БНОН: Звідки "дурь" в Україні
День працівників підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків – 30 жовтня. Цього року служба відзначає 15-річчя.
Напередодні свята своїми думками ділиться начальник Департаменту БНОН МВС України Микола Андреєв.
Перші ночі без сну
У перші роки Незалежності українська влада ухвалила Закон щодо незаконного обігу наркотиків. До осені 1993 року функції щодо протидії наркозлочинності покладалися на працівників карного розшуку, а вже наприкінці жовтня Кабмін виніс рішення про створення окремого Управління. Воно складалося із двох відділів: організаційно-аналітичного та практичного.
Через 10 років Управління було реорганізовано в Департамент, а вже у березні 2008-го затверджено його нову структуру. У ній сформовано важливі підрозділи боротьби з правопорушеннями у сфері легального обігу наркотиків та оперативних розробок міжрегіональних наркоугруповань.
Кожен десятий працівник нашого підрозділу пройшов курс навчання та стажування на базі програм ООН та Департаменту боротьби з наркобізнесом США. Встановленню кадрової стабільності значно сприяє і минулорічна постанова Кабміну щодо зарахування особам рядового та начальницького складу підрозділів БНОН у вислугу років кожного місяця роботи за півтора.
Відхід від хибної політики
З кожним роком статистика поширення наркоманії серед українців «малює» для нас все більш невтішні картини: кількість залежних від «кайфу» зростає в середньому на 10-15 тисяч осіб. Нині на медичних обліках їх перебуває майже 180 тисяч, а в полі зору міліції – понад півмільйона таких людей.
Найбільша кількість наркоспоживачів спостерігається на півдні та сході України. І хоч наркотизація суспільства відбувається в основному за рахунок промислово розвинених регіонів, викликає занепокоєння збільшення залежних людей майже у двічі в сільській місцевості.
Також останніми роками на нелегальному ринку наркотиків нашої держави відбувається переорієнтація на вживання синтетичних психотропів та сильнодіючих лікарських засобів, а особливо – трамадолу. Це пов’язано з відмовою любителів «надзвичайних відчуттів» від ін’єкційного «зілля» і перехід до вживання пероральних психоактивних засобів.
З огляду на набутий досвід ми докорінно переглянули основні завдання для нашої служби. В першу чергу відійшли від досить хибної та недосконалої практики документування рядових споживачів наркотиків і зосередили увагу на злочинній діяльності угруповань та окремих осіб, які отримують кошти від оборудок з «дурманом».
Так, лише цього року працівниками підрозділів БНОН зафіксовано 14 з половиною тисяч фактів збуту наркотиків. До кримінальної відповідальності притягнуто без малого 6 тисяч ділків. Ліквідовано 28 ОЗУ відповідної спрямованості.
Окремо наголошується на потребі протидії «відмиванню» коштів, здобутих злочинним шляхом. Практика показує, що більшість з них й надалі використовуються для продовження бізнесу. За останні 9 місяців «бнонівцями» вже задокументовано більше сотні таких злочинів.
Майже утричі зросла кількість порушених кримінальних справ за збут отруйних та сильнодіючих лікарських засобів. Цього року нам вдалося зробити значний наступ на «трамадольний» бізнес та знешкодити чимало ланцюгів його збуту. Один з яскравих прикладів – ліквідація на Львівщині групи наркоділків, котрі протягом тривалого часу розпродували медичний «допінг» через мережу аптек.
Припускаємо, що невдовзі отримаємо схожу проблему із іншими комбінованими лікарськими препаратами, як, приміром трайфед, золдіар, зестра. Вже зараз аптекарі не гребують відпускати їх підліткам практично «жменями», а «народні умільці» навіть навчилися виготовляти з них психотропні речовини.
Упродовж цього року правоохоронці «витягли на світло» безмаль 4 тони макової соломки, 3,6 тони марихуани, більше 90 кілограмів героїну, 1,7 кілограмів кокаїну, 2 мільйони доз трамадолу та 247 тон прекурсорів.
З нелегальних посівів знищено 160 т рослин маку і 320 т – конопель. Ще більше вражає вартість всього цього «дива» – близько 700 мільйонів гривень! І всі ці кошти могли б осісти у кишенях любителів підзаробити за рахунок чужого здоров’я.
Закордон нам допоможе. І ми йому теж
Третій пріоритетний напрямок, визначений для підрозділів БНОН – перекриття міжрегіональних та міжнародних каналів незаконного переміщення наркотиків. Взаємодія з вартовими порядку інших держав дозволяє «бнонівцям» ліквідовувати великі та потужні трафіки.
Так, працівники департаменту БНОН та УСБУ Львівської області спільно із поліцією Польщі знешкодили міжнародне ОЗУ, яке «експортувало» наркотики з Туреччини до Великобританії. Всього у фігурантів виявили понад 90 кг героїну та 2 кг кокаїну.
Україна через вигідне географічне розташування і розвинуту транспортну інфраструктуру вже давно розглядається міжнародними наркоділками як ласий маршрут для їхніх оборудок. Приміром, її використовують для транспортування афганського героїну на ринки Центральної та Західної Європи, а також внутрішнього ринку за допомогою північного відгалуження «Балканського шляху» та південного «Шовкового шляху».
За останні роки проведено 5 спільних операцій. Затримано 13 членів злочинних груп. Вилучено 506 кг героїну.
Активно «йде» через територію України й частково осідає тут інша «біла смерть» – кокаїн. До нас його експортують з країн Латинської Америки або ж через держави Євросоюзу.
Для прикладу. Під час міжвідомчої операції «Цунамі» на доглядову рампу Одеського морського торговельного порту було доправлено контейнер, в якому знаходилися консервовані фрукти. Шість із 400 коробок були обклеєні скотчем коричневого кольору, решта – білим. В «помічених» пакунках – кокаїн загальною вагою майже 40 кілограмів.
Пропозицію потрібно викорінювати…попитом
Актуальною залишається проблема викриття вітчизняних підпільних лабораторій та місць нелегального виготовлення і вживання «кайфу». Потрібно завзятіше співробітничати із дільничними інспекторами міліції та громадськістю.
За останні 9 місяців працівники БНОН задокументували 2 тисячі фактів організації притонів, у чверті з яких також виготовляли наркотики.
Департамент завжди відкритий до спілкування з усіма охочими організаціями. Більш того, між нами постійно повинен відбуватися чесний та відкритий діалог, адже наркоманія – явище глобальне, соціальне, медичне і одними репресивними заходами його не подолати.
Здавна відомий економічний закон: попит породжує пропозицію.
Отже слід приділяти більше уваги профілактиці, роботі зі школярами, студентами, молоддю, показувати їм реальні наслідки існування «під кайфом», а не широко пропагувати моду на нездоровий спосіб життя.
Наше суспільство має збагнути, що перекладати усю відповідальність за поширення цього тотального лиха на плечі міліції було б не тільки необачно, а й навіть помилково. Ми всі несемо моральну відповідальність перед нашими дітьми, адже на сьогоднішній день проблема наркоманії – це справа національної безпеки країни.
За темпами винищення української молоді в дечому вона нагадує геноцид. У тих умовах, що склалися, ми не повинні шукати крайніх чи винуватців, а об’єднуватися заради спільної мети – майбутнього без наркотиків.
Підготувала Анна Торгоненко
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 18816 |
Посилання до теми:
23.10.2008 Факт: На легальні наркотики витрачаємо більше, ніж на освіту
16.10.2008 Одна сигарета – троє загиблих. ФОТО МНС
16.10.2008 Горілка: Викрито підпільний цех. ФОТОрепортаж
24.09.2008 Клініка, дружня до молоді: Дитячий алкоголізм проти здорового способу життя?
16.09.2008 Чернігів: Алкогольний фальсифікат на суму 600,5 тис. грн. вилучили з обігу
15.09.2008 Чужинців-нелегалів "просили" геть додому. ФОТОрепортаж
2.09.2008 Volkswagen обняв дерево! ФОТОрепортаж
8.08.2008 Еротичної горілки не буде? ФОТО
18.07.2008 Пійло для гермафродитів, або шість причин не пити пиво
14.07.2008 Мак - так його перетак!
8.07.2008 Алкоголь: Як не отруїтися, купуючи отруту
27.06.2008 Аптечна наркоманія: Акція у Чернігові
25.06.2008 Самогубця стріляв у міліцію та пожежних. ФОТО
18.06.2008 Трамадол став наркотиком
2.06.2008 Бізнес «на колесах» або шлях трамадолу по-чернігівськи
2.06.2008 Пиво і гральні автомати вбивають
2.06.2008 У презервативах сховались наркотики. ФОТО
21.04.2008 Трамадол: Ситуація на Чернігівщині
10.04.2008 СБУ затримала групу осіб за підозрою у виготовленні метадону. ФОТО
3.04.2008 Митниця: Неприємності від «винта»
2.04.2008 «Дитячий рекет»: Захотів пивка – вибив гроші
31.03.2008 Доросла розмова про дитячі проблеми
28.10.2008 Українські коноплі курили у Калузі
27.10.2008 Наркоділок переселився з гуртожитку до СІЗО
14.10.2008 Кримінальні жнива: Мак-2008
18.09.2008 2168 наркоманів виявлено на Чернігівщині, реальна цифра – близько 10 тисяч
Коментарі (2)
Обитатель | 2009-07-28 10:43
возле школы №3 вовсю идет торговля
авто - АІ61__
мєстний | 2008-10-29 08:51