Останнє оновлення: 10:26 вівторок, 26 листопада
Війна
Ви знаходитесь: Політика / Соціум / "Між очей. Всього найкращого, Маннергейм", – фіни масово замовляють "написи помсти" на снарядах ЗСУ
Між очей. Всього найкращого, Маннергейм, – фіни масово замовляють написи помсти на снарядах ЗСУ

"Між очей. Всього найкращого, Маннергейм", – фіни масово замовляють "написи помсти" на снарядах ЗСУ

Фіни майже єдині, хто замовляє повідомлення про помсту, каже координатор проєкту SignMyRocket. Журналіст Yle відвідав офіс онлайн-сервісу в Черкасах.

"In the Spirit of the Winter War from Finland", тобто "У дусі Зимової війни".

Такий напис був на снаряді, який українські солдати в січні випустили по позиціях російських військ. Фінський замовник заплатив за нього 200 доларів США, або трохи більше 180 євро.

Послання замовили через волонтерський сервіс SignMyRocket, який збирає гроші для української армії. Будь-хто може за пожертву замовити будь-який напис на снаряді.

Послання замовляють люди з усього світу. Фіни виділяються на тлі інших, розповідає представник волонтерів.

"Фіни – майже єдині, хто надсилає повідомлення про помсту", – каже координатор проєкту Антон Соколенко.

Журналіст Yle Максим Федоров відвідав офіс проєкту в Черкасах і переглянув написи, замовлені через сервіс SignMyRocket.

Послання, що стосуються агресії Радянського Союзу щодо Фінляндії під час Другої світової війни, чітко виділяються серед решти повідомлень.

У цій статті Yle публікує кілька прикладів написів від фінів на снарядах.

"Ми ніколи не забудемо 1939 рік". Напис безпосередньо відноситься до Зимової війни. Зображення: Signmyrocket

На багатьох фотографіях, переглянутих Yle, вказані точні дата і місце.

Так, на одному із снарядів вказана дата 20 січня 1940 року, а місце – Тампере. Повідомлення, ймовірно, відноситься до великого бомбардування міста, коли 32 радянських літаки бомбили міські райони Піспала, Петсамо і Фінлейсон.

На снаряді вказана дата 20 січня 1940 року, а місце – Тампере. Йдеться, ймовірно, про велике бомбардування міста, коли 32 радянських літаки бомбили міські райони Піспала, Петсамо і Фінлейсон. Зображення: Signmyrocket

На іншій фотографії згадується село Локка в Соданкюля в Лапландії і дата 14 липня 1944 року. Цього дня радянський партизанський загін напав на село і вбив 21 мирного жителя, 20 з яких були жінки і діти.

Це був найруйнівніший напад на цивільне населення, здійснений радянськими партизанами під час Війни-продовження.

Снаряд, на якому написано "Локка 14.7.1944 – Ми не забудемо, хоча ви так думали, нещасні". У фінському селі Локка радянський партизанський загін вбив 21 мирного жителя, 20 з яких були жінки і діти. Зображення: Signmyrocket

Частина послань стосується територіальних поступок Фінляндії Радянському Союзу.

На одному з снарядів згадується місто Сортавала, розташоване на північному березі Ладозького озера. Фінляндія була змушена поступитися містом СРСР, спочатку після Зимової війни 1940 року, а потім за умовами Московського перемир'я 1944 року.

На снаряді написано "Поверніть Сортавалу". Фінляндія була змушена поступитися містом СРСР, спочатку після Зимової війни 1940 року, а потім за умовами Московського перемир'я 1944 року. Зображення: Signmyrocket

Багато послань також містять імена фінських жителів і дати Зимової війни або Війни-продовження. Написи, ймовірно, відносяться до дати смерті людини, яка загинула на війні.

Більшість повідомлень, які надсилають фіни, написані фінською мовою, але є також багато послань англійською.

Кілька фінських повідомлень також містять цитати з пісні воєнного часу "Silmien välliin" ("Між очей"), написаної Рейно Палмротом. Деякі з них є прямими цитатами з пісні, інші – перефразовані.

"Silmien välliin ryssää, kyllä se siihen tyssää" ("Між очей росіянина, і буде йому кінець").

"Silmien välliin, T: Mannerheim" ("Між очей, Всього найкращого, Маннергейм").

Крім фраз, пов'язаних із Зимовою війною і Війною-продовженням, у посланнях фінською мовою висловлюють позицію щодо ситуації у сфері політики безпеки або передають привіти президенту Росії Владимиру Путіну. У деяких повідомленнях також використовуються зневажливе прізвисько росіян в Фінляндії ryssä і лайливі слова.

Згідно з написами, переглянутими Yle, фіни використовують у своїх повідомленнях більш грубі вирази, ніж люди з інших країн. Це підтверджує і координатор проєкту SignMyRocket Антон Соколенко.

– З інших країн замовляють переважно особисті послання або щось смішне.

– Чи замовляють подібні написи з інших країн, які постраждали від дій Радянського Союзу під час Другої світової або Холодної війни?

– Ні. З країн Балтії, наприклад, надходить відносно мало донатів, – каже Соколенко.

За сервісом SignMyRocket стоять українські волонтери, які збирають кошти на допомогу ЗСУ. Вони ведуть свою діяльність з 2014 року, коли Росія анексувала Крим і почала військові дії на сході України.

Інтернет-сервіс, через який можна замовити написи на снаряди, відкрився навесні минулого року, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

За словами Соколенка, на початок січня з Фінляндії надійшло 600-700 замовлень. Загалом за них було отримано 140000 євро.

У замовленнях від фінів зафіксовано два пікові моменти: перший трапився в жовтні минулого року, коли про участь у проєкті повідомив депутат парламенту Мікко Кярня. Вдруге фіни почали масово надсилати замовлення в Новий рік, коли в соцмережах про свої послання розповіли голова парламентського комітету в закордонних справах Юссі Галла-Аго і письменниця Софі Оксанен(siirryt toiseen palveluun).

Найбільше донатів поки що зробили громадяни США. Фіни на другому місці.

"Мене не цікавлять етичні питання"

На зібрані донати для ЗСУ було куплено автомобілі, приціли, тепловізійні камери і радіотелефони.

У день візиту Yle до офісу проєкту доставили тридцять розвідувальних дронів, які вирушать на фронт.

Соколенко каже, що йому траплялися відгуки або статті у ЗМІ, де проєкт звинувачують у неетичності. Він також знає про розгорнуту у Фінляндії дискусію про етичний бік послань.

Зокрема, оглядач газети Iltalehti Оскарі Оннінен розкритикував рішення відомих фінів замовити написи на снарядах.

"Усе, що я можу сказати про етику, це те, що мені все одно. Якщо прийдуть гроші і якщо ми зможемо на них купити предмети першої необхідності для солдатів, мене не хвилюють етичні питання".

Антон Соколенко від самого початку не думав, що проєкт буде успішним, але донати за перший тиждень роботи проєкту змусили його змінити свою думку.

Соколенко хоче нагадати критикам, що Україна захищається від агресії Росії. Про моральний бік, на його думку, мають думати самі донори.

"Вони [замовники] добре знають, що зброя, на яку нанесено їхнє послання, вбиває людей. Особливо коли напис замовляється на снаряд Excalibur, точність якого становить чотири метри".

Соколенко розповідає, що більшість негативних відгуків надходить від проросійськи налаштованих користувачів.

"Однак кілька разів я отримував запити з Росії та Білорусі. Люди запитували, як відправити гроші, щоб не було можливості відстежити донат на батьківщині. Рішення – криптовалюта", – каже Соколенко.

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  20 років тому у Чернігові застосували сльозогінний газ

SVOBODA.FM