Шляхобудівельники пікетували Чернігівську облраду. ФОТОрепортаж
У Чернігові працівники ЗАТ "ШБУ-14" – одного з найбільших шляхобудівельних підприємств - пікетували Службу автомобільних доріг в області та обласну раду.
Вони протестують проти корупції при розподілі державних коштів на ремонт і будівництво доріг в регіоні. А також проти зволікання з проведенням відповідного тендеру.
Участь в акції протесту біля облради взяли майже сто працівників. За їх словами, у 2008 році місцеві шляховики простоювали, знаходилися у неоплачуваних відпустках через те, що тендер на будівництво і ремонт доріг відбувся на одного виконавця.
Виграла цей тендер фірма з Донецької області, яка освоїла 75 млн. грн. – майже половину усі коштів, виділених на ремонт доріг в області. Ситуація цього року є аналогічною, стверджують вони.
"У нас немає роботи. Ми працюємо по три дні у тиждень і, відповідно, маємо мізерні зарплати", - скаржилися учасники пікетування.
До протестувальників вийшла голова облради Наталія Романова. Вона пояснила, що до розподілу коштів та оголошення тендера не має жодного відношення. "Тендерні процедури є тендерні процедури, і втручатися я не маю права, інакше це буде корупція", - зауважила голова облради. Водночас Н.Романова визнала, що вимоги учасників акції протесту є справедливими, адже вони не мають роботи.
Учасники пікетування передали звернення до обласної ради. Вони вимагають від депутатської комісії з питань будівництва, транспорту і зв`язку розглянути перелік об`єктів поточного ремонту з розподілом по районах. Крім того, заслухати на сесії звіт т.в.о. начальника Служби автомобільних доріг у Чернігівській області Євгена Кулькіна та розглянути доцільність і його професійну відповідність перебування на посаді.
Служба автомобільних доріг під час проведення пікетування не працювала. Як пояснили журналістам охоронці, в організації оголошено вихідний.
Однак пікетувальники оприлюднили заяву до Є.Кулькіна, де вони вимагають до 5 червня провести прозору закупівлю робіт з будівництва, капітального і поточного ремонту автодоріг місцевого значення за участю місцевих виконавців. А також вжити рішучих заходів щодо недопущення виникнення незавершеного будівництва, котре здійснюється за державний кошт, як це виникло торік на автодорогах Мохначі – Углова Рудня, Деревини – Кусії, Добрянка - Олешня.
У разі зволікання учасники акції протесту пообіцяли звернутися до правоохоронних та контролюючих органів, а також вдатися до більш рішучих дій.
Про це повідомляє УНІАН
Чернігівської обласної ради Романовій Н.А.
ЗВЕРНЕННЯ учасників пікетування 19 травня 2009 року
Уже другий рік в галузі автомобільного транспорту і шляхового господарства області панує волюнтаризм, правовий нігілізм і некомпетентне управління. Саме відтоді, як Ви, Наталія Андріївно, склали протекцію нинішньому т.в.о. начальника Служби автодоріг в області Євгену Кулькіну.
За його безпосереднього втручання торік всупереч вимогам Положення про закупівлю товарів і послуг тендер по 22-ох лотах відбувся на одного виконавця. А такі дії передбачені законодавством лише під час стихійних лих, непередбачуваних обставин. Повною несподіванкою для місцевих шляховиків і стало освоєння сторонньою – заздалегідь визначеною – фірмою в 2008 році 75 мільйонів гривень, майже половини всіх коштів, виділених на ремонт доріг в області. Через це чернігівські шляховики простоювали, відправляли працівників у неоплачувані відпуски, а дотаційний місцевий бюджет втратив понад десять мільйонів гривень податків і нарахувань.
Нинішнього року ситуація повторюється. З невідомих причин вже затверджений Перелік об'єктів поточного ремонту, одержаний Службою в квітні, й досі не оприлюднений. Не оголошена дата проведення торгів.
В умовах економічної кризи, коли кожна громада зацікавлена у підтримці власного виробника, вважаємо вкрай важливим втручання депутатів у конфліктну ситуацію. Від імені колективів працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства обласна організація галузевої профспілки вимагає:
1. Доручити комісії обласної ради з питань будівництва, транспорту, енергетики та зв'язку невідкладно розглянути перелік об'єктів поточного ремонту з розподілом по районах. Запровадити комісією тримісячний моніторинг процедури тендеру на будівництво, капітальний і поточний ремонт автодоріг загального користування.
2. Заслухати на черговій сесії звіт т.в.о. начальника Служби автомобільних доріг в Чернігівській області Є.Кулькіна про виконання рішення 24 сесії У скликання щодо залучення до дорожньо-будівельних робіт місцевих виконавців.
3. Включити до порядку денного сесії та розглянути доцільність тривалого перебування на посаді т.в.о. начальника Служби автомобільних доріг в області та професійну відповідність цій посаді Є.Кулькіна.
4. Звернутися від імені територіальних громад Чернігівщини до контролюючих і перевіряючи органів з метою попередження корупції при проведенні закупівель за державний кошт та для з'ясування причин затримки тендеру.
Враховуючи виняткову важливість своєчасного початку робіт, повного освоєння державних коштів та завантаження колективів транспортників і шляхобудівельників, учасники пікетування вимагають від посадовців місцевого самоврядування рішучих дій. У разі зволікання учасники акції змушені будуть вдатися до радикальніших дій.
Фото: Віктор КОШМАЛ, Сергій СТУК
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 12003 |
Посилання до теми:
29.08.2008 Ляшко: Ми зупинили машину відмивання коштів. АУДІО
6.09.2008 БЮТ призначив Шиянова куратором по Чернігову
5.09.2008 Звільнити чернігівського губернатора закликає депутат Олег Ляшко
28.08.2008 Євген Кулькин очолив службу автомобільних доріг на Чернігівщині. Фото
27.08.2008 Львів'яни на Чернігівщині: Екстрім-тур
27.08.2008 Змінено керівника Служби автомобільних доріг у Чернігівській області. ФОТОрепортаж
Коментарі (8)
чернігівський водій | 2009-05-23 12:27
Арсеній | 2009-05-22 22:34
Президент | 2009-05-22 09:54
ШБУ-14 - это что государствкнное предприятие, пускай как и все доказывает свою способность делом, а не криками, митингами и нездоровыми амбициями хозяев. А то привыкли ничего не делая на государственные деньги только и расчитывают, там где можно побольше украсть.
Панда | 2009-05-21 19:14
Панда | 2009-05-21 18:17
Константин | 2009-05-21 14:52
Каток | 2009-05-21 10:24
Звичайний механізм проведення у одного виконавця:
1.Довіл Мінекономіки -відкат 3-5% від суми, клеркам в Мінекономіки,
звичано платить Виконавець зразу, в данному випадку Донецькі.
2.Відкат керіництву Службі автомобільних доріг в Київ не меньше 10%
3.Відкат керіництву Службі автомобільних доріг в Чернігові 5-10%,,
( може і не бути, якщо є строгий наказ з Київа хто буде будувати)
Ось і вся кухня !!! І головне все по закону !
Скарги на тендер пишить в тим же клеркам в Мінекономіки.
Тільки після відповіді, судіться до "зелених віників".
Беруть всі керівники, (не можемо побороти -мабуть треба узаконити) , але є якась людяність-500 чоловік без роботи, крах великого для Чернігова підприємства.
Розумник керіник поступає так:
Викликає виконавцев і полюбовно ділить обьеми, з
відповідною вдячністю.
Висновок: чоловік (Є.Кулькін) займає не своє місце !
Вітер | 2009-05-20 15:08