Останнє оновлення: 10:20 п'ятниця, 25 липня
річниця / аналогії / рабів до Раю не пускають
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Сьогодні – 32-га річниця введення військового стану у Польщі
Сьогодні – 32-га річниця введення військового стану у Польщі

Сьогодні – 32-га річниця введення військового стану у Польщі

32 роки тому, 13 грудня, був введений військовий стан у Польщі.

Про введення військового стану у своєму спеціальному зверненні оголосив генерал Войцех Ярузельський.

Усі повноваження взяла на себе 13 грудня 1981 року Військова рада національного порятунку на чолі з Ярузельським.

Були затримані більшість активістів опозиції і «Солідарності» - загалом понад 10000 чоловік.

«Умиротворено» 40 з 199 страйкуючих в грудні 1981-го року установ, 16-го грудня на копальні «Wujek» під кулями міліціантів-спецпризначенців (ZOMO) загинули дев'ять гірників. Військове положення було офіційно скасоване лише 22 липня 1983 року.

Підготовка до введення віськового стану тривала більше року з особливою ретельністю й  обережністю. Керував нею, зокрема, Верховний Головнокомандувач військ Варшавського договору маршал Віктор Куликов і співробітники його штабу.

Рішення про введення військового стану було прийнято 5 грудня 1981 Політбюро Комуністичної партії. У ніч з 8 на 9 грудня 1981 під час зустрічі Віктора Куликова з Войцехом Ярузельським той повідомив йому про заплановані заходи, але не зазначив конкретної дату їхнього початку.

Заходи з його введення почалися в ніч з 12 на 13 грудня 1981 року ще до опівночі за участі військ Варшавського блоку, що складалися зі спецгруп, відділів ZOMO, антитерористичних підрозділів, офіцерів Служби безпеки.

Масивна військово-поліцейська операція налічувала в цілому 80 тисяч солдатів, 30000 міліціонерів, 1750 танків, 1900 бронемашин і 9000 автомобілів.

Міністерство сил внутрішньої безпеки і Війська Польського взяли під контроль об'єкти Польського радіо і телебачення й заблокували вітчизняні й закордонні телекомунікаційні центри.

Частина міліції і офіцерів приєдналася до активістів і лідерів політичної опозиції й профспілки «Солідарності».

Загони міліції особливого призначення ZOMO оточили споруди регіональних рад "Солідарності", взявши в пастку людей, які закріпилися там з приладами зв'язку і поліграфічним устаткуванням. В міста відправлено бронетанкові і механізовані бригади, які зайняли основні важливі маршрути, перехрестя та будівлі стратегічних об'єктів.

Головний удар був нанесений по Гданську, де в суботу збиралалася Національна профспілка "Солідарність" і де було багато активістів профспілок і консультантів. Протягом ночі у Гданську було затримано близько 30 членів Національного комітету і кілька радників.

Указ про введення воєнного стану не узгоджувався з законами, навіть в силу того, що Державна рада може видавати укази тільки в період між сесіями Сейму. Тим часом, наступне засідання палати було призначене лише на 15 і 16 грудня.

10 тисяч інтернованих

В перші дні операції інтернували близько 5 тисяч людей, які були переведені у 49 центрів утримання під вартою по всій країні.

У загальному підсумку, під час військового стану кількість інтернованих досягла 10 000.

У в'язницях опинилася значна частина національних і регіональних лідерів "Солідарності", радники, члени Комітету профспілок великих заводів, демократичні опозиційні активісти та інтелектуали, пов'язані з "Солідарністю".

З 22-ї вечора до 6-ї ранку введено комендантську годину, перебувати в поїздках за межами місць проживання було заборонено. На листування була накладена офіційна цензура, були відключені телефони, унеможливлюючи навіть виклик швидкої допомоги та пожежної охорони. Більшість великих установ і робочих місць піддалися мілітаризації під наглядом понад восьми тисяч військових комісарів, заборонене видання преси, окрім "Trybuną Ludu" i "Żołnierzem Wolności". У підвішеному стані опинилася діяльність усіх громадських і культурних організацій, а також класів у школах і університетах.

Жорстоке придушення акцій протестів

14 грудня почали незалежно один від одного відбуватися сидячі страйки на багатьох великих промислових підприємствах. В тому числі і на сталеливарних заводах, у тому числі найбільшому в країні, "Катовіце" та ім. Леніна, більшості шахт, портів, верфей у Гданську та Щеціні, найбільших заводах, таких як: WSK WSK, DOLMEL і PAFAWAG у Вроцлаві, "Урсус" та підприємствах швейної промисловості.

У 40 випадках влада вдалася до звірячого умиротворення з використанням спец призначенців ZOMO і армійських військ, оснащених важкою технікою.

Особливо драматичними були страйки на шахтах у Верхній Сілезії, де шахтарі чинили активний опір.

16 грудня 1981 у вугільній шахті «Wujek» протягом кількох годин боротьби з міліцією була використана вогнепальна зброя, загинули дев'ять гірників.

В грудні 1981 року відбулися вуличні демонстрації у Варшаві, Кракові та Гданську. Найбільш масова з них, під час якої співробітники міліції застрелили одного з учасників, відблася в Гданську.

31 грудня 1982-го року військовий стан був призупинений, а 22 липня 1983 скасований, при цьому зберігаючи репресивне законодавство.

Точне число людей, які загинули в результаті введення військового стану, не відомо. За різними оцінками кількість загиблих – від кількох десятків до понад ста людей.

Невідома й кількість людей, яка втратила своє здоров'я протягом цього періоду в результаті переслідувань, побиття під час слідства або під час вуличних демонстрацій.

Переклад «ВВ» з tvn24.pl

Коментарі (2)

912 | 2013-12-14 18:58

 И где Польша - и где мы?

911 | 2013-12-14 15:56

чого мовчать інтернетні "розумники"? не обливають нікого гівном?
мабуть, тому, що "не заточені" під європейську історію. вивчають першоджерела?
от історія життя в совку - благодатний грунт для коментаторів і гівнометів.
а тут що: коли у Польщі все відбувалося - основна маса "розумників" під стіл пішки ходила...
гавкніть уже що-небудь, будь ласка :) бо виходить якось не по-нашому...
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Про що розповів протест. Фоторепортаж

SVOBODA.FM