
Нас би було 90 мільйонів…
«Білі плями» у вивченні радянського періоду історії України стали темою обговорення учасників круглого столу, який відбувся сьогодні у Чернігові.
Ініціаторами його проведення стали Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», Український інститут національної пам’яті, Чернігівська ОДАі обласна рада.
Вітаючи учасників круглого столу (ними були науковці, освітяни-гуманітарії Чернігова і області, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, працівники закладів культури, журналісти), заступник голови облдержадміністрації Наталія Білоус зазначила:
- Незважаючи на те, що ланцюги радянської історіографії і цензури давно впали, у головах багатьох українців існують не те що «білі плями», а цілі «білі континенти» незнання і нерозуміння історії власної держави. Сьогодні відкриваються архіви, з’являється чимало фундаментальних праць сучасних істориків з новими, неупередженими поглядами на радянське минуле України.
Дійсно, справжня правда про багато злочинів тоталітарного режиму й досі не відкрита. Голодомори, «розкуркулення», депортації та інші репресії спричинили для України більше жертв, ніж їх принесла Друга світова війна. Дослідженням страшних сторінок вітчизняної історії докладно почали займатися лише у 1980-х роках, і були це американські дослідники, зокрема Джеймс Мейс. В колишньому ж СРСР на цю тему було покладене незаперечне табу, доступу до відповідних архівів просто не існувало.
Доктор історичних наук, професор Києво-Могилянської академії Станіслав Кульчицький особисто знав Джеймса Мейса і тривалий час працював разом з ним в академії.
- Джеймс Мейс дав визначення українському сучасному суспільству – постгеноцидне. Основна його ознака – це втрата історичної пам’яті. За оцінками дослідників, демографічні втрати України в проміжок часу від 1914 до середини 1950-х років були настільки великими, що якби їх не було, то населення України складало б зараз 90 мільйонів чоловік.
Джеймс Мейс був єдиним американцем, який ще під час навчанні в університеті спеціалізувався на історії України. Пізніше очолив робочу комісію американського Конгресу з розслідування голодомору в Україні. У 1983 році в Монреалі, на 1-й конференції з голодомору в Україні, він науково обґрунтував концепцію геноциду. Після того, як у минулому році Верховний Суд України визнав голодомор геноцидом українського народу, завданням вітчизняних істориків стало переконати світ, що геноцид українців слід ставити в один ряд з геноцидом вірмен у 1915 році і холокостом євреїв під час Другої світової війни.
Перед учасниками круглого столу виступила також Наталія Дзюбенко-Мейс – українська письменниця, вдова Джеймса Мейса. Говорячи про необхідність виховання в українцях поваги до власної історії і до самих себе, вона сказала:
- У 1991 році Захід не хотів незалежності України. Вона непотрібна йому і зараз, - нас не поважатимуть у світі, доки ми не наберемося міцності і національного духу.
Заступник директора Галузевого державного архіву СБУ, кандидат історичних наук Сергій Кокін розповів про ліквідацію завдяки відкриттю архівів СБУ декількох «білих плям» в історії України. Зокрема, вбивства у 1949 р. Ярослава Галана і ліквідації після війни Української греко-католицької церкви. Архіви поступово відкриваються і стають доступними для науковців і журналістів, яскравий приклад цього – видання книжкової серії «Реабілітовані історією», яка налічує вже 50 томів. Водночас Сергій Кокін зазначив, що існують архіви, котрі ніколи не будуть розсекречені. Це ті архіви, в яких зберігаються документи, пов’язані з військово-технічною та оборонною галузями. До них відносяться і документи, які стосуються Чорнобильської катастрофи 1986 року.
- Історик повинен мати критичний розум, - наголосив заступник голови Українського інституту національної пам’яті Владислав Верстюк. – Лише тоді народжуються нові версії історичних подій, з’являється сенс у пізнанні історії.
Не перший рік Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» видає книги з історії України, в тому числі й чернігівських авторів: Сергія Павленка, Тамари Демченко, Олександра Бойка. Чимало нових видань побачило світ завдяки дієвій співпраці з Галузевим державним архівом СБУ. Лише по темі голодомору 1932-1933 видано 17 книг! Але найбільшою проблемою видавництва є … відсутність збуту. Українці мало читають, а книги з історії цікавлять зараз переважно фахівців і студентів. Такі реалії…
У свою чергу начальник управління у справах преси та інформації ОДА Дмитро Никоненко розповів про плани видання книг не лише на 2010 рік, а й на послідуючі роки (відповідні програми розраховані до 2015 року). Деякі з видань історичної тематики видаються і видаватимуться великими накладами, що дасть можливість забезпечити ними всі бібліотеки Чернігівської області.
Кожен бажаючий з учасників круглого столу міг тут же придбати нові видання ВД «Києво-Могилянська академія», Інституту історії України та Українського інституту національної пам’яті.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 11167 |
Посилання до теми:
19.08.2009 Чорне каміння Бутугичагу. ФОТОрепортаж
8.09.2008 Кореспондент "Високого Валу": Репортаж з копалень ГУЛАГу
14.01.2010 Політична вистава: Сталіна засудили! Але не посадили
21.11.2008 Фотографа посадили за знімки голоду? ФОТО
16.07.2008 Найбільше свідчень голодомору зібрано на Чернігівщині
Коментарі (7)
Воланд | 2010-02-22 09:06
Так шо спасибо, дорогой товарищ, за коммуналку, хрущевку и 5 м2 кухни. Подозреваю, многие живущие там академики и их репрессированные родители желали произвести предлагаемый вами обмен, но только в обратном направлении.
москаль))) | 2010-02-22 01:00
Виталик | 2010-02-20 22:48
гыгы | 2010-02-20 14:44
Однако же, несмотря на потуги, участь любого болота, названного неважно каким по счету "Римом", известна. И, более того, неизбежна.
Любой же Иерусалим вечен и находится вне времени. Без Иерусалимов разваливающимся империям никак не обойтись.
Посему, Аминь!
хаха | 2010-02-20 13:55
Пантеляпасе | 2010-02-20 10:44
Паде Кауле | 2010-02-20 10:17
Право, бред сивой кобылы! История не знает сослагательного наклонения! 1914 и т.д. Украины и в помине не было. Ее подарил вам, господа, Советский Союз!!!