
«Інспектор Петренко. Ваші документи!», або Роздуми пересічного водія
Після останньої зустрічі на дорозі з міліцією усвідомлюю: в комплекті до «пачки» документів, які їздять зі мною, необхідно додати ще один.
Ні, він не є обов’язковим. Його нема у переліку документів, які згідно з п. 2.1. Правил дорожнього руху водій повинен мати при собі. Назвемо його умовно «скарга не безпричинну зупинку».
Точніше, це буде не готовий документ, а бланк. Залишиться лише вписати дату, прізвище інспектора та... скоєні ним порушення під час зупинки транспортного засобу. Втім, деякі порушення навіть можна відразу сміливо вносити в текст бланку. Вони типові: представився нерозбірливо, не назвав причину зупинки.
Та й чи мала зупинка саме законну причину? Їх перелік наведено в Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.03.2009р. № 111.
Оперативно!
Київські ДАІшники – хлопці вражаючі! По-перше, спрацювали надзвичайно оперативно. Зупинили, тільки-но від’їхав кілометри два-три (!) від місця, де придбав свій транспорт. По-друге, повелися як у дешевому кіно. Наганяють, підрізають. З вікна «смугаста палиця» показалася, «сині відерця» на даху блимають, навіть сирена гавкнула для посилення ефекту. «Оце так шухер!» – тільки й встиг подумати.
Представлятися вони вміють так, що навіть момент цей помітити важко. Зате чітко і голосно вимагають документи. Причина зупинки очевидна: відсутній номерний знак. Але вона не оголошена. Хоча повідомити про причину зупинки транспортного засобу – обов’язок інспектора згідно з п. 15.5 вищезгаданої Інструкції. Не відповісти на запитання, а повідомити!
Шукаю земляків
Один з райцентрів Чернігівської області. Вечір, вже темно. Раптом загоряється смугаста паличка... за кілька метрів попереду, над розділовою смугою. Неначе патрулює вулиці людина-невидимка! Запитання унікальне: «Вы откуда?». Оскільки я виявився не зовсім місцевим, на тому запитання майже припинилися.
Інспектор запитав ще про наявність страхового поліса. Добре, що не вимагав пред’явити – не той це випадок. Стаття 21 закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» наводить перелік чотирьох випадків, коли ДАІ контролює наявність такого договору страхування. У разі зупинки «просто так», за відсутності порушення, водій не зобов’язаний пред’являти поліс.
Нудьга здолала
Якщо у попередньому випадку інспектор «шукав земляків», то причина цього випадку зупинки на одній з районних доріг залишається загадкою. Можливо, надто мало там транспорту. От і вирішив інспектор поспілкуватися. Що воно за техніка така, чи швидко їздить? Навіть документів не вимагав.
«Спецвзвод, Опанасенко»
Назустріч їде автомобіль. Звичайний, без опізнавального фарбування, тільки номери синього кольору. Розминаючись, водій навіть голову розвернув – так уважно мене розглядав. Аби відповісти на телефонний дзвінок, стаю на узбіччі. Аж бачу – їх авто розвертається і їде в мій бік. Зупиняється, заблокувавши від’їзд.
Чоловік у формі представився професійно. Тобто так, що не зрозуміло якого він звання, посади і чи знаходиться він на маршруті патрулювання. З комплекту документів його найбльше потішило моє службове посвідчення. А інакше – хто зна, що далі...
Ні цвяха, ні жезла!
Проте білі плями у правових знаннях інспекторів призводять не лише до зайвих зупинок, вимог і запитань. ДПС має зупиняти «Шумахерів» та виявляти злочинців – п’яних за кермом. Карати штрафом. Але водіїв суттєве підвищення розмірів штрафів змусило вдосконалювати свої правові знання.
Чи не тому в Інтернеті можна знайти чимало відеороліків, якими нахабно вихваляються порушники? При розмові з інспекторами ДПС (або російської ГИБДД) останніх «відшивають» з їх претензіями тільки тому, що ті не здатні процесуально грамотно «оформити клієнта». Замість того доводиться спостерігати обурення інспектора на законні вимоги пред’явити посвідчення чи назвати причину зупинки.
Оголосити ж причину уваги до водія – найперше, що мав би зробити інспектор. Навіть не з правової точки зору. По-перше, розмова має йти між двома сторонами зі спільним прагненням до безпеки на дорозі.
По-друге, починаючи з помаху жезла, водій має зіпсований настрій і знаходиться аж ніяк не в доброму гуморі. В зупинці інспектором нема нічого приємного. Причому незалежно від того, чи в порядку документи, чи було порушення, чи було воно свідомим, чи його не було зовсім.
Чи не тому існує традиційне побажання «Ні цвяха, ні жезла»? А в руках рядового інспектора не лише жезл, а й можливість власноруч виправляти на краще не зовсім гарну славу Державтоінспекції.
Автори відео невідомі
Довідка
- Закон України "Про дорожній рух"
- Закон України "Про міліцію"
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 13326 |
Посилання до теми:
6.07.2009 Увага! Хлібне місце ДАІ. ФОТО
29.01.2009 ДАІ не до сентиментів
20.08.2008 Хабарів не беремо! Нарушаєм, Петренко, нарушаєм! ФОТОрепортаж
28.05.2009 ДАІшники Чернігова хабарів не беруть
26.04.2010 Відкриття мотосезону в Чернігові. ВІДЕО, ФОТОрепортаж
14.04.2010 З Днем ДАІ! ФОТОпривітання
6.04.2010 Призначено начальника ВДАІ УМВС у Чернігівській області. Фото
6.04.2010 Взявся за роботу новий начальник УМВС в Чернігівській області
Коментарі (8)
Юрко | 2010-06-25 11:57
Паша | 2010-06-25 10:33
Кстати у этого пертса еще куча видео на Ютубе. Отшивает гаишников. Только про совесть он там конечно зря =)
1207 | 2010-06-25 08:59
Ярослав | 2010-06-25 08:49
гость | 2010-06-24 20:30
Юрій | 2010-06-24 14:17
Редактор новин | 2010-06-24 13:56
Юрій | 2010-06-24 13:24