Як зробити зручними графіки руху тролейбусів і маршруток
З 16 години 19 квітня триває прес-конференція «Муніципально-приватне партнерство у громадському транспорті: як зробити зручними графіки руху тролейбусів і маршруток».
Під час зустрічі експерти Громадської організації «Агенція міських ініціатив» розкажуть наступне:
- - Презентація результатів реалізації проекту «Громадський транспорт: використання бюджетних коштів» та напрацьованих рекомендацій;
- - Як налагодити пасажирські перевезення у вечірній час: рішення;
- - Варіанти ефективного запровадження монетизації пільгових перевезень у місті;
- - Диференціація графіків, маршрутів та моделей розрахунків як інструмент ефективності громадського транспорту.
Учасники:
- Тетяна Романова, координатор напрямку реформування громадського транспорту Громадської організації «Агенція міських ініціатив».
- Григорій Мельничук, урбаніст, транспортний експерт, м. Київ.
зручним для всіх?
Проблема недотримання графіку руху громадського транспорту у вечірній час у Чернігові залишається актуальною вже тривалий час. Про це заявили активісти ГО «Агенції міських ініціатив» під час прес-конференції «Муніципально-приватне партнерство у громадському транспорті: як зробити зручними графіки руху тролейбусів і маршруток».
В результаті чого спостерігають наступні негативні наслідки:
- - Низька довіра до громадського транспорту з боку пасажирів – через нерівномірний інтервал руху, від 1-2 хвилин до 20 і більше хвилин.
- - Висока собівартість перевезень у вечірній час – через невелику кількість пасажирів і, відповідно, виручки перевізників.
- - Зниження соціально-економічної активності міста у вечірній час та сприяння зростанню використання приватних автомобілів.
Нинішня ситуація є неприйнятною як для пасажирів, так і для перевізників (як муніципального, так і приватних).
Аналіз маршрутної мережі сполучення
Узагальнено у м. Чернігів можна виділити 10 транспортних районів – кореспонденції всередині цих районів здійснюються переважно пішки і ними можна знехтувати.
Відповідно до системи розселення та розміщення ключових об’єктів соціально-економічної активності можна виділити три типи транспортних районів:
- - центральні: 1.Центр, 3. Рокосовського
- - середні: 5. Ремзавод, 7.Масани, 9.Вокзали
- - периферійні: 2.Берізки, 4.Бобровиця, 6.Автозавод, 8.Подусівка, 10.Хімпром.
Найбільш важливими для міста та привабливими для перевізників є сполучення центральних та середніх транспортних районів, водночас необхідно забезпечити і сполучення і з периферійними районами, що не є центрами тяжіння.
Як приклад Майже повністю сполучення житлового масиву Масани здійснюється через проїзд під Північним залізничним мостом з виїздом на вулицю Незалежності – за двома напрямками:
Виїзд Любецька – Центр
Тролейбус №6 Масани – Любецька – Центр – масив Рокоссовського
Маршрутні таксі:
№15: Масани – Любецька – Центр – Парк Відпочинку
№23: Масани – Любецька – Центр – Залізничний вокзал
Виїзд Козацька
Тролейбус №11 Масани – Бойова – масив Рокоссовського
Маршрутні таксі
№21: Масани – Бойова – масив Рокоссовського
№20 : Масани – Бойова – проспект Миру – Центр – Залізничний вокзал
Характеристики діючих маршрутів:
Підрахунки здійснювалися в районі Північного залізничного мосту 19 лютого з 19:00 до останнього рейсу після 23:00. Під час підрахунку здійснювалася візуальна оцінка кількості пасажирів, фіксувався час проїзду, маршрут та напрям.
Результати підрахунків по всіх маршрутах – тролейбусів №6, 11, маршрутних таксі №15, 20, 21, 23 – в другій таблиці.
При плануванні графіків необхідно враховувати, що в залежності від сезону, дня тижня та особливих режимів (святкувань, масових заходів) інтенсивність пасажиропотоків та їх часові коливання змінюються.
Для порівняння: у ранкові години пік (заміри відбувалися у вересні 2017 року) кількість пасажирів у напрямку центру міста – 2100 на годину, з центру у ж/м Масани – 1100 на годину.
1. Після 19:00 завершується “година пік” – і в напрямку центру, і в напрямку на житлові райони завантаження салонів рухомого складу складає менше 30%.
2. Завантаженість рейсів нерівномірна, однією з причин чого є короткі інтервали між окремими рейсами.
3. Загальне скорочення пасажиропотоку відбувається після 22:00 у напрямку від центру міста до житлового масиву та після 21:00 у напрямку від житлового масиву до центру міста.
4.Після 21:00 інтервали між відправленнями по всіх маршрутах разом стають надто нестабільними – від кількох хвилин до 20-30 хвилин.
5. Рух тролейбусів суттєво скорочується впрововж 21-22 годин, з 22:00 їх кількість на лініях збільшується – однак в цей час пасажиропотік вкрай низький.
6. Відсоток перевезень тролейбусами у вечірній час складає 20-30%, що у поєднанні з великою місткістю салонів є вкрай неефективним.
Тактовий розклад як інструмент оптимізації
Тактовий розклад – це адміністративний захід, що підвищує зручність користування громадським транспортом насамперед у непікові і вечірні години, а також на маршрутах з великими інтервалами руху, який полягає у запровадженні жорстких тактових інтервалів відправлення, що повторюються кожну годину: наприклад, відправлення кожні 10, 15, 20, 30 чи 60 хвилин.
Це значно спрощує запам’ятовування – а отже пасажири можуть завчасно керувати своїм часом і виходити до зупинки незадовго до відправлення.
Вимогою застосування тактового розкладу є кратність часу повного обороту транспортного засобу по маршруту – зазвичай час дещо збільшується за рахунок додаткових оцікувань на кінцевих чи популярних зупинках. Наприклад, оборот у 88 хв збільшується до 90, з 72 хв до 75.
Інструментом організації та контролю тактового розкладу є GPS-модулі у транспортних засобах та спеціальні підказки для водіїв щодо зміни режиму руху.
Як працює синхронізація графіків руху?
Тактовий розклад дозволяє здійснювати синхронізацію графіків руху кількох маршрутів, що рухаються спільною ділянкою, навіть різних видів транспорту.
В результаті на спільній ділянці інтервал руху є мінімальним і уникається утворення «паровозів» з одиниць рухомого складу різних маршрутів.
Спільне використання тролейбусів з можливістю автономного ходу також створює додаткові можливості розширення маршрутної мережі на ділянки, де відсутня контактна мережа.
Рішення організації перевезень у вечірній час:
1.Обслуговування тролейбусами лише густозаселених центральних та серединних транспортних районів;
2.Скорочені маршрути у вечірній час;
3. Організація двох транспортно-пересадочних вузлів – де здійснюється пересадка 3 з 4 маршрутів, що працюють у вечірній час;
4.Синхронізація графіків маршрутів для забезпечення зручних пересадок.
Як підвищити надійність руху та інформування?
1. Обладнання рухомого складу планшетами з інформуванням про відхилення від графіку руху;
2. Розміщення на зупинках табличок із зазначенням графіку руху (тактового розкладу) та щодо сервісу GPS -відстеження транспорту через смартфони;
3. Інтегровані розклади на транспортно-пересадкових вузлах, що поєднують кілька зупинок різних маршрутів;
4. Забезпечення наявності резервного рухомого складу у режимі чергування у центрі міста.
Метою проекту «Громадський транспорт: ефективність використання бюджетних коштів» є створення системи дієвих механізмів боротьби з корупційними проявами в сфері громадського транспорту міста Чернігова, який реалізується ГО «Агенція міських ініціатив» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Громадський транспорт і бюджетні кошти:
як зробити систему ефективною?
В умовах автомобілізації пріоритетом для муніципалітетів є розвиток сталих способів пересування – пішки, велосипедом та громадським транспортом. За таких умов громадський транспорт має бути не соціальним способом перевезень для тих, хто не має власного автомобіля, а реальною альтернативою використання приватного автотранспорту. Таку думку озвучили активісти ГО «Агенції міських ініціатив» під час прес-конференції «Муніципально-приватне партнерство у громадському транспорті: як зробити зручними графіки руху тролейбусів і маршруток».
Активісти проаналізували роботу громадського транспорту щодо дотримання графіків руху та ефективності їх використання, ефективність використання бюджетних коштів на сферу громадського транспорту та транспортної інфраструктури, а також перспективи розвитку даної сфери у Чернігові. На основі отриманих даних були підготовлені рекомендації для місцевої влади, втілення яких в життя суттєво поліпшить надання послуг пасажирських перевезень у місті.
У якості інструментарію застосовуються переваги, яким громадський транспорт може мати за часом пересування, зручністю перебування, вартістю використання, безпекою та іншими параметрами у порівнянні з використанням приватного автотранспорту для міських поїздок.
В чому насправді конкуренція способів переміщення?
Побутує думка, що у пасажирських перевезеннях основна конкурентна боротьба розгортається між муніципальним перевізником (тролейбуси) та приватними (маршрутки). Це провокує формування багатьох дублюючих маршрутів, неузгодженість графіків руху та навіть дорожні аварії.
Насправді загальна кількість пасажирів громадського транспорту – не стала величина, при переповненості салонів, нестабільних і незручних графіках руху, інших причинах невдоволеності потенційні пасажири обирають інші способи пересування містом – приватний автомобіль, пішу ходьбу, велотранспорт.
Чому вигідно розвивати громадський транспорту?
- Зменшення витрат на вулично-дорожню інфраструктуру – немає необхідності будувати багаторівневі розв’язки та складні системи керування дорожнім рухом;
- Зменшення використання територій під вулично-дорожню інфраструктуру – створюються можливості їх використання під велодоріжки, паркування та публічні простори;
- Зменшення викидів СО та інших шкідливих речовин автотранспортом;
- Зниження кількості ДТП, смертності та травматизму;
- Концентрація і укрупнення інфраструктурних об’єктів замість локалізації;
- Підвищення мобільності мешканців міста;
- Зростання соціально-економічної активності мешканців міста.
Основні бюджетні витрати на громадський транспорт:
- Фонд заробітньої плати КП «Чернігівське тролейбусне управління»;
- Закупівля рухомого складу КП «Чернігівське тролейбусне управління»;
- Компенсація пільгових перевезень;
- Утримання комплексу депо та тролейбусних ліній;
- Встановлення та утримання зупинкових комплексів;
- Продаж та інкасація виручки від продажу квитків та місячних проїзних;
- Будівництво нових тролейбусних ліній.
В той же час спостерігається навантаження у години пік рухомим складом громадського транспорту, низький пасажиропотік у вечірній час, незручність та нестабільність графіків руху, відсутність координації графіків руху різних маршрутів, зношеність рухомого складу, переробіток водіїв понад норми, порушення правил руху та ДТП, незадовільне обладнання та відсутність кінцевих станцій – це всі ті незручності громадського транспорту, які ми спостерігаємо щодня.
Які основні кроки необхідні для вдосконалення системи громадського транспорту?
- Координовані графіки руху різних маршрутів;
- Особливі графіки руху у пікові і вечірні години;
- Монетизація та впорядкування пільг;
- Диференціація тарифів та зручні проїзні;
- Підвищення безпеки руху;
- Обладнання та утримання зупинок і кінцевих.
Координовані графіки руху різних маршрутів:
- Запровадження синхронізації руху тролейбусів на великих спільних ділянках для забезпечення мінімального спільного інтервалу руху.
- Впровадження планшетів у рухомому складі, через які водії отримуватимуть підказки щодо відповідності графіку руху.
- Створення єдиного диспетчерського центру всіх пасажирських перевезень міста.
- Запровадження системи преміювання та штрафування перевізників щодо виконання графіків руху, з відстеженням за допомогою системи GPS.
Особливі графіки руху у пікові і вечірні години:
- Диференціація маршрутів маршрутних таксі на унікальні автобусні маршрути (не дублюють тролейбусні) та експрес-маршрути (дублюють тролейбусні), дублювання визначається відповідно послідовності проходження транспортних районів.
- У години пік працюють дублюючі експрес-маршрути – маючи 2-3 зупинки на густозаселеній околиці і 2-3 у центрі міста, їх мета – швидко згладити пікові навантаження.
- У вечірні години тролейбуси та маршрутні таксі працюють за спільними графіками, з однією маршрутною швидкістю для забезпечення мінімального спільного інтервалу руху.
Монетизація та впорядкування пільг:
- Запровадження безкоштовного проїзду для осіб старше 70 років та дітей віком до 7 років.
- Запровадження адресних проїзних квитків для пільговиків з терміном дії не більше 1 року на окремі маршрути відповідно до місця проживання (наприклад 2 маршрути, в тому числі маршрутні таксі, з компенсацією перевізнику).
- Запровадження універсальних пільгових квитків з компенсацію проїзду перевізнику при їх наданні соціальній службі по факту поїздки пільговика.
- Укладання угод з Чернігівською райдерадміністрацією та Чернігівською облдержадміністрацією щодо перевезень пільговиків – не мешканців міста для доступу до районних та обласних установ або напрацювання іншого механізму компенсації.
Диференціація тарифів та зручні проїзні:
- Запровадження підвищених вечірніх тарифів (на 30-50% вище) після 20:00;
- Збільшення точок продажу абонементних місячних проїзних;
- Запровадження електронного квитка та поширення використання оплати через смартфони;
- Запровадження безкоштовного проїзду, в тому числі у маршрутних таксі, у дні особливих ускладнень погодних умов (снігопади) по пред’явленню водійського посвідчення, з відповідними компенсаціями.
Підвищення безпеки руху
- Запровадження контролю перевищень швидкості за допомогою GPS-датчиків та штрафів порушників;
- Розгляд на міській Комісії з безпеки руху ситуацій випадків правил дорожнього руху водіями громадського транспорту, які були зафіксовані на відео громадянами, із накладанням відповідних санкцій на перевізників;
- Визначення правил зупинки, максимального часу тривалості зупинки, нормативів по кількості відправлень з однієї зупинки;
- Впорядкування зберігання рухомого складу у нічний час та денного відстою (шляхом відстеження за допомогою GPS-систем);
- Обладнання та утримання зупинок громадського транспорту, в тому числі й кінцевих;
- Створення зручних розкладів на зупинках та особливо на складних пересадочних вузлах;
- Будівництво за кошти інвесторів на кінцевих зупинках і на центральних пересадкових хабах зупиночних комплексів з туалетними блоками загального доступу та кімнатами відпочинку;
- Утримання зупинок за рахунок торгівлі та реклами.
Метою проекту «Громадський транспорт: ефективність використання бюджетних коштів» є створення системи дієвих механізмів боротьби з корупційними проявами в сфері громадського транспорту міста Чернігова, який реалізується ГО «Агенція міських ініціатив» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 4844 |
Посилання до теми:
19.04.2018 У Ніжині маршрутки вже по 5,50
17.04.2018 Дві контролерки з тролейбуса викрали бодібілдера
6.04.2018 Маршрутка не вибухнула в Чернігові. Поки що
3.04.2018 Провалився асфальт під маршруткою в Чернігові
2.04.2018 Автобус загруз у… газоні
2.04.2018 BMW вдарив маршрутку
26.03.2018 Чернігівський асфальт злякав навіть маршрутки: вони поїдуть «альтернативним» шляхом
6.03.2018 Маршрутки в Чернігові продовжують губити колеса
12.03.2018 Про українські «маршрутні піраміди» розповіло ТСН
Додати коментар: