Вибори в Україні відбулися без суттєвих порушень – результати спостереження ГМ ОПОРА
«Я з надзвичайною приємністю повідомляю вам, що вибори в Україні відбулися і ми на 95% впевненні, що їх результати будуть визнані», – такими 1 жовтня словами розпочав прес-конференцію в УНІАН керівник виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Олександр Ломако.
30 вересня на території всієї України за процесом підготовчого засідання, голосування, підрахунку голосів та транспортування виборчої документації в ОВК спостерігали 1500 спостерігачів та 130 мобільних груп ГМ ОПОРА.
«Просимо не оскаржувати!»
«Процес голосування на позачергових виборах народних депутатів загалом відбувався в чесній та прозорій атмосфері. Спостерігачі ОПОРИ виявили незначні факти порушень, які, однак не впливали на результати волевиявлення та не надали переваги жодній політичній силі.» – така основна думка результатів спостереження.
«Голосування проходило в вільній та демократичній атмосфері. Серйозних фактів тиску на членів комісій, спостерігачів чи представників ЗМІ, за виключенням окремих випадків, зафіксовано не було», – повідомив Олександр Ломако.
Він закликав політичні сили, в незалежності від того, чи будуть вони задоволеними результатами виборів не оскаржувати результати виборів. «Ми наполегливо рекомендуємо всі політичні сили в незалежності від кількості отриманих мандатів та їх наявності не оскаржувати результатів виборів, адже вони насправді відображають волевиявлення громадян», – заявив О. Ломако.
Також він наголосив на неприпустимості заяв та маніпуляцій них акцій щодо фальсифікацій, в разі відсутності ґрунтовної аргументальної бази.
Про основні порушення
ОПОРА відзначає значну за політизованість та не завжди відповідний рівень компетентності членів виборчих комісій всіх рівнів, що стало причиною процедурних порушень та затримку процесу підрахунку голосів.
Спостерігачі ГМ ОПОРА з різних куточків України зафіксували такі види основних порушень в день виборів: факти, що можуть оцінюватися як підкуп виборців, ведення агітації в день голосування, порушення процедур під час голосування (видача виборцю більше одного бюлетеня, видача бюлетеня виборцям без паспортів, голосування за межами виборчих дільниць, присутність в кабінці для голосування двох виборців тощо), порушення у виборчій документації та спрощення деяких процедур під час підготовчого засідання та підрахунку голосів.
Так, факти, що можна розцінювати як підкуп виборців або його спроби мали місце в Одеській, Луганській, Донецькій, Кіровоградській, Закарпатській та деяких інших областях.
„Наприклад, в Кіровоградській області наші спостерігачі зафіксували як одна з політичних сил по 50 гривень купувала голоси. Факти були повідомлені СБУ, а ввечері вони вже передали справу в обласну прокуратуру”, - повідомив журналістам Олександр Ломако.
В Луганській області міліцією було затримано голову та одного з членів ДВК № 76 в 103 окрузі, які видавали на руки кілька бюлетенів одному виборцю. Обидва члени комісії представляли одну політичну партію.
В звіті ОПОРА відзначає, що правоохоронні органи в день виборів справилися зі своїми обов’язками та продемонстрували високий рівень скоординованості між різними відомостями та службами.
В східних областях, зокрема Луганській поширеною були порушення під час організації процедури голосування виборців за місцем перебування. „Мали місце факти, коли виборець приходив на дільницю, а йому повідомляли, що має голосувати вдома – писав заяву. Водночас, насправді ніякої заяви виборець не писав. Було написано скаргу про підробку документів” , - повідомив О. Ломако.
В Західних областях, за його словами, була поширеною практика коли виборцям видавали бюлетені за їх родичів (особливо в селах) або без пред’явлення документів. На одній з дільниць Львова виборець отримав бюлетень по закордонному паспорту!
„Перед закінченням голосування дуже дивні речі відбувалися на Закарпатті. На кількох дільницях зникли печатки, десь – лиски зі списків виборець, один із членів комісії взагалі згорнув в пакет бюлетені та намагався з ними кудись піти. На цій же дільниці члени комісій почали заповнювати бюлетені та кидати їх в урни – щоб підвищити явку”, - заявив Олександр Ломако. За його словами, після 22.00 на 12 дільницях Ужгорода зникло світло – ось таке співпадіння: це були комісії, що спостерігачами ОПОРИ вважалися найбільш проблемними!
Ломако розповів, як в селі Часлівці виборець намагався проголосувати за дружину (прийшов з її паспортом). Спостерігач хотів взяти паспорт, щоб перевірити, а виборець не дозволяв. В кінці-кінців паспорт порвали. Виборець втік з місця подія. Спостерігача затримала міліція як підозрюваного.
Також ОПОРА зафіксувала, як у східних областях в день виборів проводили мобілізаційну кампанію. „Їздила машина, з гучномовців якої повідомлялося, що на Західній Україні 70% - треба „дати більше”. Водночас, це було зранку, коли явка в західних областях була 20-30%” , - розповів Ломако. А ось в Кіровограді розсилали таку смс: «Не приходьте на вибори, якщо явка буде менше 50 %, вибори не відбудуться. Янукович залишиться! Перешли другу»
Про «колізії» в законодавстві
За словами керівника виборчих програм ОПОРИ, їх багато, але в день виборів основними були дві.
По-перше, це рішення судів про включення виборців до списків після 27-го вересня. Таких рішень в день виборів по Україні було кілька сотень. Найбільше – в Вінниці – 110. „Суд посилався на Конституцію України та право голосу. Але виконати його рішення фактично неможливо, а згідно з Законом про вибори – неможна! Списки закривають 27 вересня!”, - сказав Олександр Ломако.
На його думку, такі рішення дезорієнтували виборців та вносили проблеми в роботу виборчих комісій.
Також Ломако сказав, що це може стати однією з причин можливого оскарження результатів волевиявлення громадян після 30 вересня.
За оцінками ОПОРИ, в день виборів прийшли на дільниці та не знайли себе в списках від 300 до 500 тис українців.
„Списки виборців – були однією з найбільших проблем на цих виборах. Їх якість була дуже низька!”, - заявив Ломако.
Друга колізія законодавства полягала в роботі комісій з відомостями Державної прикордонної служби. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як комісії по різному працювали з цими даними та вільно трактували Закон.
„Хоча ця норма діє лише для позачергових виборів, ми закликаємо внести зміни до Закону та взагалі її викреслити”, - зазначив Ломако.
За його словами, в Сєвєродонецьку ОВК було прийнято рішення зобов’язати ДВК видавати бюлетені особам, яких було виключено зі списків виборців за даними Прикордонної служби України як громадян, що перетнули кордон та не повернулися. Такий факт було зафіксовано на 218 ОВК у м. Києві.
А багато інших комісій робили навпаки.
До теми:
- ОПОРА фіксує проблеми під час голосування на позачергових виборах
- Чернігівщина: ОПОРА продовжує спостереження і фіксує порушення
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 5112 |
Додати коментар: