Архімандрит Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря – Євстафій
Постать архімандрита Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря Євстафія Пальмовського заслуговує на увагу.
Відомо, що Євстафій Пальмовський народився у родині слуцького священика. Освіту здобував, можливо, у Чернігівському колегіумі або у Київській академії. У 1753 році він приймає чернецтво при Чернігівській кафедри.
Згодом був казначеєм Костромського архієрейського дому і архімандритом Шуйського монастиря. У 1771 році він, як обер-ієромонах російського флоту, бере участь, у складі ескадри адмірала графа О. Г. Орлова, у Чесменській битві.
Трохи згодом був призначений настоятелем Савиного Сторожівського монастиря. У 1776 році Євстафій Пальмовський займає посаду настоятеля Чернігівського Іллінського монастиря, а вже на початку 1777 року його було переведено до Новгород-Сіверського монастиря.
Саме тут Євстафій Пальмовський зайняв поважне місце. Сучасники – новгородсіверці висловлювались про Євстафія Пальмовського з найвищою пошаною.
Можливо серед вищої церковної ієрархії Сіверщини були ще родичі (можливо, брати) Євстафія Пальмовського. Варсонофій Пальмовський, ігумен (згодом архімандрит) Батуринського Крупицького монастиря. (1763-1775 рр.), пізніше (1775 р.) був переведений до Охтирського Троїцького монастиря.
Савва Пальмовський, ігумен Костянського Троїцького монастиря (1786 р.). Згодом він ігумен Більско-Підляського монастиря і головував на Пінському соборі 1791 року, який проголосив автокефалію Православної церкви на терені Речі Посполитої.
Кінець XVІІІ ст. ознаменувався кардинальними перетвореннями у суспільно-політичному житті Лівобережної України, пов’язаними з остаточною ліквідацією Української козацької держави. Як відомо, 1781 р. територію Гетьманщини було розподілено на три намісництва – Київське, Чернігівське і Новгород-Сіверське.
Перетворення відбувались не лише у суспільно-політичному, а й у релігійному житті регіону. У зв’язку з новим адміністративно-територіальним поділом у березні 1785 р., було створено Новгород-Сіверську єпархію.
Після заснування Новгород-Сіверської єпархії згідно указу Спасо-Преображенський монастир став кафедральним. Але монастир знаходився у дуже поганому стані. Про це свідчить опис монастирського майна, складений у 1785 році архімандритом монастиря Євстафієм Пальмовським.
Колишній архімандрит Євстафій Пальмовський змушений був піти «на покой» з жалуванням 500 р. на рік й оселився у Києво-Печерській лаврі. Є відомості, що він був незадоволений відставкою і до Лаври потрапив, мабуть, на почесне заслання. У монастирській скарбниці натоді зберігалося 7.502 р. 45 коп.
Євстафія Пальмовського з найвищою пошаною, згадували наступні покоління Новгород-Сіверської інтелігенції. Так, І.Сбитнєв 1828 р. згадував про нього, як про людину розумну і в «самом уединении платившого дань светской вежливости».
Данило Рига,
Національний архітектурно-історичний
заповідник «Чернігів стародавній»
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 10570 |
Посилання до теми:
26.10.2011 Викладачі Новгород-Сіверської духовної семінарії (1785-1797 рр.).
24.10.2011 Іван Халанський у суспільно-політичному житті Чернігівщини кінця XVІІІ ст.
19.10.2011 Платон Романовський – видатна особистість церковного життя XVІІІ століття
19.10.2011 Духовна освіта на Лівобережній Україні наприкінці XVІІІ століття
18.10.2011 Спасо-Преображенський собор у Новгороді-Сіверському на початку XІX століття
14.10.2011 Ігор Фролов врятував свою родину після вибуху котла. ФОТО
6.10.2011 Урочисті збори з нагоди 975-річчя згадки про Спасо-Преображенський собор. ФОТОрепортаж
Додати коментар: