Леонід Волошок: "Немає передумов для того, щоб хоч один банк в області почувався невпевненим…"
Начальник управління Національного банку України у Чернігівській області Леонід Волошок вважає, що акції проти "Полікомбанку" суттєво не вплинули на його діяльність та банківську систему на Чернігівщині загалом. У липні вклади жителів області зросли майже на 3 з половиною відсотки.
Про це він повідомив у інтерв’ю для місцевих засобів масової інформації.
Нацбанк контролює – банки звітують
- Національний банк і комерційні банки Чернігівщини. Яким чином вони пов’язані між собою?
- Національний банк України є контролюючим органом за діяльністю комерційних банків. У Чернігівській області працює 37 банків, у тому числі – 3 місцеві. Ми завжди знаємо, у якому вони стані.
Національний банк постійно контролює діяльність кожного банку. Процедура оцінки складна: є 15 обов’язкових нормативів діяльності та 25 показників раннього реагування.
Вони дають повну картину роботи установи. Якщо хоч один показник не вписується у стандарти, завжди є жорстка реакція Національного банку.
Чому ведеться такий ретельний контроль? Бо 70-90% усіх коштів банків не є їх власними – вони позичені, і в основному – у людей. Тому наша основна мета – убезпечити вкладників від будь-яких несподіванок і неприємностей.
- Робота банків на Чернігівщині стабільна?
- Так, банківська система дуже змінилася протягом останніх кількох років. На сьогодні – це міцна розвинена галузь, яка працює дуже ефективно. Всі банки навчилися працювати, ведуть прозору політику і співпрацюють з Національним банком України.
Населення Чернігівщини з великою довірою ставиться до банків – сьогодні обсяг вкладів по області складає 1 мільярд 600 мільйонів гривень. Тільки протягом минулого року вкладники отримали 110 мільйонів гривень як відсотки по вкладах. А за 6 місяців цього року – вже більше 70 мільйонів гривень відсотків.
Місцеві – значить, найближчі
- Яка роль місцевих банків?
- Дуже важлива. Місцеві банки як жодні інші можуть забезпечити оперативне реагування на потреби місцевої влади та підприємств. Наприклад, перед початком опалювального сезону минулого року Чернігів мав сплатити великий борг газопостачальникам. Проблему вирішив саме місцевий банк лише за 4 години.
- Як давно Національний банк проводив перевірку "Полікомбанку"?
- Процедура банківського нагляду проходила у жовтні минулого року. Певні зауваження, звичайно були. Але так буває завжди, при кожній перевірці. Неможливо працювати абсолютно бездоганно – як на підприємстві, так і у школі чи редакції газети. Відповідно до рекомендацій Нацбанку, "Полікомбанк" мав усунути недоліки до 1 травня цього року. Банк все виконав, і вийшов на показники, що влаштовують Національний банк. Тому ми з усією відповідальністю можемо заявити – банк працює у нормальному режимі, у рамках банківського законодавства.
Акції проти банку чи його вкладників?
- Як Національний банк відреагував на акції проти "Полікомбанку"?
- Акції були аж надто дивними. Я особисто вийшов до "протестувальників" і двічі питав у людей, які вони мають проблеми та претензії? Жодних конкретних претензій вони мені не висловили. Ми сформували комісію НБУ з цього питання, і члени комісії також звертались до людей із пропозиціями вирішити їх проблеми. І знову – ніхто не мав жодних запитань по суті вкладів чи роботі "Полікомбанку".
Друге – практично від початку акції дійство супроводжували кілька камер київських телеканалів. Чому вони приїхали? Як могли дізнатися про акції ледь не до її початку? Репортери не задавали мені запитань, вони просто записали мої слова та спілкування з людьми, щоб потім мати можливість тлумачити їх на свій розсуд.
- Уже очевидно, що акції були заздалегідь організованими і, можливо, проплаченими? Чи зашкодили вони роботі банківської системи в цілому?
- Ні. Упродовж липня вклади мешканців області у банках виросли – на 3,4%. Тобто криза довіри спровокована не була. Але подібні акції несли загрозу перш за все для людей, що довірили власні збереження банкам. Адже якби вони почали знімати гроші з рахунків – вони втратили б відсотки по вкладах. На щастя, наші люди мудрі. Зараз кожен розуміє основи економіки і банківської справи – стабільність над усе.
- На подібні акції – від розклеювання листівок до стояння з пікетами – мала б відреагувати місцева влада і правоохоронці. Вони зверталися до вас по допомогу?
- Я повністю згоден, що спокій у місті та області має підтримувати регіональна влада. Спокій має бути у всьому – політичній, громадській, фінансовій сферах – тоді краще живеться людям. У даному випадку влада також зрозуміла, що проблема виходить за рамки банківської діяльності. "Полікомбанк" став мішенню нападок не по банківській лінії, а з якоїсь іншої причини. З якої? Питання не до мене. Але однозначно це не була проблема банку і вкладників. Мабуть, правоохоронні органи мають дослідити – що за люди пікетують банк? З якої причини та з якою метою.
Лист і відповіді
- У одній з чернігівський газет з’явилося фото листа нібито вкладника "Полікомбанку" Ляшенка К. із запитаннями до вас особисто…
- Так, я відповім на кожне з цих питань. Хочу відмітити, що Костянтин Ляшенко протягом багатьох років працював у банківській сфері, у тому числі і у "Полікомбанку", очолював його відділення та звільнився якраз за тиждень до початку акції. Я відповім на всі його запитання.
"Чи укладалася між НБУ і Полікомбанком угода про усунення недоліків за результатами перевірки?" –
В 2006 році НБУ проводив комплексну перевірку Полікомбанку. Зауваження були, але не такого характеру, щоб могли завдати шкоди інтересам клієнтів і вкладників. За результатами цієї перевірки була укладена угода щодо усунення недоліків. Зобов’язання за угодою Полікомбанк виконав в повному обсязі у визначений термін - до 1 травня поточного року.
"Чи були виявлені факти надання незабезпечених кредитів?" – Незабезпечені, тобто бланкові, кредити має право надавати будь-який банк, це у рамках закону, якщо банк здійснює формування відповідних резервів. Резерви за кредитними операціями Полікомбанком зформовані в повному обсязі.
"Чи були виявлені факти залучення депозитів за завищеними ставками?" – Банки самостійно визначають свою процентну політику, орієнтуючись на досягнення загальної прибутковості операцій. В ході перевірки випадків залучення вкладів під процентну ставку, що перевищує рівень, встановлений внутрішніми нормативними документами Полікомбанку, не виявлено.
"Чи були виявлені факти проведення операцій з підвищеним ризиком?" – Операцій, які можуть нести загрозу інтересам вкладників і кредиторів, не виявлено.
"Чи відомі вам обставини порушення кримінальної справи за фактами незаконних операцій посадовими особами банку?" - Ні, такі факти мені невідомі.
Автор листа просив мене відповісти на кожне з його запитань – я це зробив.
- Тобто – жодних приводів для порушення спокою немає?
- Ще раз підкреслюю – немає передумов для того, щоб хоч один банк на Чернігівщині чи його вкладник почувався невпевненим у завтрашньому дні. Я говорю це, володіючи повною інформацією про всі банки, у тому числі "Полікомбанк".Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 7028 |
Додати коментар: