Знайомтеся: Нова коаліція. Антибудівельна
Громадські організації із чотирьох регіонів України об’єдналися задля того, аби боротися із корупцією у галузі містобудування. Учасники коаліції впевнені, що діючи разом, вони зможуть лобіювати створення правових механізмів, які зроблять корупцію у процесі забудови неможливою.
Інформація про жертви конфліктів, що виникають навколо чергової незаконної забудови, вже перестала шокувати українців. Незліченні статті у друкованих та електронних виданнях країни висвітлюють корупційні скандали у галузі містобудування.
Територіальні громади конфліктують із забудовниками, забудовники конфліктують із владою. Ніхто не має наміру йти на компроміс.
Ціна питання часто настільки висока, що ті, хто намагається протистояти свавіллю, наражаються на серйозний ризик. І кожного року проблема стає усе більш та більш серйозною. Якщо ще 5-7 років тому вона зачіпляла інтереси лише жителів столиці, то зараз подібні конфлікти стають нормою вже у кожному великому місті України.
Уже традиційно ця тема стає предметом передвиборчих спекуляцій усіх без винятку політичних партій. І так само традиційно вона ховається далеко під спід одразу ж після виборів. Добре ще те, що вони тепер проводяться частіше. Але навіть це не сприяє значною мірою системному вирішенню проблеми.
Хоча, якщо розібратися, спроб саме системного вирішення проблеми до цього часу ще й не було. У силу специфіки самої проблеми. Ситуація, що склалася, вигідна щонайменьш двом із трьох зацікавлених сторін.
Для корумпованих чиновників це ще одне (і досить серйозне) джерело прибутку. Бізнес, що страждає від поборів та здирства у процесі підготовки містобудівної документації, начебто і зацікавлений у правовому врегулюванні. Але усе ж таки вважає цей шлях занадто довгим: набагато простіше вирішити питання із допомогою хабара. При цьому можна порушити і “правила етажності”, і розмістити свої об’єкти у скверах та парках – там, де за законом їх розміщення неможливе.
Бізнесмени рідко замислюються над тим, що “купуючи” чиновників та суддів, вони не лише непоправно спотворюють життєвий простір наших міст, але і повністю руйнують віру людей у справедливість. Закликати до совісті тих, хто надає такі рішення або судовим рішенням легалізує незаконно збудовані об’єкти, не має сенсу, якщо громада мовчатиме. Більш за все страждають від зловживань у процесі містобудування локальні громади – чиї інтереси зовсім не враховуються ані владою, ані забудовниками – ті люди, чиє життєве середовище непоправно спотворюється незаконною забудовою.
Але ці громади готові активно діяти лише тоді, коли проблема стосується їх особисто. Як тільки прибудинкову територію або улюблений парк вдається відстояти, інтерес до проблеми різко йде на спад. Саме тому проект, про який йде мова нижче, можна назвати першою спробою комплексно підійти до проблеми зловживань у містобудуванні.
Коаліція зі складною назвою “Впровадження прозорих і вільних від корупції механізмів забудови” об’єднала 6 організацій із 4 регіонів країни. Усі вони мають серйозний досвід захисту інтересів громади у конфліктах, пов’язаних із забудовами. Протягом найближчих 7 місяців вони планують провести комплексний моніторинг ситуації у себе в регіонах, проаналізувати причини проблеми, і після цього виробити стратегію спільних дій для досягнення змін.
Змін коаліціянти прагнуть, перш за все, на місцевому рівні, але навіть у діалозі із місцевою владою, на їх думку, набагато вагоміше лунатиме голос не просто чергової ініціативної групи громадян, а всеукраїнської коаліції громадських організацій. Так вважає і Юлія Ращупкіна, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) – координатор коаліції. За плечима СЦГІ дворічний досвід роботи у руслі даної проблеми. Організація тісно співпрацює із 15 ініціативними групами луганчан, що протистоять незаконній забудові. В організації працюють досвідчені експерти, що готові вже зараз запропонувати пакет змін національного законодавства у сфері містобудування.
Так, наприклад, кандидат економічних наук, викладач магістратури управління та кафедри менеджменту Східноукраїнського національного університету Віктор Філліповський має в активі успішну кампанію протидії незаконним забудовам. Відстоявши права та інтереси своєї територіальної громади, він вже другий рік продовжує працювати у руслі даної проблеми. На думку Юлії Ращупкіної, об’єднавши свої інтелектуальні та організаційні ресурси, коаліціянти досягнуть переконливих результатів.
Керівник проекту Олександр Врублевський (київська громадська організація “Інститут громадянського суспільства”) вважає, що коаліція дозволить комплексно досліджувати проблему у різних областях України. Цьому сприятиме виявлення регіональної специфіки і визначення тих аспектів, що характерні для всіх областей.
Співпраця у рамках коаліції надасть унікальну можливість отримати та обробити репрезентативний матеріал завдяки єдиному інструментарію дослідження. Усе це буде сприяти розробці цілого комплексу заходів, направлених на зміну ситуації, що існує у містобудівній сфері. Олександр Врублевський упевнений, що досвід аналітичної та законотворчої діяльності “Інституту громадянського суспільства” буде корисним для досягнення тих цілей, що ставлять перед собою учасники коаліції.
«Спільними зусиллями п’яти організацій можна досягти більшого, ніж якщо б кожна із наших організацій поодинці пробивала б шлях для місцевих реформ у лабіринтах великої бюрократичної машини», – каже Анжеліка Близнюк, керівник нікопольського благодійного фонду “Меценат”.
Анжеліка дуже розраховує на підтримку експертів коаліції для унесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні. Нормативна база, що регулює процедуру забудови, на її думку, має відповідати чинному законодавству і відповідати інтересам міської громади.
Фінансову підтримку діяльності коаліції готовий надати антикорупційний проект “Гідна Україна”. Нагадаємо, що ця програма працює вже 2 роки у рамках угоди між урядами нашої країни та Сполучених Штатів Америки, і метою її є зниження рівня корупції в Україні. Юхані Гроссман, керівник “Гідної України”, вважає, що запланована діяльність коаліції повністю відповідає пріоритетам антикорупційної програми.
Проблему зловживань у процесі забудови він вважає дуже актуальною. Україна, за його словами, переживає будівельний бум, ціни на нерухомість продовжують неухильно рости. А із наближенням Євро-2012 і новим припливом інвестицій, проблема ще більше загострюється.
Великі гроші, що обертаються у цій сфері, створюють «поживне середовище» для корупції. У своєму інтерв’ю пан Гроссман прокоментував і таку думку, яка часто звучить із вуст представників місцевого самоврядування, що локальні громади (особливо у малих провінційних містах) мають усіма засобами залучати та утримувати інвесторів. На думку деяких регіональних управлінців – це єдиний шанс дати розвиток інфраструктурі у недостатньо привабливих в інвестиційному плані регіонів. І заради цього місцевим громадам варто закривати очі на деякі «незначні» порушення. Юхані Гроссман упевнений у тому, що ті, хто так вважає, обманюють самі себе. Досвід показує, що такий підхід лише «консервує» кризи. І не треба навіть далеко ходити за прикладами – та ж сама українська медицина.
На питання, чим же саме цікава коаліція «Гідній Україні», пан Гроссман відповів, що програма вже підтримувала програми об’єднання громадських організацій і що вони вдоволені досягнутими результатами. І зараз у рамках програми продовжують працювати дві стійкі коаліції неурядових організацій. Одна із них займалася моніторингом вступних іспитів у вищих навчальних закладах. Завдяки об’єднанню зусиль організацій із різних регіонів, ситуацію відслідковували одночасно у 30 вищих навчальних закладах по всій країні. Ще одна коаліція розробляла проект закону про доступ до офіційної інформації. Результат – у липні законопроект було подано до профільного комітету Верховної Ради.
«Коаліція важлива тим, що вона дає громадським активістам досвід спільної діяльності, у результаті чого помітно росте їх професіоналізм. Працюючи разом, експерти неурядових організацій можуть підготувати якісні рекомендації із вирішення будь-якої проблеми», - каже Юхані Гроссман, - «ми плануємо і надалі підтримувати подібні ініціативи».
Зацікавилися проектом і вже погодилися співпрацювати із коаліцією і представники українського уряду. Так, наприклад, свою експертну підтримку цій ініціативі має намір надати заступник Міністра регіонального розвитку та будівництва Анатолій Ткачук. Варто нагадати, що на даний час міністерство і саме розробляє проекти законів та підзаконних актів для зміни ситуації у даній сфері.
При міністерстві створено громадську раду, що розглядає рекомендації громадян із покращання законодавства. І на пропозицію про співробітництво із боку новоствореної коаліції представники уряду відгукнулися із зацікавленістю.
Плани коаліціянтів вражають. І якщо їм судиться збутися, то вже у квітні ситуація може істотно змінитися на краще. Але не всі експерти, із якими нам довелося поспілкуватися, впевнені в успіху цієї ініціативи. Це і не дивно – на сьогодні ця проблема виглядає надто складною. Але ми пам’ятаємо, що «подорож у тисячу лі починається із одного кроку».
Якщо автори цього проекту зможуть втілити в життя хоча б половину задуманого – то це вже буде великий крок уперед.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 6915 |
Посилання до теми:
14.08.2008 «Зеленбуд» обґрунтовує вирубку Чернігова
9.07.2008 Будівельна мафія витравлює дерева сіллю. ФОТО
5.07.2008 Епоха Вирізання. По-чернігівськи. ФОТОрепортаж
19.05.2008 Чернігівська міськрада рахує мерців. Для забудовників
6.10.2008 Дерибан Ялівщини вигідний міськраді Чернігова. Звернення
Додати коментар: