Корифей української літератури: в "Ганниній Пустині" вшанували пам'ять Пантелеймона Куліша
В історико-меморіальному музеї-заповіднику “Ганнина Пустинь”, вшанували пам’ять видатного українського інтелектуала, письменника та перекладача Пантелеймона Куліша. 14 лютого виповнилося 126 років від дня його смерті. На могилі Куліша та його дружини Ганни Барвінок у “Ганниній Пустині” відправили заупокійну літію, поклали квіти. Вшанування відбулося попри постійну загрозу російських терористичних атак - вранці на Чернігівщині лунала повітряна тривога.
Цьогорічні меморіальні заходи були не такі масштабні як торік, коли до хутора Куліша приїхали десятки гостей, у музеї пройшла виставка книг, презентація та концерт відомого кобзаря Тараса Компаніченка. Тоді і дата була круглою – 125 років, і ще не почалося широкомасштабне російське вторгнення в Україну, хоч передчуття великої війни вже кружляло у повітрі – західні розвідки повідомляли, що путін з дня на день розпочне нову агресію.
Події річної давнини нині здаються подіями з минулого життя. Директор Обласного історико-меморіального музею-заповідника Пантелеймона Куліша “Ганнина Пустинь” Юрій Блоха розповів, чим жили музейники впродовж цього важкого для всіх українців року: зберігали експонати, допомагали ЗСУ та популяризували українську історію.
“Активного екскурсійного сезону у нас в минулому році не було. Серед відвідувачів були переселенці, військовослужбовці, родинами приходили люди. У 2023-му теж вже були родинні групки невеличкі. Віримо у Перемогу, а там потім буде активний період, бо люди захочуть кудись поїхати, щось подивитися. А зараз ми бережемо свій музей”, – зазначив директор “Ганниної Пустині".
За словами Юрія Блохи, нині музей-заповідник працює у звичайному режимі. Завдяки допомозі волонтерів вдалося зберегти безцінні експонати, а також – продовжувати роботу у період блекаутів через російські обстріли енергетичної інфраструктури.
“Ми зібрали експонати на початку року. Спочатку не мали необхідних пакувальних матеріалів. Пізніше нам допомогла волонтерка Ірина Нікіфорова. Вона та інші волонтери допомагають усім музеям по Україні. З Німеччини привезли і пакувальні матеріали, і генератор, і осушувачі, і зволожувачі, і вогнегасники. Тепер ми все перепакували, перескладали. В експозицію експонати поки не виставили. Хочеться, щоб усе збереглось, є досі якась пересторога”, – розповів Юрій Блоха.
Працівники музею-заповідника Пантелеймона Куліша не могли залишитися осторонь волонтерського руху на підтримку Збройних сил України. Від перших місяців повномасштабної війни плели маскувальні сітки, робили окопні свічки, а на Новий рік – почастували українських воїнів смаколиками.
“У березні по потребі до нашого села Оленівки звернулися з Ніжина. Що потрібна допомога – харчування тощо. У Ніжині тоді були блокпости, військові. Колектив нашого музею обійшов усіх людей в Оленівці, збирали що могли. Люди дуже відгукувалися – давали продукти харчування, теплий одяг, шкарпетки, в кого були якісь берці. Всього відправили дві “газельки”.
Десь через місяць, як оговталися – розпочали виготовляти маскувальні сітки. Спочатку не так просто було знайти основу, матеріали. Самі плели, знаходили нитки, все необхідне. Зараз ми замовляємо спортивну сітку зі спортивного магазину як основу, шукаємо матеріали по людях, у себе. За весь час сплели десь метрів 50 сітки.
Виготовляємо і окопні свічки. Знаходимо матеріали, частину по пасічниках тут в Оленівці. Наш оленівський отець Сергій привіз великий ящик парафіну. Свічок відправили більше ста. А до новорічних свят робили випічку для наших військових. Знайшли тут на хуторі у нас хату, попросилися до чоловіка, натопили піч і давай випікати. Хтось у селі робив олів'є, хтось холодець варив, хтось сало, хтось м'ясо. Хоча наші хлопці там начебто не голодні, але нам хочеться їх пригостити, щоб показати свою увагу”, – наголосив директор музею-заповідника “Ганнина Пустинь”.
Нагадаємо, історико-меморіальний музей-заповідник "Ганнина Пустинь" діє на місці історичного маєтку Білозерських-Кулішів на хуторі Мотронівка (нині – частина села Оленівки) на Чернігівщині. Це – усипальниця видатних українських письменників Пантелеймона Куліша та Ганни Барвінок. Заповідник заснований у 2002 році. Його загальна площа – понад 9 гектарів. Комплекс включає ландшафтний парк, садибу-музей, де народилась письменниця Ганна Барвінок (Олександра Білозерська), реконструйовану хату Пантелеймона Куліша, збудовану у 1877 році, з господарськими спорудами, пам'ятники Куліша та Ганни Барвінок, Алею кохання, що веде до могили подружжя.
Пантелеймон Куліш прожив тут з 1883 року до смерті у 1897 році. У Мотронівці український інтелектуал працював над знаменитим перекладом Біблії, також перекладав твори Шекспіра, Ґете, Байрона, Шіллера, завершив історичне дослідження "Отпадение Малороссии от Польши".
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 5150 |
Посилання до теми:
8.08.2022 “У наш час Куліш пішов би на фронт”: на Чернігівщині відзначили 203-річчя великого українця
17.02.2022 До 125 ліття з дня смерті Панька Куліша покажуть всі проєкти пам'ятника великому Українцю
15.02.2022 Концерт Тараса Компаніченка у Ганниній Пустині, вшанування Пантелеймона Куліша
Додати коментар: