Останнє оновлення: 11:10 середа, 21 травня
соціум
Ви знаходитесь: Політика / Соціум / Мхи мохом поросли: чому помирає село на Чернігівщині?
Мхи мохом поросли: чому помирає село на Чернігівщині?

Мхи мохом поросли: чому помирає село на Чернігівщині?

На чверть скоротилося сільське населення в Україні за останні 20 років. Із мапи зникли близько пів тисячі сіл. Ще стільки ж зосталися лише на папері, люди там не живуть. Їдуть шукати навіть не кращої долі, а просто заробітку і нормального життя.

В одному з таких сіл - із лісовою назвою Мхи - побували наші кореспонденти.

Напіврозтала дорога, довкола непрохідний ліс. Це північ Чернігівщини, Тут нас зустрічає одна з дев'яти жителів - Надія Семенівна.

Надія Курченко, жителька села Мхи:

"Ой уже неведома когда и скоко той автобус не ходе, а куда вин буде ходить ну правда спасибо сельсовет хоть нас и 3 человека збереться, та дає машину бесплатно".

Сільрада і центр тутешнього життя містяться в Орликівці. Порівняно із селами довкола - це мегаполіс, пів сотні людей. Алла Протащук - тут староста.

Алла Протащук, секретар Орликівської сільської ради:

"Люди записуються на нашу машину, по потребі возимо людей, як порозставали дороги, залило, ми не змогли дати машину, буквально пару тижнів люди були в Барановці отрізані".

Нині дорога проїзна. Разом із пані Аллою ми вирушаємо в сусідню Баранівку.

Надія Єгорівна - одна зі старожилів, жінці 83. Діти поїхали, залишилася сама. Каже: пенсії вистачає, аби тільки болячки не дошкуляли. Рідної хати полишати не хоче.

Надія Пархоменко, жителька села Баранівка:

"А шо ж ехать, токо в дом престарелых больш нема куда. А пока тупаю, не хочу никуда, не хочу, хочу дома".

Ліс єдиний годувальник для тутешніх сіл. Доки існує лісгосп - є хоч якась робота. Утім незабаром його можуть передати в управління району. А це значить надходжень у місцеві бюджети поменшає. Тож доля цих сіл - питання часу. Як до такого дійшло - місцеві мають різні версії.

Тетяна Зикова, жителька села Баранівка:

"До 1964 года було лесничество, а потом в 64 году образовался совхоз и пошло все на упад".

Павло Хулап, житель села Баранівка:

"У цих селах, які вимирають там не було хазяїна, і потому все так сталося, а був би хазяїн, хтось би залишався, якесь би підприємство, дорога б якась склалася, дитинка народилася".

Порятунок багато в чому справа рук самих потопельників, переконані експерти. Вправні господарі, як кисень для сіл, що вимирають. Утім без підтримки місцевої влади це ніщо.

Діана Баринова, експерт із питань децентралізації та місцевого розвитку:

"Всім нашим жителям потрібно більше об'єднуватися і думати як змінювати ситуацію як мінімум не опускати руки. Комунікувати з владою, обирати таку владу які будуть комунікувати і залучати інвесторів на ці території. Потрібно стимулювати самозайнятість на селі, стимулювати розвиток бізнесу. якщо ми протягом 2-3 років не звернемо на це увагу то ця тенденція буде продовжуватись".

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Профорієнтація для підлітків під час війни

SVOBODA.FM