Альтернатива – без альтернатив або Кому вигідні «задушливі» ціни на тепло?
Чернігів має відмовитися від індивідуального опалення, - на цьому вкотре наголосив міський голова Владислав Атрошенко під час сесії Чернігівської міської ради. Мовляв, від індивідуального опалення страждають ті чернігівці, які користуються централізованим, адже для них вартість теплопостачання зростає.
Проте, таке рішення не вважають доцільним та обґрунтованим мешканці, які вбачають низку переваг саме в індивідуальному опаленні.
Адже це, насамперед, заощадження коштів на комунальні витрати. І, звичайно ж, комфорт. Бо суми у платіжках мешканців, які обслуговуються в «Облтеплокомуненерго» в рази вищі, за ті, які отримують користувачі індивідуального опалення.
Зазвичай, коли одні від’єднуються від централізованої мережі, вартість її експлуатації для інших споживачів зростає. У Чернігові жоден (!) багатоповерховий будинок не був від’єднаний від централізованого опалення. А мережі з більш ніж піввіковим «стажем», тож нерідко виходять з ладу, роблячи людей заручниками обставин.
Можливість переходу багатоквартирних будинків з центрального на автономне, а квартир – на індивідуальне – опалення з’явилася в Україні ще наприкінці 1990-х – початку 2000-х років. Утім, тоді це явище не було масовим. Здебільшого, через відносно низькі тарифи на теплопостачання, коли левову частку витрат брали на себе держава й місцева влада. Утім, чим дорожчими ставали енергоресурси і чим більше зношувалися централізовані магістралі, тим активніше люди переходили на альтернативні схеми опалення. Першопрохідьцем було Закарпаття, де до 2012 року на автономне й індивідуальне опалення перевели майже увесь житловий фонд. Пришвидшувати цей процес місцеву владу змушувало, зокрема, накопичення взаємних неплатежів: населення – перед комунальниками, тепловиків – перед постачальниками газу і продавцями вугілля, останніх – перед партнерами і трудовими колективами. Тож влада Ужгорода першою в країні вирішила перевести усе місто на індивідуальне опалення.
А ось, наприклад, за даними Івано-Франківської міської ради, за 20 останніх років кількість будинків із централізованим теплопостачанням зменшилась на 177 (з 839-и до 732-х), тобто на 21%. А вже на кінець 2020 року у місті лише 667 будинків користувалися централізованим опаленням.
Зі слів мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, повний перехід на автономне опалення місто має намір здійснити за наступні п’ять років. Більше того, у Франківську навіть діє програма з підтримки мешканців, які бажають перейти на індивідуальне опалення. Допомогу отримують одинокі пенсіонери, які не мають рідних та інваліди першої групи.
А от Боярка, за підрахунками міського голови Олександра Зарубіна, зможе повністю відмовитися від централізованого опалення вже за два роки. Зараз індивідуальне опалення мають 36% квартир житлового фонду. Причина відмови від централізованого опалення, на думку мера, полягає в економічній недоцільності утримання котелень, розбалансованості та критичному зносі міської системи централізованого теплопостачання.
Є серед прикладів і ті, які просто вражають. Ось, наприклад, у київській багатоповерхівці на вулиці Миколи Бажана, встановили сонячні панелі, вітрові генератори, теплові насоси, інтелектуальну систему управління.
В результаті мешканці мають автономну гарячу воду і опалення за значно нижчими тарифами, ніж з централізованої системи. Звісно, ця казка ніколи не стала би реальністю без створення ОСББ. Таких прикладів чимало в Миколаєві, Одесі, Херсоні. Там будинки навіть заробляють на тому, що здають в оренду дах, а Південна енергетична компанії сплачує їм за це кошти, які вони вдало використовують на ремонти та благоустрій території.
Тож, доки інші міста, ОСББ шукають вдалі і вигідні альтернативи, у Чернігові, на жаль, міська влада сама вирішує, бо, як кажуть, своя сорочка ближче до тіла… Така собі альтернатива без… альтернатив. Хоча, насправді, люди вправі самі вирішувати, як їм бути. І закон на їхньому боці!
Можливість відмовитися від централізованого опалення і гарячого водопостачання передбачена Законом «Про житлово-комунальні послуги», який введено в дію з 1 травня 2019 року. Правилами надання послуг з постачання теплової енергії (постанова Кабміну від 21 серпня 2019 № 830) встановлено, що відключення споживачів від систем централізованого опалення (теплопостачання) здійснюється за рішенням співвласників багатоквартирного будинку. Рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку визначається система подальшого забезпечення такого будинку теплопостачанням з дотриманням вимог законодавства про охорону природного середовища.
При цьому у багатоквартирних будинках, в яких на день набуття чинності Закону «Про житлово-комунальні» послуги (10 грудня 2017 року) не менше половини квартир і нежитлових приміщень відокремлена від цих мереж, власники квартир і приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право відключити свою квартиру та облаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення або гарячого водопостачання). Примусове відключення не допускається.
З погляду експлуатації і контролю витрат, індивідуальне опалення має переваги над централізованим, – запевняють експерти. Завдяки йому власники можуть самостійно створювати комфортні умови і контролювати витрати. Останнє – бо не сплачують за «інтерес» тепловиків та за технологічні втрати, коли десятки кілометрів немодернізованих і належним чином не ізольованих теплотрас «гріють повітря».
Саме тому, у багатьох містах, як альтернативу розглядають перехід на електроопалення або на індивідуальне газове опалення. Ще як варіант – перехід на дахові чи прибудинкові газові котельні, твердопаливні котельні, що працюють на біопаливі або на вугіллі. Для опалення багатоповерхівок можна застосовувати і теплові насоси, які давно популярні у світі. Є гарні приклади, коли у пригоді стають й сонячні колектори, які використовуються у поєднанні із основним опаленням.
А що найцікавіше, аналітики підрахували, що завдяки встановленню автономних опалювальних систем у «радянських» багатоповерхівках можна заощадити більше половини тепла (за умови комплексної термомодернізації будівель).
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 4116 |
Додати коментар: