Суцільні санітарні рубки – злочин проти природи
Міністерство екології та природних ресурсів України отримало на узгодження нову редакцію Санітарних правил лісу. Крім дійсно важливих та необхідних заходів у новій редакції, на жаль, залишилося поняття «суцільні санітарні рубки», яке тягнеться ще з радянських часів.
Більшість розвинених країн ще минулого сторіччя повністю відмовились від суцільного вирубування на природоохоронних землях і звели до мінімуму промислову заготівлю таким способом.
Діючі Санітарні правила в лісах України передбачають, що санітарні рубки – це вилучення з лісу сухостійних, усихаючих, дуже ослаблених, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних явищ і техногенних впливів окремих дерев або їхніх груп. Санітарні рубки можуть бути вибірковими (коли рубають поодинокі дерева або їхня група із запасом 5 і більше м3 на гектар) або суцільними (коли вирубують всі дерева на площі 0,1 га і більше).
На практиці, під час проведення суцільних санітарних рубок не береться до уваги реальна картина пошкодження дерев та не оцінюється негативний вплив від суцільних вирубувань на весь комплекс екологічних факторів, що впливають на навколишні території.
Так, останнім часом у Карпатах вирубують всі дерева, як правило, на величезних територіях. Практично знищується лісове середовище, що зумовлює не тільки знищення біорізноманіття, яке попереджує хвороби лісу, а й підвищення ризиків усіх відомих нам екологічних проблем (паводки, селеві потоки, ерозія грунту, руйнування господарської інфраструктури гірських і прирічкових поселень тощо). І це було б не так критично, якби ці території були всього лише мозаїчними і дрібними за розмірами. Але ж... всі ми – хто любить гори, живе в них чи часто відвідує – знаємо реальний стан справ.
На жаль, нова редакція Санітарних правил в лісах України, яка знаходиться на розгляді у Міністерстві екології і природних ресурсів України не тільки кардинально не змінює ситуацію, а фактично узаконює безмежність таких вирубок, попри всі запропоновані позитивні зміни у частині непроведення суцільних рубок навколо місць гніздування червонокнижних видів птахів тощо. Виникає питання: а чим відрізняється «хворий» деревостан біля місць гніздування від такого ж деревостану в іншому місці? А в пралісах вирубувати можна? Адже під час суцільних санітарних рубок велика кількість здорових дерев підпадає під вирубання.
Враховуючи українські реалії, «суцільні санітарні рубки» відкривають широкі можливості для прикриття нелегальних дій: для вирубування будь-якого деревостану у будь-якій частині лісу, включаючи природно-заповідний фонд.
Під час призначення санітарних рубок завдяки підміні фактів і маніпуляції юридичними нормами і правилами наявність можливості суцільного вирубування деревостанів може призводити до підтасовки фактів існування шкідників і хвороб у лісі.
Не тільки як підстави для призначення одразу суцільних санітарних рубок але й до того, що спочатку призначається вибіркова санітарна рубка, за допомогою якої вирубується частина деревостану (можливо й здорового), а потім такий рідкий деревостан призначається повторно в суцільну санітарну рубку тому, що він знову має шкідників і хвороби, або його довели до низької повноти.
Також, при бажанні комісії, яка надає заключення про санітарний стан насадження, будь-який деревостан може одразу призначатись в суцільну санітарну рубку, бо є згадування про терміновість у правилах, особливі умови і значний цинізм і велике бажання в отриманні сировини. Одним словом багато причин про які можна дуже багато говорити..
Поза тим, ліс – це місце існування десятків тисяч видів організмів. Те, що вважається хворою та непотрібною у лісовому господарстві деревиною, часто є джерелом життя для тисяч живих істот і забезпечує екологічну рівновагу. Більше того, у здоровому лісі завжди якась його частина хвора з точки зору споживацької філософії. Суцільні ж санітарні рубки призводять до миттєвої зміни умов середовища й зникнення переважної більшості видів організмів.
Про таку існуючу «дірку в законодавстві», яка дозволяє легалізувати позапланову лісозаготівлю будь-де й будь-чого говорять всі небайдужі лісівники, зокрема й практики, у приватних розмовах та чекають на «мудру й сильну голову» в керівництві галуззю й охорони природи країни, яка наведе лад в державних справах. Адже це не тільки деградація лісового покриву, а й значні збитки для бюджету й економіки країни.
Тож може зараз слушний час повернути лісозаготівлі в русло планового сталого використання лісових ресурсів?
Експерти WWF в Україні разом із науковцями і практиками ретельно опрацювали нову редакцію Санітарних правил у лісах України та розробили рекомендаційні правки.
«На жаль, мені важко уявити, що запропоновані станом на сьогодні зміни в Санітарних правилах в лісах України зможуть змінити існуючу практику вирубування значних площ насамперед карпатських лісів, – каже Дмитро Карабчук, експерт з лісових питань WWF в Україні. – Нам потрібно називати речі своїми іменами та звернути увагу уряду на необхідність невідкладного реформування лісового сектору країни. Адже наявність лісу та раціональне й планове (стале) використання його ресурсів – це гарантія існування комфортного середовища проживання для нас всіх».
WWF в Україні пропонує:
– відмовитись у правилах від суцільних санрубок і здійснювати тільки оздоровлення насаджень за допомогою вибіркових вирубувань окремих хворих екземплярів, формувати і доглядати за розвитком насаджень впродовж їхнього росту (рубки догляду і формування насаджень - як у європейських країнах), передбачивши при цьому відповідну процедуру для екстренного прибирання дерев, знищених непередбачуваними явищами;
– прописати процес призначення санітарних рубок відкритим для екологічно свідомої громадськості (призначення в комісії обстеження представників екологічних громадських організацій; фото/відеофіксація причин призначення таких рубок; публікація всіх документів до моменту затвердження цих рубок і можливість їх додаткової перевірки/перевідводу до початку рубки).
вирубка порубка дуби дубу
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 7659 |
Посилання до теми:
11.04.2016 Американець висадив 8 мільйонів дерев
30.06.2016 Лісу з Чернігівщини вивозять стільки, що на Заході кажуть: «Досить!»
30.06.2016 Браконьєри вирубали лісу на 1,7 мільйона
14.06.2016 Триває розслідування крадіїв дубу з Товстолісу
7.06.2016 Костянтин Шихальов: «Ми не бачимо дієвого контролю за лісовою галуззю Чернігівщини»
3.06.2016 Поліція вилучила деревини на півмільйона. Фото
27.05.2016 Вирубка на пляжі «Золотий берег» продовжується. ФотоФакт
17.05.2016 Чернігівщина експортує до Ізраїлю деревину, імпортує – нитки
6.05.2016 Слід врегулювати експорт деревини відповідно до вимог СОТ та ЄС
6.05.2016 Браконьєрів-лісорубів спіймали громадські активісти. Фото
21.04.2016 Винищення пляжу як обіцяне Атрошенком «повернення Чернігову амбіцій». ФОТО
4.04.2016 Держлісагентство – за систему електронного обліку деревини вже з липня
2.04.2016 Куліч повідомив про катастрофу: поліція не може впоратися з вирубками лісосмуг
24.03.2016 Поліція на Чернігівщині розслідує 72 справи про злодійські вирубки
24.03.2016 Дубова «мафія» орудує і на Ніжинщині. Фото
23.03.2016 Це схоже на війну за ліс. Відео
17.03.2016 Порубав ліс – значить, терорист
23.02.2016 Дуби крав працівник лісгоспу. Фото
23.02.2016 Браконьєри ледь не вбили лісника. Відео
16.02.2016 Чернігів варто зміцнювати дубами
Коментарі (1)
7777 | 2016-07-01 11:53