Секретна доповідь ЦРУ 1957 року виявилася пророчою щодо України в 2004 і 2014
Написану у серпні 1957 року доповідь «Чинники спротиву і зони для дій спеціальних сил. Україна» нещодавно розсекретили та опублікували.
Роботу на понад 200 сторінок написала група дослідників Джорджтаунського університету на замовлення спецслужб. Вона є повним аналізом перспектив ведення антирадянської збройної боротьби в УРСР спецпідрозділами США для можливого антирадянського повстання.
Аналітики розклали по полицях настрої населення, мовні особливості та можливе міжнаціональне напруження у різних регіонах республіки.
Складені у секретній доповіді карти багато в чому схожі на політичні та соціальні розподіли сил в Україні навіть через півстоліття.
А певні висновки доповіді дивовижним чином збігалися з ходом так званої «русской вєсни», особливо щодо Донбасу.
У секретній доповіді детально розібрано всі можливі чинники, які можуть вплинути на операції спеціальних підрозділів США. Подробиці економічного розвитку, транспортної системи, шляхів сполучення, рельєфу та клімату регіонів УРСР.
Особливо акцентується на потенційному сприянні американським спецпризначенцям з боку місцевого населення у боротьбі з радянським режимом.
Аналітики спрогнозували це на основі нюансів історії міжнаціональних стосунків та антирадянської й антиросійської діяльності в Україні.
Американці поділили Україну на 12 умовних субрегіонів - від найслабших до найсильніших антирадянських настроїв. У секретній доповіді також визначили субрегіони, де проводити спеціальні антирадянські операції найефективніше.
Американські аналітики наголошують на важливості України для СРСР не тільки через розмір, а й через значний економічний потенціал.
«Тому здатність до національного спротиву в Україні може мати більше серйозних наслідків для СРСР, ніж у інших частинах країни», – вважали американці у 1950-х роках.
Американці стверджували, що у значної частини українців є дуже критичні настрої до радянської влади.
Карта
Одна з найцікавіших частин доповіді – карта лояльності населення України радянському режиму.
Її склали на основі чотирьох головних чинників: етнічний склад регіонів, ставлення до більшовиків у 1917-1921 роках, ставлення до німецької окупації й партизанських рухів, а також кількість випадків збройного опору радянській владі.
За цими критеріями Україну поділили на 12 регіонів - від найлояльніших до тих, що сприймають комуністів найменше.
Складена дослідниками карта лояльності нагадує подібні мапи часів незалежності – від підтримки помаранчевих сил на виборах 2004 року, до сприйняття сепаратистських ідей навесні 2014 року.
Крим і Донбас
Найбільш лояльними до радянського режиму американці визначили Крим та частину Донбасу - промислові райони Луганської та Донецької областей. Крим позначили "зоною I".
«У Криму у населення практично немає настроїв проти режиму і вони навряд чи будуть допомагати спеціальним силам», – вказали аналітики.
Тоді у Криму, за даними розвідки, мешкали 60% росіян та 35% українців. Американські аналітики вказували на вороже налаштованих до комуністів кримських татар, депортованих з Криму.
Проте у звіті ще сподівалися, що у віддалених гірських районах півострова все ж могли лишитися деякі групи кримських татар.
«Хто міг лишитись у гірській місцевості, безсумнівно, допомагатимуть спеціальним силам», – вважали аналітики. Також спецназівцям вказують, що, теоретично, сприяти їхній діяльності можуть нові переселенці із Західної України.
Дуже показовими є лояльні радянській владі райони, які американці віднесли до другої зони – регіону Донбас.
Вони дуже нагадують обриси сучасних самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" – без північної Луганщини та Маріуполя.
Ці райони, які зараз підконтрольні Україні, американці у 50-х роках внесли до менш лояльних радянській владі зон. У зоні ІІ, за даними США, українці також складали меншість населення.
Північний схід
Усю прикордонну смугу від Чернігова до Луганщини через Харків американці записали у III зону, де вже можна чекати певного сприяння спецпризначенцям.
Українське населення тут подекуди переважає російське, але серйозних антирадянських настроїв американці тут не фіксували.
Хоча, за даними розвідки США, під час Другої світової війни у районах Харкова та Чернігова діяли націоналістичні українські угруповання.
Південь
IV зоною американці визначили чинну Одеську область, де приблизно той самий етнічний склад і рівень антирадянських настроїв.
Фактично, після Криму та Донбасу, американці наступними за лояльністю до радянської влади назвали Одесу та Харків, де навесні 2014 року були потужні сепаратистські рухи. Але вони вже не знайшли серйозної підтримки населення.
Переважно сільськогосподарські території північного Причорномор'я американці записали до якісно іншої п'ятої зони – широка прибережна смуга від Миколаєва до Маріуполя.
Детальніше про доповідь можна прочитати на BBC:
http://www.bbc.com/ukrainian/features-38809517
Збільшити
Рівень підтримки «прозахідного» кандидата у президенти Віктора Ющенка та «проросійського» Віктора Януковича на виборах 2004 року
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 6271 |
Посилання до теми:
22.12.2016 Секретна дієта Мосійчука. ФотоФакт
11.11.2016 Візит Parteigenosse Молотова в Берлін 1940 року. Фото
23.08.2016 Місце для базування підрозділу НАТО знайшли на Чернігівщині
21.07.2016 Порошенко випробував зв’язок з Кулічем. Відео
17.05.2016 Атрошенко інструктує, як приймати іноземців
11.04.2016 Американець висадив 8 мільйонів дерев
Додати коментар: