Останнє оновлення: 12:32 п'ятниця, 4 липня
Преса / Позиція
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / Зробив що міг, хай прийде той, хто може краще, Або Ще раз про «Наш край»
Зробив що міг, хай прийде той, хто може краще, Або Ще раз про «Наш край»

Зробив що міг, хай прийде той, хто може краще, Або Ще раз про «Наш край»

На сайті «Високий Вал» стало «доброю» традицією згадувати моє ім'я, тільки-но заходить мова про районну газету «Наш край». Змусили. Хочу поставити цьому край.

Залишаючи поза увагою образи (все всім зарахується), що були висловлені на мою адресу в ході обговорення і не позбавляючи учасників дискусії робити власні оціночні судження, звертаюся до незаперечних фактів.

Учасники обговорення іронізують з приводу того, що моєю метою на посаді редактора було зробити газету європейського типу.

Що малося на увазі під “європейськістю” газети? В першу чергу усунення строкатості в її дизайні, витримка єдиного стилю як до форми, так і до змісту. Введення постійних рубрик “Мала Чернігівщина”, “Чернігів і область”, “Україна і світ”, “Ціни на основні продукти харчування”, “Гороскоп”, “Посміхнись”, “Думки з приводу…”.

Ця структурованість на мою думку дозволяла читачеві орієнтуватися в газеті як у власній кишені, наперед знаючи, що й на якому місці він знайде.

Завдання преси – спонукати людей до певних вчинків, або застерігати їх від них. В цьому сенсі варто згадати нашу “Кримінальну хроніку”, яка висвітлювала події, не смакуючи “чорнуху”, а попереджаючи людей про реальну небезпеку. Приділялася увага проблемам армії, ветеранам війни і праці, предметом особливої і постійної турботи було краєзнавство.

В поняття “європейськість” включаю і організацію праці. Матеріали не валялися де кому замайнеться їх кинути. Був налагоджений чіткий технологічний ланцюжок: (позаштатний кореспондент) - кореспондент - заступник редактора - коректор - редактор.

В редакції нічого не губилося, і один матеріал потрапляв тільки раз до рук одного й того ж працівника. В цьому контексті варто згадати комп'ютеризацію технологічного процесу, використання Інтернету та електронної пошти. Через рік роботи ми обладнали всі робочі місця комп'ютерами, з'єднали їх в мережу, привчили майже всі районні служби подавати матеріали в електронній формі.

Що стосується падіння накладу, то тут не все залежить від редакції, треба брати до уваги ще таки чинники: а) знищення колгоспів, б) активність районної ради, в) орієнтація видання на певну аудиторію, і нарешті, г) демографічна ситуація.

В період нашої роботи в деяких селах було повністю (вдумайтеся: повністю!) припинено будь-яку ділову активність. Як редактора мене засмучувало, а як людину радувало те, що керівництво району відносно не сильно “нагибало” потенційних передплатників. Щодо читацької аудиторії, то саме в Чернігівському районі вона вкрай неоднорідна. Серед читачів і управлінець з Чернігова, і “дачник” з Киїнки, і офіцер з Гончарівського, і бабуся з Дніпровського. І як їм всім догодити на восьми шпальтах?

Депопуляція району набула загрозливий характер. Так, за І півріччя 2007 року (свіжішими даними не володію) у районі померло 789 людей, а зареєстровано 203 дитини. Отже, щорічно район втрачає населення однієї сільради такої, наприклад, як Терехівська, або Смолинська. І це без врахування міграції.

Якщо ж взяти до уваги ту обставину, що значна частина людей працездатного віку працює у Чернігові, або у інших містах за межами району, та ту обставину, що серед читачів газет в усьому світі переважають люди, старші 45 років, то стає ясно, що “Наш край” не може бути газетою для дітей та юнацтва. А додайте сюди ще піратське поводження деяких чернігівських видань на теренах району.

Про приміщення. Щоб зрозуміти проблему потрібно знати її історію. А історія така. Нинішній редакційно-видавничий комплекс “Деснянська правда” будувався у першій половині 80-х років на кошти компартії для чотирьох юридичних осіб: видавництва “Десна”, газет “Деснянська правда”, “Комсомольський гарт” (нині “Гарт”) та “Шляхом комунізму” (нині “Наш край”).

1993 року внаслідок гіперінфляції газетне виробництво стало невигідним і на сесії обласної ради було прийнято рішення про об'єднання газети “Деснянська правда” і видавництва “Десна” з подальшим утворенням ВАТ “Редакційно-видавничий комплекс “Деснянська правда”, при цьому інтереси газет “Комсомольський гарт” та “Шляхом комунізму” були проігноровані.

Редактор газети “Гарт” ніколи не укладав договір оренди приміщень з ВАТ РВК “Деснянська правда”, вважаючи приміщення, які вона займає, своєю власністю. У той час як моїми попередниками відповідні договори регулярно укладалися. Вважалося, що одна гривня за квадратний метр площі не варта псування добрих стосунків з орендодавцем і друкарем.

Зі зміною голови правління ВАТ РВК з 1 грудня 2006 року орендодавець зажадав збільшення орендної плати до 42 грн. за кв. метр. Що для нас було неприйнятно. У березні 2007 року РВК звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до редакції газети про стягнення з її на свою користь суми орендної плати, та комунальних послуг, неустойки, державного мита по майновим та немайновим вимогам тощо, на загальну суму більше 23 тис. 333 грн. та про звільнення газетою приміщень.

Тільки у вересні того року рішенням Київського апеляційного суду судовій тяжбі було покладено край: суд визнав продовження терміну дії договору ще на один термін - до 1 листопада. Таким чином було збережено 68 тис. 883 грн. Я вважаю це власним досягненням, але подробиці не розголошуватиму.

У якості тиску на нас ВАТ РВК навіть вдався до відключення електроенергії у день здачі газети - у п'ятницю15 травня 2007 року, і все ж таки газета вийшла вчасно. Тоді ж ми звернулися листом до обласної прокуратури з проханням перевірити законність приватизації цілісного майнового комплексу РВК “Деснянська правда”, на що отримали лист прокурора району, яким стверджувалося, що приватизація здійснена на законних підставах. Таким чином всі механізми нашого впливу на ситуацію, що склалася, були вичерпані.

За своє некоротке життя дійшов висновку: ніщо не сварить людей так, як гроші і заздрощі. Переходимо до найцікавішого – до грошей.

Доходи газети, як відомо, складаються з виручки від реалізації (у нашому випадку від передплати), надходжень від оплачуваних матеріалів (оголошення, поздоровлення, комерційна, політична реклама тощо) та дотацій районного бюджету. На 1 липня 2005 року (коли став до роботи) загальний борг редакції Рекламно-видавничому комбінату “Деснянська правда” становив 14 тис. 513 грн. За тими мірками, сума астрономічна! Порівняйте - моя редакторська зарплата була трохи більше сімсот гривень.

Тільки вдале господарювання дозволило нам за короткий час не тільки повністю розрахуватися з боргами, а ще й відремонтувати вщент розбитий та розукомплектований автомобіль. Тільки підчас виборчої кампанії 2006 року нами було залучено 114 тис. 497 грн., що незрівнянно більше, ніж було залучено іншими районками.

Дотація з районного бюджету на 2007 рік у порівнянні з 2005 роком збільшилася всього на 1,25% (з 83,5 тис. грн. до 85,0) у той час як вартість поліграфічних послуг зросла у 2007 році на 20 %, паперу - на 2%. З 1 січня 2008 року вартість доставки зросла на 60%. Однак передплатну ціну ми залишили незмінною - 18 грн. 52 коп. на півроку. Для порівняння наведу тодішні передплатні ціни на газети у сусідніх районах. “Поліська правда” (Куликівський район) - 21 грн. 28 коп., “Новини Придесення” (Козелецький ройон) - 20 грн. 02 коп., “Новини Городнянщини” - 18 грн. 52 коп. “Життя Полісся” (Ріпкинський район) - 18 грн. 46 коп., “Наше слово” (Менський район) - 21 грн. 76 коп.

Хтось з учасників обговорення пише, що при Колеснику грошей з бюджету виділялося немало. Грошей, як відомо, ніколи не буває забагато. Подивимося на порівняльну таблицю економічних показників районок складену відділом у справах преси та інформації ОДА за ІІІ квартал 2005 року (свіжішої не маю). Виняток із загальної картини є менська “Наше слово”. Щодо решти, ані за чисельність працюючих, ані за середньою зарплатою, ані за собівартістю, ані за бюджетними витратами “Наш край” лідером не був. При цьому затримок у виплаті зарплати у нас ніколи не було ні на день, не було випадку, щоб хтось з працівників пішов у відпустку, не одержавши відпускних. Бували й заохочення. Своєчасно розраховувалися з обов'язковими платежами.

Одна з учасниць обговорення пише, що у Колесника було два заступники. Але при цьому замовчує, що тоді не було посади відповідального секретаря. Не знаю, звідки взялася така дивовижа - відповідальний секретар. А далі вона називає нашого коректора неписьменною і це при тому, що Лариса Данилівна володіла трьома мовами (двома досконало)! Ще далі пише, що вона куховарила для керівництва, і це при тому, що Данилівна працювала на половину окладу, а отже була на роботі тільки два дні на тиждень, а я або обідав вдома, або тим, що купував у магазині.

Не завжди було легко, викручували й руки, були й помилки.

Такі “голі факти”, які не важко перевірити, “голі факти” без емоцій, які залишаю собі. Моїй спадкоємниці дісталося кришталево чисте підприємство без боргів, без жодного вантажу проблем: пробуй, твори. Дякую всім, хто мене підтримав. Ніколи не ховався за псевдо, тому підписуюсь –

Сергій Колесник

Коментарі (20)

ГОРОЖАНИН ДЛЯ Горожанин | 2010-0 | 2010-03-29 14:57

ДА -БЫВАЮТ НЕ НАСТОЯЩИЕ, НО ПСЕВДОПРОФЕССИОНАЛЫ ТАКИЕ КАК МАСТЕРОВА И Ко, КОТОРЫЕ РЕЦЕНЗИРУЮТ СОБСТВЕННЫЕ ОПУСЫ И ХВАЛЯТ СЕБЯ "на чем свет стоит"... . А НАСАМОМ ДЕЛЕ ЭТО ПУСТЫЕ БОЧКИ С ПРОГНИВШИМ ДНОМ...

Турчинский Владимир | 2010-03-27 11:47

Сергей - держись !

Редактор новин | 2010-03-26 21:52

Колега
ол-ра
Редактор новин
Редактору новин
"Скільки на "Високому Валі" за тиждень опубліковано власних матеріалів. Думаю, що на пальцях рук можна порахувати."
ОГО! :)))
В такому разі у Вас має бути щонайменше СІМ рук для цього тижня. Це ті матеріали (32), які підготували кореспонденти "Високого Валу". Завтра ще пару фоторепортажів додам...
Цікаво, у якому паперовому тижневику, що має місячний зарплатний фонд у десятки тисяч гривень, набереться стільки ЧИСТОГО ексклюзиву?
Кажу "чистого", тому що неодноразово бачив у газетах повідомлення то ГУ МНС, то УМВС, то ще якогось органу, підписане яким-небуть "Васею Пупкіним". На "Високому Валі" так не робиться. (Єдиний випадок на моїй пам'яті - докорінно (!) переписаний матеріал про загублений п'яним охоронцем пістолет.)

Для "Редактору новин" | 2010-03-26 21:07

Колега
ол-ра
Редактор новин
Редактору новин
Недоречні коментарі тих, хто чує тільки сам себе або заходив останнього разу в Інтернет десь у 2004 році. Редактор навів чітку статистику по матеріалах, які видає інтернет-видання. Хто має очі - той побачить. І пальці тут загинати варто не відносно тижнів як у випадку прибюджетних газет, а відносно днів. Та й формат онлайн, про який коментатори-бюджетники з їхніми позавчорашніми новинами про "центнери з гектару" не мають жодного уявлення, і формат офлайн некоректно порівнювати взагалі.
Крім того пан коментатор напевно ніколи не брав до рук друкований тижневик "Високий Вал", де приблизно 95% авторського матеріалу. І це без паразитування на бюджетних грошах. Ще є коефіцієнт корисної дії, який можна обрахувати за такими складовими формули як кількість журналістів, кільких халявних бюджетних грошей, якість/кількість кінцевого продукту і аудиторія читачів (навіть не тираж). У вашому випадку, шановний, цей коефіцієнт просто жахливий і ні в які ворота не танцює в плані його придатності до порівняння.
Звичайно, є не обов"язково бюджетні газети. Але вони існують у небагатьох випадках. Коли:
- мають власну мережу розповсюдження і лоббі у владі;
- "Укрпошта" нагинає селян і робить редакціям круті тиражі;
- газета - рекламно-розважальне чтиво.
У інших випадках газетні проекти є або певними прихованими інструментами впливу, або закриваються як якась недоречність.

питання | 2010-03-26 21:04

тобто редактор газетки, яка виходить на восьми шпальтах, мав ДВА заступники?! "Красіво жить нє запрєтішь..."

Редактору новин | 2010-03-26 19:52

Колега
ол-ра
Редактор новин
Звичайно, за Інтернет-медіа майбутьнє. Але наразі це порівняння не доречне. Скільки на "Високому Валі" за тиждень опубліковано власних матеріалів. Думаю, що на пальцях рук можна порахувати. А у газетах за кожний матеріал до того ж мають платити гонорари. І це норма...
Не маю нічого проти "Валу", але "бабуся" (читач) з Ягідного чи Козерогів, що тримає щотижня у руках "Наш край" чи іншу газету, навряд чи знає про Інтернет-видання і взагалі вміє користуватися ПК...

СПРУТ | 2010-03-26 17:39

Доречним було б повністю оновити творчий персонал газети. Хай молоді творять і набивають руку. А от редактором повинен бути той, хто дійсно вміє керувати і "знаходити" гроші для газети.
Був нещодавно у Львові і в Чернівцях. Там районна газета, мається на увазі міського району, як "НК", мають по 10-16 сторінок і все розбито по розділам . А тут на якомусь шматку туалетного паперу газету друкують... Влада повинна трошки очі привіткривати.

свободный | 2010-03-26 16:04

Колега
ол-ра
Редактор новин
СВОБОДАот і я закликаю чернігівське експертне середовище обговорювати проблеми по суті, а не перемивати кісточки людям, які завжди опиняються в обставинах, що від них мало залежать. а ви, на жаль, весь час опускаєтесь до мавп’ячих перепльовувань один одного. наче не суспільство розумних людей, а джунглі. так же ми ніколи не вдосконалимо своє життя. а влада задоволена, що кругом усі дурні, дай їм лише покусати ближнього, і вони вже не помічатимуть зловживань і непрофесійності влади. ЕХ, ОБРАЗЛИВО. От якби весь цей кагал почав реально контролювати владу - щось би змінилося на краще.
вы правильно заметили - "наче не суспільство розумних людей"...
потому что, если б люди были разумными, то разве б они жили так... это же даже жизнью назвать нельзя, скорее дарвиновское существование и борьба за выживание

Горожанин | 2010-03-26 15:26

коллеги
"колегам"
коллеги"колегам"
Как раз мы из тех людей, которые никогда ничего плохого не про кого из наших коллег-журналистов не говорили. Надо людей оценивать по их роботе -- это наш принцип. Если вы считаете иначе, то присмотритесь внимательно к своему окружению и оценивайте его.
Еще раз подчеркнем: Колесник настоящий профессионал.
а что - бывают "ненастоящие" профессионалы?

непрофессионал | 2010-03-26 14:51

коллеги
"колегам"
коллеги
"Еще раз подчеркнем: Колесник настоящий профессионал."
Это, безусловно же, звучит неопровержимо, особенно от неизвестно кого. но было бы хорошо, если бы профессионалы не гнушались правилами грамматики языка, на котором пишут свои профессиональные тексты, и ставили бы знаки препинания:) А так - все верно :)))

СВОБОДА | 2010-03-26 14:35

Колега
ол-ра
Редактор новин
от і я закликаю чернігівське експертне середовище обговорювати проблеми по суті, а не перемивати кісточки людям, які завжди опиняються в обставинах, що від них мало залежать. а ви, на жаль, весь час опускаєтесь до мавп’ячих перепльовувань один одного. наче не суспільство розумних людей, а джунглі. так же ми ніколи не вдосконалимо своє життя. а влада задоволена, що кругом усі дурні, дай їм лише покусати ближнього, і вони вже не помічатимуть зловживань і непрофесійності влади. ЕХ, ОБРАЗЛИВО. От якби весь цей кагал почав реально контролювати владу - щось би змінилося на краще.

Редактор новин | 2010-03-26 14:22

Колега
ол-ра
Не в курсі я щодо конкретних названих Вами випадків, але загалом... Іноді, коли я дізнаюсь скільки в тій чи іншій газеті людей працює, то скільки не чухай потилицю - не можу второпати, що ж вони всі там роблять?!
Ось під рукою валяється один з чернігівських тижневиків. З "натяжкою" можна нарахувати там до 20 матеріалів. Далеко не всі ексклюзивні. До 25 фоток, в основному - міні-портретики.
На "Високому Валі" минулого тижня вийшло з понеділка по суботу... зараз дам точно... 139 матеріалів (бува більше), в основному ілюстрованих. У їх числі - публікації-фоторепортажі з... ага, 402 фотографіями. Все це наші читачі отримують безкоштовно.
При цьому тут в редакції над матеріалами постійно працюють всього три особи. Скільки їх в газетах, які отримують шестизначні суми з бюджетів, ви, панове газетярі, знаєте краще за мене. От і порівнюйте.
Це я до того, що звільнення далеко не завжди і не обов'язково має бути "розправою", а логічним кроком...

ол-ра | 2010-03-26 13:51

Колега
не поодинокий це факт а популярна практика. нажаль. візьміть хоча б ситуацію у черніг. відомостях - коли новий редактор позвільня кілька неугодних йому людей, тоді люба потапенко і одна технічна працівниця поновилися судом, про гіпертонічні кризи не знаю та думаю що здроров’я їм це не добавило і вони теж пішли звідти за власним бажанням. і колесник по приході на посаду вижив із нашого краю кількох людей. вони йому здалися якимись не такими чи що. фотограф досі на колесника має зуб і тільки він а й іще кілька людей. до речі ці і люди не були пенсіонерами як коректор нагорна. а хіба таке робиться не всюди?

коллеги | 2010-03-26 13:46

коллеги
"колегам"
"колегам"
Как раз мы из тех людей, которые никогда ничего плохого не про кого из наших коллег-журналистов не говорили. Надо людей оценивать по их роботе -- это наш принцип. Если вы считаете иначе, то присмотритесь внимательно к своему окружению и оценивайте его.
Еще раз подчеркнем: Колесник настоящий профессионал.

Колега | 2010-03-26 13:37

До відома дуже грамотних. Лариса Данилівна Нагорна пропрацювала коректором у "Шляхом комунізму" та "Нашому краї" більше ДВАДЦЯТИ років. Доведена Мастєровою до гіпертонічного кризу, звільнена за «прогул», поновлена на роботі судом, звільнилася за власним бажанням.

"колегам" | 2010-03-26 12:59

коллеги
ой, колеги, не придурюйтесь, згадайте, як ви обзивали за очі колесника - мало не так само як зараз мастєрову і Ко. та і нещасну районку ви рідко в руках тримали, брезгували і зневажали тих, хто там працює, мовляв, це не газета, а РАЙОНКА. і колесник так низько пав і т.п. але колесник і мастєрова, принаймні, пишуть під своїми прізвищами, а ви то плюєтеся, то "підтримуєте" винятково анонімно. гидке ваше середовище до неможливості.

док | 2010-03-26 12:45

неужели комуто непонятно что бютовская рада кушает всех как только чтото не понравится. проглотили правильного и почти идеального колесника (если верить его словам о себе) и навостримли зубы якобы на неправильную хищную и всякую там мастерову. и так будет со всеми кто не от них! неужели ето непонятно? систему менять надо чтобы не только власть рулила всем. вот что актуально.

Гондурасець | 2010-03-26 12:42

А чому зараз в Нашому краї немає матеріалів про гончарівську танкову бригаду ?? Тільки вона і тримає селище на плаву. Раніше писали.
Чи може районку вже не цікавить одна з найбільших частин області (не кажучи про район)? ))))

СПРУТ | 2010-03-26 12:03

Цілком підтримую Сергія Колесника. Не повинно бути розгалуження між доброю журналістикою і поганою. Цим сьогодні і займається "Наш край". З приходом Мастєрової почалися всякі тяганини з СБУ, КРУ ііншими інстанціями... При вас я читав газету і насолоджувався рівнем інформативості... Були б раді якби ви повернулися в газету...

коллеги | 2010-03-26 12:02

Сергей Николаевич, мы с Вами. Да, газета при вас была действительно содержательной.
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Дороги в приватному секторі

SVOBODA.FM