Останнє оновлення: 09:03 п'ятниця, 23 травня
Офіційно
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / Чернігівщина скорочує викиди в рамках Кіотського протоколу. Як саме?

Чернігівщина скорочує викиди в рамках Кіотського протоколу. Як саме?

На брифінгу в Чернігівській ОДА йшлося про участь області в процесі скорочення викидів в атмосферу парникових газів в рамках Кіотського протоколу.

19 червня в облдержадміністрації відбувся брифінг в.о. заступника голови облдержадміністрації О.Бєльського. Він поінформував представників місцевих ЗМІ про шляхи вирішення на світовому рівні проблеми загального потепління клімату, можливості попередження та усунення негативних факторів, які серйозно впливають на життя людей; участь України і, зокрема, Чернігівської області у реалізації екологічних проектів у рамках Кіотського протоколу, який ратифіковано у 2006 році.

О.Бєльський нагадав, що рамочна конвенція ООН, підписана рядом країн на 3-й сесії у Кіото, передбачає зниження викидів парникових газів в атмосферу промисловістю цих країн (зокрема, країнами ЄС – на 8%, США – на 7%, на 6% - Японією). Країнам-учасницям Кіотського протоколу також дозволяється купувати одиниці скорочення викидів в атмосферу замість скорочення шляхом подальшої модернізації.

Чернігівська область першою серед країн СНД ще до ратифікації Україною рамочної конвенції ООН, а саме у 2004 році, розробила пілотний проект реконструкції об’єктів теплозабезпечення з метою зниження викидів в атмосферу парникових газів. Тоді “Проект зменшення викидів парникових газів шляхом реконструкції, модернізації і реабілітації систем теплопостачання Чернігівської області” одержав перемогу в тендері по закупівлі одиниць скорочення викидів парникових газів, організованому урядом Королівства Нідерланди. Попередньо у 2003 році міжнародним незалежним експертом (валідатором) здійснено перевірку стану обладнання, розрахунків, так звану базову лінію, якою і зафіксовано для області 2003 рік. Таки чином, за словами О.Бєльського, все, що зроблено з того часу в області в частині економії енергоресурсів, є внеском в подальшу реалізацію проекту і працює на скорочення викидів в атмосферу. На відміну від інших областей і підприємств, у яких базовою лінією буде 2007р. і які до 2008р. матимуть досить незначну кількість реконструкцій та незначну величину продажу одиниць скорочення викидів, на рахунок Чернігівської області до продажу зараховується все, починаючи з 2003 року у термін продажу 2008-2012 рр.

Як повідомив в.о. заступника голови облдержадміністрації, цього року Чернігівщина брала участь у презентації проектів на реалізацію одиниць скорочення викидів парникових газів в атмосферу (СО2, метану та інших). При цьому враховується, що, з одного боку, з кожним роком ціна одиниці скорочення викидів в атмосферу зростає, а з іншого, вже сьогодні необхідно отримати так звані ранні кредити, що дасть можливість вже до 2008 року створити найбільший об’єм скорочень викидів в атмосферу.

Продаж одиниць скорочення викидів в атмосферу парникових газів дає можливість отримати значні інвестиції. На сьогодні вартість СО2, який не буде викидатися в атмосферу (звільненого), ще його називають карбон-кредит, становить, від 5 до 25 євро за 1 т. Високі ціни характерні для самодостатніх країн, де йде внутрішня торгівля в ЄС між підприємствами. Там, де існують елементи ненадійності, ризику щодо неповноцінного виконання проекту, недоотримання фінансування з боку держави та інвесторів, що стосується країн СНД, реалізація карбон-кредитів дешевша і коливається від 4 до 10 євро та 1 т СО2.

Виконуючий обов’язки заступника голови облдержадміністрації О.Бєльський підкреслив, що реалізація проектів скорочення викидів парникових газів в атмосферу на об’єктах теплоенергетики Чернігівської області за рік дає економію великої кількості газу: 50000-65000 т СО2. Було підраховано, що за перший бюджетний період Кіотського протоколу, який триватиме 5 років, з 2008 по 2012 роки, торгівля одиницями скорочення викидів по 10 євро за 1 т надасть близько 2 млн. євро – ці кошти направлятимуться виключно на цілі модернізації системи теплозабезпечення. Водночас, разом з економією парникових газів відбуватиметься і значна економія природного газу, що становитиме протягом року близько 2 млн. Тобто проект дає важливий економічний ефект не лише від продажу СО2, а й від модернізації обладнання як необхідної умови зниження викидів в атмосферу, скорочення шкідливих викидів та економії природного газу.

Інший пілотний проект, який прокоментував в.о. заступника голови облдержадміністрації О.Бєльський, вже був представлений у м.Вені (Австрія) та на конференції в м.Ялті, і має неабияку зацікавленість з боку різних організацій отримати одиниці скорочення викидів в атмосферу парникових газів, що виділяються з полігону твердих побутових відходів м.Чернігова. Ці гази більш як наполовину складаються з метану. Після обстеження полігону відомою фірмою „Гафса” (м.Стрий Львівської обл.), встановлено, що сміттєзвалищним полігоном виділяється достатня кількість газу для вироблення теплової і електричної енергії потужністю від 1,5 до 2 мегават. Використання на ці цілі полігонного газу (за рік до 20 млн. кубометрів) значно скоротить його об’єм, після чого буде можлива рекультивація полігону. На жаль, як зазначив О.Бєльський, досі не існує чіткої технології переробки органічних відходів звалищного полігону, отже першим етапом переробки відходів є відбір полігонного газу, який шкодить життю, і забезпечення його використання на важливі і корисні цілі.

Проте, реалізація даного проекту технологічно складна і передбачає буріння у тілі полігону 78 промислових свердловин, встановлення фільтрів, вакуумних насосів, цілої системи газопроводів, захисних залізобетонних кілець, забезпечення укриття полігону від його впливу на довкілля, з тим щоб без шкоди для прилеглих територій відбувався постійний систематичний відбір полігонного газу, очистка його від СО2 і кисню, направлення чистого метану в систему з компресорами для підвищення його тиску. Заплановано втілення проекту спільно з покупцем одиниці скорочення, і за умови відповідного карбон-кредиту він має бути самоокупним. Оскільки проект досить складний, наразі триває підбір обладнання, вживаються заходи щодо зменшення строків окупності, щоб він виправдав свою ефективність і для людей, які вкладають у нього кошти, і для надавачів карбон-кредитів за одиницю скорочення викидів в атмосферу полігонних газів. Розробником проекту є Інститут промислової екології, розрахунки полігонного газу ведуться відомою фірмою „Біомаса”, фірма „Гафса” спільно з групою американських компаній проводять дослідження і надають відповідні рекомендації. Найближчим часом з’явиться можливість взяти участь в торгах на отримання ранніх кредитів, з тим щоб почати наводити лад на звалищному полігоні у м.Чернігові.

 

Управління інформації та зв’язків
з громадськістю облдержадміністрації

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Чому Панявежис милував око

SVOBODA.FM