Програма "Експерт" за матеріалами Інтернет-конференції «Проблеми свободи слова в обласних та районни
10.08.06
/муз.заставка/
ВЕД. : - Експерт: актуальні проблеми Чернігівщини аналізуємо разом
/кінець муз.заставки/
КОР.: (у студії) – В ефірі програма «Експерт».
У студії журналістка Олена Охріменко. Вітаю вас.
Хто володіє інформацією, той володіє світом, - зауважив якось мудрий грек Аристотель, і не помилився. У ХХІ столітті це влучне передбачення стало майже пророцтвом, а сучасне суспільство все частіше воліє називати себе не інакше, як інформаційним.
Які ж чинники формують нині інформаційний простір, зокрема, на Чернігівщині? Чи є він вільним? Роздержавлення і приватизація: яка доля очікує на місцеві ЗМІ? Про все це будемо говорити вже за хвилину з гостем сьогоднішньої програми – начальником відділу у справах преси та інформації облдержадміністрації Дмитром Никоненком, а на часі наша аналітична довідка.
/муз.заставка/
ВЕД. /на фоні музики/: Експерт-досьє
Станом на 1 січня 2006 року в Чернігівській області зареєстровано 188 друкованих видань (з них реально виходять 86), 46 телерадіокомпаній, 1 інтернет-видання.
38% місцевих ЗМІ розповсюджуються в області, 57% є районними виданнями.
Із 133 діючих на Чернігівщині засобів масової інформації 58 заснували органи влади, 34 – приватні особи та комерційні структури, 11 – громадські організації, 4 – політичні партії.
/кінець муз.заставки/
КОР.: - Таким, у чомусь прогнозованим, у чомусь несподіваним, постає у дзеркалі статистики інформаційний простір Чернігівщини. А за сухими цифрами – безліч проблем місцевих ЗМІ.
Одна з них – доступність, адже не секрет, що при величезній кількості регіональної інформації, вона не завжди доходить до користувачів. З різних причин. В силу скромних статків далеко не кожен з нас може передплатити улюблене видання. Щороку в області меншає кількість радіоточок, а, скажімо, обласне телебачення, яке ще донедавна покривало 93% території Чернігівщини, нині охоплює мовленням лише третину області. Зазначу, що така ситуація, на жаль, типова не лише для нашої області.
Інша, не менш актуальна тема, - створення громадського телебачення і радіо. Про них ми чуємо вже не перший рік, проте віз, як кажуть, і нині там. Що ж насправді заважає створенню суспільного мовлення? – з цього питання я і почала розмову з начальником відділу в справах преси та інформації облдержадміністрації Дмитром Никоненком.
НИКОНЕНКО: - Практично, держава все менш і менш рік від року дає коштів на фінансування державних телерадіокомпаній…(розповідає про особливості нового закону «Про телебачення і радіомовлення», говорить про проблему дотаційності, про необхідність самоокупності ЗМІ, наводить приклад Менської райгазети)…не має ні копійки дотації, навіть власник – районна рада вимагає, щоб вони відраховували прибутки до районного бюджету.
КОР.: - Тобто, на Вашу думку, саме роздержавлення засобів масової інформації – це шлях еволюції для ЗМІ, так?
НИКОНЕНКО: - Так, добре, що ви вжили слово «еволюції», а не «революції»…(наголошує на необхідності виваженого підходу до приватизації ЗМІ) На моє переконання, треба віддати пріоритети трудовому колективу редакції, який і далі, згідно з чинним законодавством, має робити газету, і на договірних умовах створювати стосунки із своїми колишніми співзасновниками.
КОР.: - Я думаю, що наші слухачі чули і про роздержавлення і про тему приватизації ЗМІ, але насправді, що ці два поняття мають спільного, і чи не зашкодить це свободі слова?
НИКОНЕНКО: - Можна поставити знак рівності між роздержавленням і приватизацією…як він буде триматися на плаву на медійному ринку.
/муз.відбивка/
КОР.: (на фоні музики) - Нагадаю, в ефірі програма «Експерт», і ми говоримо про проблеми розвитку регіональних ЗМІ.
/муз.відбивка/
Про те, що журналісти не мовчать, коли йдеться про порушення їхніх прав, свідчать останні судові процеси. Зокрема, широкого резонансу набула справа, яку виграла Корюківська районна газета "Маяк" за позовом до неї голови місцевої райдержадміністрації. Причиною конфлікту стала публікація, в якій редактор газети оприлюднила факти тиску на неї з боку влади, втручання чиновників у редакційну політику, намагання звільнити з посади "незручного" редактора.
За словами Дмитра Никоненка, такий випадок непоодинокий. На його пам’яті це вже сьомий конфлікт в області на рівні «преса і влада». Що ж про це думає сама влада?
Дмитро Никоненко.
НИКОНЕНКО: - Наша позиція однозначна – треба все вирішувати на рівні чинного законодавства…вийшло, на жаль, що ні.
КОР.: - До речі, щодо нашої теми, Дмитре Миколайовичу, нещодавно ви брали участь у дискусії з питань свободи слова на Чернігівщині, яка проходила на сайті Інтернет-видання «Високий Вал». І тоді одне з запитань до Вас звучало саме так: «Про яку свободу слова можна говорити, якщо редактори комунальних ЗМI мають статус прирiвняних до держслужбовцiв, а незалежнi ЗМI виживають, не маючи вiд держави жодної пiдтримки?
НИКОНЕНКО: - Це здається мені, запитання було від редактора «Сіверщини», незалежного видання, пана Василя Чепурного… з існуючою системою фінансування…Якщо тільки вступить в дію ще неприйнятий закон Верховною Радою «Про роздержавлення ЗМІ», всі будуть у рівних умовах…власники видань періодичних будуть платити таку заробітну плату, яку вони спроможні.
КОР.: - От, до речі, чи взялися би Ви спрогнозувати, яка кількість нинішніх регіональних видань може залишитися власністю колективів, яка відійде комерційним структурам і яка просто зникне, не витримає конкуренції?
НИКОНЕНКО: - Якщо ми залишимося, як структура…і в цьому зараз ще є проблема.
/муз.заставка/
КОР. /на фоні музики/: - Наш ефірний час добігає кінця. Всіх, кого зацікавила сьогоднішня тема, запрошую на сайт http://www.chernigiv.info/, нагадаю, саме там проходила Інтернет-конференція з проблем свободи слова на Чернігівщині.
А з Вами була програма «Експерт», що готується в рамках спільного медіа-проекту Чернігівського Інтернет-видання „Високий Вал”, профспілки працівників мас-медіа Чернігова і обласної телерадіокомпанії „Сівер-Центр”. Дякуємо нашому гостю, начальнику відділу у справах преси та інформації облдержадміністрації Дмитру Никоненку, дякуємо всім слухачам за увагу. На все добре!
/кінець муз.заставки/
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 6466 |
Додати коментар: