Останнє оновлення: 13:01 вівторок, 8 жовтня
історія
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / Чи можна зберегти історичну назву села в однойменному Талалаївському районі?
Чи можна зберегти історичну назву села в однойменному Талалаївському районі?

Чи можна зберегти історичну назву села в однойменному Талалаївському районі?

Історична назва села Сильченкове Талалаївського району Чернігівської області –Талалаївка.

Перша письмова згадка історичної назви відноситься до 1629 року, тобто ще за 19 років до початку славетної національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.

У 1921 році с. Талалаївка Роменського повіту Полтавської губернії перейменовано комуністичним режимом на Сильченкове.

В пам’ять про уродженця цього села Сильченкова Севастяна Митрофановича – голови та комісару волревкому.

Ця назва практично невідома сучасним українцям, вона означає офіційну жаргонну назвубільшовицького органу влади–волосного революційного комітету тодішньої найнижчоїадміністративно-територіальної одиниці у радянській Росії з захопленими територіями України до 1922 року.

У квітні 1921 року один із загонів Нестора Махна атакував місцеву владу у селі і вбив згаданого Сильченкова, кількох міліціонерів та інших представників комуністичного режиму. Нагадаємо, що саме в ті часи більшовицька влада проводила політику продрозкладки.

Це означало вилучення всього зерна, крім того, що потрібний для посівної та харчування, а норми визначалися умовно, що позбавляло селян можливостей щось мати на обмін і навіть часто не вистачало для власного споживання.Додатково продовольство більшовики почали вилучати і для голодуючих із Поволжя у Росії. Це створювало нестерпні умови життя селян і штовхало до збройного опору ненажерливій владі.

Безумовно назва села Сильченкове підлягає перейменуванню відповідно підпункту «є» пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 р. № 317-VIII.

Проте виникає питання: як можна повернути славетну історичну назву, коли існує райцентр – селище міського типу Талалаївка?

Цей населений пункт засновано у 1877 році як пристанційне селище біля залізниці, що була побудована у 1873 році. Назву нового поселення запозичено від села Талалаївки, що знаходиться всього за 7 км від нього. Отже, просте повернення назви неможливо, воно викличе плутанину.

Спробуємо знайти варіант вирішення проблеми з досвіду наших предків. Так, у Чернігівському районі Чернігівської області існують села: Новий Білоус і Старий Білоус. В Україні додавання до базової назви населеного пункту або об’єкту топоніміки у ньому прикметників «Новий» або «Старий», або щось інше, практикувалося здавна.

Таким чином, за такими прикладами село Сильченкове Талалаївського району Чернігівської області можна перейменувати на такі назви: «Стара Талалаївка» чи «Нова Талалаївка». За бажанням можна знайти й інший пристойний і благозвучний прикметник до історичної назви.

Проте, це проблема і вибір саме громади села та її сільської ради, а Верховна Рада України відповідно до Закону має до 21 лютого ц.р. вже проголосувати нову назву.ЯКУ?

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області

Коментарі (5)

Причепилівець | 2016-02-09 22:50

Якщо влада дійсно враховує волевиявлення жителів сіл, які підлягають перейменуванню, то для чого пропонує їм до історичної, первинної назви села додавати ще допоміжне слово. Повертаючи свою історичну назву селу ми нічого не порушуємо і клопоту ріякого не буде. У Чернігівській області буде три Талалаївки. Одно селище Талалаївка місського типу, яке на сьогодні є райцентром. Село Талалаївка цього району і село Талалаївка Ніжинського району . До того, вони мають різні почтові індекси. Дійсно, у нашому селі жили носії прізвища Сильченко нічим не пов"зані з комісаром. Прості селяни, прцювали на землі, в лихоліття захищали її. Їх нащадків розкидала доля по всій тодішній країні . На согодні прізвища Сильченко у селі вже немає. Коли наше село підлягає перейменуванню, то хай запанує справедливість і воля жителів села .

Експерт | 2016-01-06 22:18

Чому ніхто село Бахмач Бахмацького району поряд з містом Бахмач не перейменовує?

Serhiy_ | 2016-01-06 13:30

Варіант - Мала Талалаївка. А взагалі, чимало сіл носять назви, що збігаються з прізвищами його мешканців. І якщо Сильченков з цього ж села, то, мабуть, є у селі й інші жителі з таким прізвищем, що може бути як аргумент, щоб взагалі не перейменовувати. Та й не така масштабна фігура той Сильченков, мабуть і не всім місцевим відомий, щоб якось запідозрити у назві села комуністичну складову.

Герасим | 2016-01-06 07:24

Можно назвать Лалатаевка или Таталаевка,тоже нормально.

чернігівець | 2016-01-05 21:07

питання до автора статті - коли вже ви прийдете до памяті?
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

   Чорна Десна і мертвий пляж

SVOBODA.FM