СБУ відкрила електронний архів документів каральних органів
Сьогодні при Галузевому державному архіві Служби безпеки України розпочав роботу Відкритий електронний архів (Інформаційно-довідковий зал). Його першочергове завдання — спрощення доступу та використання документів із Архіву СБУ.
Як наголосив під час офіційного відкриття т.в.о. голови Служби безпеки України Валентин Наливайченко, це тільки початок і всі архіви каральних органів будуть розсекречені.
Про це "Високому Валу" повідомили у прес-центрі Центру досліджень визвольного руху.
Начальник архівного відділу Українського інституту національної пам’яті, радник Голови СБУ з науково-дослідницької роботи Володимир В’ятрович представив спеціально розроблену програмну оболонку з контекстним пошуком. Всі документи систематизовані і тематично згруповані. Доступними також є фотоархів, наукові збірники та монографії, електронні версії виставок і презентацій.
«Відкритий електронний архів — це нові можливості для наукових досліджень. Ми робимо цей унікальний історичний матеріал доступним, зручним і оперативним в користуванні», — відзначив Володимир В’ятрович.
У відкритті електронного архіву взяли участь Голова державного комітету архівів України Олександр Удод, Голова асоціації дослідників Голодоморів в Україні Левко Лук’яненко, Директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий, дисидент Євген Сверстюк, син Головного командира УПА Василя Кука Юрій.
Пан Юрій Кук завдяки пошуковій системі зміг одразу ознайомитися з багатьма документами присвяченими діяльності його відомого батька.
Присутніх на відкритті представників дипломатичного корпусу, зокрема послів Литви, Польщі та Ізраїлю, особливо зацікавила інформація про репресії проти національних меншин у сталінський період та списки військовополонених, похованих в Україні. Наприклад, Надзвичайний i повноважний посол Литви в Україні пан Альгірдас Кумжа знайшов дані про одного зі своїх співвітчизників.
Процес розсекречення та створення електронних копій документів продовжується. Передбачається щоденне оновлення бази даних.
Безпосередньо з відвідувачами зал працюватиме з 14:00 до 17:00. У першій половині дня оновлюватимуться бази даних. Всі матеріали доступні для копіювання на власні електронні носії. Всі послуги є безкоштовними.
Звертатися в Інформаційно-довідкову залу Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Адреса: м.Київ вул.Ірининська, 4. Телефон 255-82-24.
Структура відкритого електронного архіву станом на 2 жовтня 2008
База даних складається з п’яти компонентів:
- Документи
- Фотоархів
- Наукові видання
- Виставки та презентації
- Матеріали ЗМІ
Розділ «Документи» містить електронні версії документів за темами:
Дисидентський рух в Україні – матеріали з історії дисидентського руху 1950-1980 рр. Зокрема, документи про діяльність Української Гельсінської Спілки за 1988 рік; інформаційні повідомлення Першому секретарю ЦК КПУ Володимиру Щербицькому, матеріали кримінальних справ проти учасників руху.
Голодомор 1932-1933рр. Тут розміщено окремі накази, документи таємного діловодства, обвинувальні вироки, кримінальні справи ДПУ УСРР, а також щоденники, вірші та записи зі спогадами українців, що були заарештовані в той період.
Історія ОУН і УПА. На цей момент розділ містить розпорядчі документи Проводу Організації Українських Націоналістів, внутрішні документи Української Головної Визвольної Ради, Української Повстанської Армії, інформаційні повідомлення, листування підпільників (напр. члена Проводу ОУН Петра Федуна – «Петра Полтави»). Широко представлені зразки листівок та підпільних видань, а також грошова одиниця підпілля – бофони.
Діяльність єврейських організацій в Україні. В папці розміщено документи таємного діловодства, розпорядження та звіти ДПУ-НКВС-МДБ УРСР щодо репресій проти євреїв за період 1920-1950-х р.
Списки репресованих українців, які відбували покарання у виправно-трудових таборах в Казахстані. Дані списки на прохання СБУ були передані Комітетом національної безпеки Республіки Казахстан.
Списки представників різних національностей, інтернованих та поховані та території України.
Розділ «Фотоархів» містить наступні матеріали:
Фотографії про Голодомор – фотографії з кримінальної справи на фотографа з м. Батурина Миколи Боканя, зроблені ним в 1932-1933 рр., що відображають трагедію Голодомору на прикладі його родини.
Фотоархів підпілля ОУН і УПА. Частина фотографій була зроблена підпільниками і вилучена під час арештів, частина – співробітниками МГБ. На даний момент в базі знаходяться фотографії Р.Шухевича, В.Кука, П.Федуна, жінок-підпільниць, криївок, фотографії з побуту повстанців.
Фотографії з історії радянських репресій 1917-1991 рр.
Розділ «Наукові видання» містить 10 номерів журналу «З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД-КГБ» (1994-2001рр.), збірники документів про ліквідацію Української греко-католицької церкви, владику Андрея Шептицького, статті та монографії працівників архіву та інших науковців.
«Виставки та презентації»: електронні версії виставок, підготовлених СБУ: «Розсекречена пам’ять. Голодомор 1932-1933рр» (75 стендів), «УПА. Історія нескорених» (спільний проект із ЦДВР, 32 стенди), «Роман Шухевич, Життя і доля» (13 стендів), а також матеріали презентацій та громадських слухань.
«Матеріали ЗМІ» – підбірка матеріалів із засобів масової інформації, пов’язаних з діяльність Галузевого Державного Архіву СБУ.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 19352 |
Посилання до теми:
15.09.2008 Володимир В’ятрович: Влада Росії боїться правди
10.12.2007 Зник унікальний архів Служби безпеки «Казаческого освободительного движения»
7.12.2007 Історія нескореного духу. Презентація книги. ФОТО
26.11.2007 Вони організували геноцид українців. Називаємо поіменно
23.11.2007 Виконавці Голодомору 1932-33 років: Називаємо поіменно
Додати коментар: