
Прощання з 2000-ми і 2010-м
Сьогодні останній день не лише року, а й десятиліття — першого десятиліття ХХІ століття і ІІІ тисячоліття. До речі, “нульові ” роки не є першим роком нового десятиліття, а завершують старе.
Тому помилкою було, коли 11 років тому, зустрічаючи 2000-й рік, називали це зустріччю нового століття й тисячоліття. Так само й зараз просто завершуються “нульові”, тобто 2000-і роки. І час би бодай коротко глянути на їх ретроспективу.
Але от проблема. Вчорашні й сьогоднішні газети подають чомусь лише ретроспективу року, а не десятиліття. Нічого не знайшов я і у всезнаючому Інтернеті, може, хтось підкаже якісь сайти. Окрім Вікіпедії, де теж все це скупо та й не варто покладатися на її достовірність. Невже нам самим не цікава наша ж історія — планети, країни, міста? А немарно ж кажуть: “Історія — найкращий вчитель”. Правда, є й інший афоризм , іронічний: “Історія вчить тому, що нічому не вчить”. Але це не підтвердження, що не треба вчитися, а лише констатація нашого невміння пам’ятати і вчитися.
Отож, за браком джерел у медіа залишається лише скласти бодай якусь ретроспективу по пам`яті. Звичайно ж, вона буде неповною, і запрошую читачів її доповнити. Звичайно ж, вона буде суб`єктивною. Навіть якщо писати коротко, суто інформативно, не вдаючись в оцінки, судження. Все одно, у читача виникне до автора резонне запитання: чому сказано, згадано саме про таке-то і оминув ось таке? Правильне запитання. І відповідь очевидна: кожен запам`ятовує те, що хоче зберегти його пам'ять.
Ще деякі моменти, що викличуть дискусію. Перше: відбір подій може видатися мало оптимістичним. Друге: відбір надто політизований. І ще одна заувага: як швидко летить час. Згадав, було, про Георгія Гонгадзе, одну з тих “фішок”, за якою, на жаль, ідентифікують Україну у світі. А потім пригадав, що це було в попередньому десятилітті, століття і тисячолітті, у 2000-у, а наче ж зовсім недавно. То ж почнімо з року наступного.
Масове розгортання політичної акції “Україна — без Кучми”.
26 квітня, якраз на 15-у річницю Чорнобиля, парламент відправляє у відставку прем’єр-міністра України Віктора Ющенка. Він публічно обіцяє “повернутися”, і вже за рік повертається на політичний Олімп — поки що главою виборчого Блоку “Наша Україна”, який здобув найбільше мандатів на нових виборах у парламент.
Червень. Перший в історії України візит глави католицької церкви, глави Ватикану — Папи Римського. Іван Павло ІІ, перший Папа Римський — поляк, взагалі перший з них слов'янин, відвідав Львів і Київ, провів багатотисячні богослужіння під відкритим небом.
11 вересня. Гігантський терористичний акт у самому серці США. У світовій столиці Нью-Йорку смертники скерували два пасажирські літаки з сотнями пасажирів прямо у два 102-поверхові хмарочоси-близнюки Світового торгового центру. Ще один літак було “скинуто” на Пентагон в столиці країни.
Парламентські вибори в Україні. Найбільша демократична фракція “Наша Україна” Віктора Ющенка. Але сформовано аморфну більшість прокучмістського плану “За єдину Україну” (“За єду”) на чолі з Литвином. Втім, все це не мало великого значення. Адже за Конституцією 1996 року Україна була президентсько-парламентською республікою з домінуванням президента.
17-й чемпіонат світу з футболу вперше пройшов в Азії і вперше у двох країнах —Японії та Південній Кореї. Перемогла Бразилія, і це був її 5-й чемпіонський титул.
Осінь. Предтеча Помаранчевої революції в Україні — вибори і революція троянд в Грузії. Президентом обирається лідер опозиції Михаїл Саакашвілі, друг і кум Ющенка. Свого часу вчився і в Україні, і на Заході.
Олімпійські ігри у столиці Греції місті Афіни. Україна виступила непогано. Пловчиха Яна Клочкова повторила успіх Сіднея і відтак стала 4-кратною олімпійською чемпіонкою!
Президентські вибори в США і Росії. В обох країнах знову перемогли, переобрані діючі президенти — Джордж Буш та Володимир Путін.
Президентські вибори в Україні. Віктор Ющенко і Віктор Янукович — переможці першого туру і учасники другого. Центрвиборчком проголошує перемогу в другому турі Януковича. Ющенко оскаржує в суді цей вердикт і оголошує загальнонаціональну акцію протесту за скасування результатів другого туру. Знаменита Помаранчева революція. Починаючи з 22 листопада — кількатижневе блокування сотнями тисяч протестантів центру столиці, акції протесту в регіонах. Нарешті Верховний суд скасовує результати другого туру. Повторне голосування, перемога Віктора Ющенка.
Січень. Інавгурація Ющенка. Він призначає в.о. прем’єра Юлію Тимошенко. Потім вона ж призначається прем’єром.
5 вересня. Юлія Тимошенко починає політичне протиборство з Ющенком, публічно звинувативши його оточення в корупції, зраді ідеалів Майдану. Президент відправляє у відставку і Тимошенко, і людей зі свого оточення. Главою Уряду призначається Юрій Єхануров.
Перші після Помаранчевої революції парламентські вибори. Блоки Майдану — “Наша Україна” та БЮТ вибори програють, не набирають більшості мандатів. Для створення правлячої коаліції довелося долучати тимчасового соратника по Майдану Олександра Мороза з його фракцією Соцпартії.
1 січня вступили в дію нові положення Конституції, внесені змінами від 8 грудня 2004 року: Україна стала парламентсько-президентською республікою. Уряд формує практично правляча коаліція парламенту. Криза в таборі Майдану. Фракція Соцпартії на чолі з Морозом переходить у нову коаліцію, сформовану вчорашньою опозицією — регіоналами та комуністами. Коаліція висуває на прем’єра Віктора Януковича. Президент Ющенко, згідно Конституції, мусив подати в парламент на затвердження саме цю кандидатуру.
Президентські вибори в Білорусі втретє підряд виграє Олександр Лукашенко.
18 чемпіонат світу з футболу в Німеччині. Україна вперше пробилася на мундіаль. Збірна під керівництвом Олега Блохіна на турнірі дісталася до чвертьфіналу, увійшла до вісімки кращих команд, і програла у чвертьфіналі майбутнім чемпіонам — Італії.
Гостра політична боротьба політсил Майдану (БЮТ і “Наша Україна”) які в парламенті опинилися в опозиції, та прорегіонівським урядом і парламентською коаліцією завершується тим, що вперше в нашій історії президент розпустив парламент і призначив дострокові вибори. У вересні БЮТ і “Наша Україна — Народна самооборона” перемагають на цих виборах, здобувши більшість у парламенті, правда, всього у кілька мандатів. Парламент обирає прем’єром Юлію Тимошенко.
Олімпійські ігри проводяться в Китаї, його столиці Пекіні. Вперше ж саме Китай переміг у неофіційному заліку за кількістю отриманих медалей.
Президентські вибори в США та Росії. Діючі президенти не можуть балотуватися на третій термін. В США перемагає інша партія —Демократична, і президентом вперше обирається наполовину афроамериканець Барак Обама. В Росії президентом обирається соратник Путіна Дмитро Медвєдєв.
В січні на зміну померлому Патріарху Московському Алексію ІІ Помісний собор Російської православної церкви обирає свого нового главу. Ним обраний Митрополит Смоленський і Калінінградський Кирил, який 1 лютого був возведений в сан ХVІ Патріарха Московського і Всієї Русі. Один з перших його зарубіжних візитів був в Україну, до Києва.
А тепер докладніше ретроспектива 2010 року.
17 січня вибори президента України виграє Віктор Янукович — 49 відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні Другою в другому турі була Юлія Тимошенко — 45,5 відсотка. В першому турі третім фінішував Тигіпко, четвертим Яценюк, і лише п’ятим діючий президент Ющенко.
22 січня, в останні дні своєї каденції, президент Ющенко до дня єдності Сходу й Заходу присвоїв звання Героя України Степану Бандері. Лідер ОУН став 27-м українцем, кому звання Героя було присвоєне посмертно.
10 квітня під час заходу на посадку на військовий аеродром біля Смоленська в Росії зазнав катастрофи літак польського уряду , на борту якого перебувала політична еліта країхни. Окрім президента Лєха Качинського і його дружини, загинули також близько ста найвищих посадовців. Вони летіли на церемонію вшанування розстріляних радянською владою 70 років тому під Катинню полонених польських офіцерів.
В середині квітня активно зафункціонував ісландський вулкан Ейяф'ятлайокютль. Стовп попелу з вулкану сягнув 13 км, а шматочки кварцу, які загрожують зупинці авіаційних двигунів, піднялися до 10 км. Через це було затримано ( потім і скасовано) тисячі авіарейсів по всій Європі.
20 квітня сталася аварія на нафтовій платформі компанії , яка добувала нафту з океанічного шельфу Мексиканської затоки. Внаслідок вибуху нафта почала витікати прямо у глибоководні пласти. “Заткнути” свердловин вдалося тільки у серпні — за цей час в океан витекло 540 тисяч тон нафти. Це найбільше в історії океанічне забруднення.
21 квітня президенти України і Росії — Януковуич і Медведєв підписали в Харкові угоду, за якою базування Російського Чорноморського флоту в Криму, яке завершувалося у 2017 році, було продовжене ще на 25 років, до 2042 року. В обмін Росія пообіцяла знизити для України ціну на газ. 27 квітня парламент ратифікував угоду, причому, на момент відкриття засідання в залі взагалі не було необхідного кворуму — більшості депутатів.
Влітку відбулися дві епохальні події, пов'язані з охороною довкілля. У липні швейцарський літак Solar Impulse зробив перший 24-годинний політ. Літак забезпечується енергією винятково від своїх сонячних батарей, розташованих на крилах, і працює на чотирьох електричних двигунах. Висота його польоту становила понад 8,5 км, а швидкість сягала 120 км/г. У червні компанія Nissan оголосила остаточну ціну на екологічно чисте електроавто Nissan Leaf для американських покупців - $33 тисячі за базову комплектацію. Конкуруючий продукт – електрокар від компанії General Motors під назвою Chevrolet Volt коштує $41 тисячу. Leaf і Volt стануть першими масовими електромобілями у світі. Тим часом про свій намір запустити аналогічні моделі заявили Toyota і Chrysler.
Відбувся ХІХ чемпіонат світу з футболу. Вперше турнір пройшов в Африці, у Південно-Африканській Республіці. Вперше чемпіонат виграла Іспанія, діючий чемпіон Європи. Отже Європа тепер має 10 чемпіонських титулів (Італія — 4, Німеччина — 3, Англія, Франція, Іспанія — по 1), Південна Америка — 9 (Бразилія —5, Аргентина і Уругвай — по 2).
На початку жовтня чоловіча збірна України стала золотим призером 39-ї Всесвітньої шахової Олімпіади у Ханти-Мансійську, випередивши 148 інших збірних. Тепер у чоловічої збірної два олімпійських "золота" (вперше українці святкували перемогу на Олімпіаді у 2004 році в іспанській Кальвії).
28 листопада сайт витоків WikiLeaks оприлюднив 250 тисяч депеш американських дипломатів, 100 тисяч із яких позначені “таємно” або “конфіденційно”. Засновник WikiLeaks австралієць Джуліан Ассанж . Основну інформацію йому надав сержант армії США Бредлі Меннінґ.
19 грудня на чергових виборах президента Білорусі вчетверте переміг Олександр Лукашенко. Виборча кампанія мала жорстокий фінал: міліцейський спецназ побив і затримав сотні людей, поміж яких було 7 кандидатів у президенти.
Наприкінці року в Україні пройшла масові затримання, арешти, порушення кримінальних справ проти лідерів опозиції — недавніх високопосадовців при попередній владі.
На 10-ту річницю акції “Україна без Кучми” реанімовано справу про масові заворушення біля адміністрації президента.
Організаторів “підприємницького Майдану” звинувачують у пошкодженні тротуарної плитки на головній площі столиці;
У липня президент Янукович відзначив своє 60-річчя, Юлія Тимошенко в листопаді — 50-річчя.
У березні 80-річчя відзначила геніальна українська поетеса Ліна Костенко. Тоді ж вийшов новим виданням її роман у віршах “Берестечко”. А щойно, на фініші року, Ліна Костенко видала свій перший прозовий твір — роман “Записки українського самашедшого”
Лауреатом Нобелівської премії 2010 року з літератури став видатний письменник з Перу Маріо Варгас Льоса.
В цьому році пішли з життя відомі українські митці — кінорежисер Юрія Іллєнко, актор Лесь Сердюк, співак Микола Мозговий. Серед тих, хто полишив світ цього року, також відомий політик Віктор Чорномирдін.
Ось бодай короткий ретропогляд на минулий рік і десятиліття. Його можна і варто доповнювати, аналізувати. Але не забувати. Що було — те було.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 8748 |
Посилання до теми:
30.12.2010 Підсумки року-2010 від Олександра Соколова
28.12.2010 Олександр Соколов прозповість про підсумки року
24.12.2010 Підсумки 2010: Політики року на Чернігівщині
23.12.2010 У Чернігові відзначено переможців конкурсу «До чистих джерел»
5.12.2010 Мер Чернігова – у першій десятці регіональних лідерів? ФОТОхроніка сходження на «Олімп»
Коментарі (6)
Вікторія Гаврик | 2011-01-04 14:23
волов | 2011-01-03 00:55
сверчек | 2011-01-02 13:53
C Новым годом всех! Жалко, что Тимоха встретила его не в СИЗО. Рездкостная б...
K.Bykov | 2011-01-01 00:22
C Новым годом всех! Жалко, что Тимоха встретила его не в СИЗО. Рездкостная б...
читач | 2010-12-31 21:34
Андрей | 2010-12-31 21:24