки за вислугу років – від 10% до 30% окладу.
Зменшили соціальну норму на електроенергію: отримувачам субсидій доведеться платити більше
Згідно з постановою Кабміну, ось нові соціальні норми на електроенергію від 1 січня 2018 року:
- – у житлових приміщеннях (будинках) – не більш як 190 кВт/год. на місяць;
- – обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води – не більш як 230 кВт/год. на місяць;
- – обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води – не більш як 250 кВт/год. на місяць.
Але можуть бути й менші норми, що залежить від кількості членів сім’ї.
Цигарки знову подорожчали: чи зменшить це розміри куріння?
Зросли акцизи на цигарки. Тому вони дорожчають на 2 – 7 грн залежно від марки та виробника.
Досі одна пачка коштувала в середньому 30 грн. На місяць для затятих курців виходило 900 грн, а на рік – 10,8 тис. грн.
Вартість цигарок в Україні зростатиме протягом найближчих семи років. До 2024 року, за угодою про асоціацію з Євросоюзом, вартість акцизу зросте від 21 євро до 90 євро за тисячу сигарет. Відповідно пачка коштуватиме не менше 90 грн. Тоді за таку саму кількість сигарет український курець платитиме 32,4 тис. грн на рік.
Розширено перелік професій, які дають право піти на пільгову пенсію за віком
Тепер на пільгову пенсію можуть розраховувати працівники, які зайняті повний робочий день:
- ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва й капітальним ремонтом свердловин;
- на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/кв.м і більше;
- паянням виробів припоями, що містять свинець або шкідливі речовини першого/другого класу небезпеки чи канцерогени;
- на видобуванні та збагаченні уранової руди 50 і більше відсотків робочого часу;
- на складах і базах зберігання й постачання пестицидів та хімічної продукції, безпосередньо зайняті навантаженням, розвантаженням і складуванням пестицидів.
Швидкість авто в населених пунктах обмежено до 50, але її контролювати нічим
Обмеження швидкості до 50 км/год. встановлене не на всіх ділянках. У визначених місцях органи місцевого самоврядування за погодженням з поліцією можуть дозволяти вищу швидкість.
Перевищити ліміт дозволено лише на 9 км/год., інакше – доведеться заплатити штраф у розмірі 3,4 тис. грн.
Проте досі не вирішене питання із сертифікацією приладів, якими патрульна служба поліції може офіційно фіксувати швидкість транспорту на дорогах.
Боротьба з «тіньовою економікою»: зросли штрафи за порушення законодавства роботодавцями
Зросли штрафи за порушення законодавства юридичними та фізичними особами-підприємцями. Сума стягнень вказана далі в мінімальних зарплатах.
30 зарплат за кожного працівника (111 тис. 690 грн) доведеться сплатити роботодавцям до бюджету за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, за оформлення працівника на неповний робочий час у випадку, коли останній працює повний робочий день, за виплату зарплатні без нарахування та сплати єдиного внеску.
10 зарплат (37 тис. 230 грн) за кожного працівника становить штраф за недотримання мінімальних державних гарантій з оплати праці (наприклад, неврахування тарифу нічного часу, подвійної ставки за роботу у вихідні й святкові дні).
На три зарплати (11 тис. 169 грн) штрафуватимуть роботодавця за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам більше ніж на один місяць або виплату зарплати не в повному обсязі.
Децентралізація доріг і створення Дорожнього фонду
Від початку року 70,5% доріг переходять в управління місцевих органів влади. А це 120 тисяч кілометрів автошляхів. На місцях будуть займатися будівництвом, ремонтом й утриманням автошляхів. На балансі «Укравтодору» залишаться лише 50 тис. км доріг державного значення.
Так само децентралізують фінансування. Створять єдиний Державний дорожній фонд, куди щороку з бюджету відраховуватимуть фіксовані суми грошей. Дорожній фонд буде розподіляти кошти між обласними бюджетами (35% фінансування, цьогоріч – 11,41 млрд грн) і «Укравтодором» (60% фінансування, 19,5 млрд грн 2018 року). Хоч в «Укравтодору» доріг значно менше, але вони більші й дорожчі для догляду. Також за «Укравтодором» залишається зобов’язання з погашення боргів, сума яких становить 6 млрд на поточний рік.
«Це суттєвий крок уперед – тепер усі мешканці можуть вимагати в місцевих органів влади належного ремонту доріг», – прокоментував міністр інфраструктури Володимир Омелян.
2018-го на будівництво й ремонт автодоріг у бюджеті заклали 46,7 млрд грн.
Подорожчало користування стаціонарними телефонами
«Укртелеком» від 1 січня підвищив на 7 – 15% ціни на стаціонарний телефонний зв’язок. Абонплата в тарифі «Домашній безліміт» для жителів міст становить 73 грн на місяць, для жителів села – 67,99 грн. Тариф «Домашній базовий» – відповідно 68 грн і 63 грн.
Перед цим «Укртелеком» підвищував тарифи на свої послуги зовсім недавно – в жовтні 2017 року.
Мотивація – меншає абонентів, чимало людей відмовляються від стаціонарних телефонів і переходять на мобільні. Але чим завинили ті абоненти, які все-таки не відмовляються від телефонів? Особливо самотні старі люди в селах. «Укртелеком» міг би надолужити доходи на інших, вигідніших видах послуг, але ось такий «вибірковий» підхід.
«Укрпошта»: нові побори
«Укрпошта» змінила тарифи на пересилання листів і посилок. Ціни зросли на найбільш популярні послуги, а на менш затребувані – знизилися. Зокрема, пересилання поштових відправлень у межах України зросли на 12,3%, за кордон – на 43,2%.
Відправлення листа чи поштової картки до 20 грамів коштувало 4 грн, а від 20 до 50 грамів – 5 грн. Ці два тарифи об’єднали в один, і відтепер потрібно купувати марку за 5 грн. Переважна більшість звичайних листів мають вагу до 20 грамів, тепер доводиться платити за них на гривню більше. Подібну «арифметику» «Укрпошта» застосувала й до інших тарифів. Водночас листи вагою від 1 до 3 кг здешевшали вполовину.
Простий приклад, як діє така хитра «арифметика». Наша газета, яку ви тримаєте в руках, важить десь 50 грамів. Відправлення її в конверті за кордон авіапоштою (а саме так треба відправляти до переважної більшості країн, інакше лист ітиме тижнями, якщо не місяцями) досі коштувало приблизно 40 гривень, коливання залежали від курсу долара. Нині коштує 110 гривень, майже втричі дорожче! Річ у тім, що досі перша градація ваги листа була від 0 до 100 грамів, наступна, друга – вище 100 і до 250 грамів. Мало того, що ця друга градація подорожчала на 43,2%, тобто з 80 до110 гривень. Пошта взагалі ліквідувала першу градацію – ту, що до 100 грамів. Тобто 50-грамовий лист іде вже в категорії «до 250 грамів». Ви сплачуєте непотрібні й невикористані вами 200 грамів ваги. Це називається «оптова» торгівля чи надання послуг. Наприклад, якби ви купували якусь річ за 100 гривень, а вам сказали, що продають «оптом», лише по 3 штуки, зате «зі знижкою», не за 300, а за 200 гривень. Ви мусите купувати, переплачуєте 100 гривень і викидаєте абсолютно зайві дві речі.
Пошта вкотре демонструє своє поняття «ринкової економіки», ділячи послуги, тобто клієнтів, на «вигідні й невигідні». Хоч треба говорити про сумарні доходи відомства, а вони постійно зростають. І зростатимуть, адже «Укрпошта» недавно отримала дозвіл на торгівлю газом, створює власний банк. То що їм ті листи чи доставка передплачених газет, що теж називають «невигідним».
Подорожчала електроенергія
Цього року в Україні ціна не електроенергію зросте на 16,2%. Рішення ухвалили на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Підвищення ціни відбувається у два етапи: від 1 січня – на 9,5%, від 1 квітня – ще на 6,1% до підвищеного.
Подорожчав газ на 8%: поки що для виробництва, але це відчує на собі й усе населення
1 січня підвищилися ціни на газ для промислових споживачів на 8%.
Ціна газу для населення поки що незмінна, але подорожчання для виробництва відчує на собі кожен. Адже виробники будь-якого товару, від буханки хліба й пакета молока до промислових товарів, тут же закладатимуть нову ціну на газ у собівартість продукції, що підвищить її ціну в продажу.
Підготував Петро АНТОНЕНКО,
редактор газети «Світ-інфо»,Чернігів.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 5576 |
Посилання до теми:
14.01.2018 Гості програми "Під прицілом" - телеканал Дитинець і прес-служба ДПтС
5.01.2018 Вандалізм безпам’ятства
27.12.2017 Що за «боротьбою з корупцією»?
22.10.2017 Яке суспільство - така журналістика! Про цікавий кримінал і нецікаву медреформу «ПІД ПРИЦІЛОМ»
7.10.2017 ЧЕТВЕРТА програма «ПІД ПРИЦІЛОМ» НОВОГО проекту «Дивись. Думай. Аналізуй». Субота о 19:00!
Коментарі (1)
да пашлі ви | 2018-01-19 14:17
зрівнювати юридичну особу і фізичну особу в плані будь-яких проплат є несумісно і злочинно!