
Чи «вписується» в Стратегію розвитку Чернігова громадський простір «RemZavod»?
Проект Стратегії розвитку міста Чернігова до 2020 року обговорюють цими днями депутати у постійних комісіях міської ради та активні чернігівці в громадських організаціях і соцмережах.
Його прийняття дасть змогу громаді визначити своє майбутнє на тривалий період і окреслити план дій.
Приємно відзначити, що у місті є люди, які мають потенціал та можливість реалізувати важливі стратегічні цілі, закладені в документі.
Вдихнули життя у старе підприємство
Третій рік при обласній агенції регіонального розвитку «Вектор» діє Центр громадських ініціатив. У ньому об’єдналися представники різних спільнот, які хочуть зробити життя у рідному місті кращим. Місцем для втіленням своїх проектів обрано простір та інфраструктуру колишнього «Ремзаводу». Вивчивши міжнародний досвід, намагаються створити тут умови для формування відкритого громадського простру. Тим самим активні і прогресивні чернігівці вже наблизили реалізацію одного з положень майбутньої Стратегії. Один з пунктів так і прописаний – створити території громадського простору на базі колишніх підприємств («стратегічна ціль №1»).
Так роблять у всьому світі, здебільшого, за підтримки держави. Ревіталізацію, тобто, оживлення, переобладнання приміщень старих виробництв, проводять для того, аби вдихнути в них сучасне повітря, відкрити їх для міста, наповнити новим життям, змусити служити громаді, залучити туристів, бізнесменів, творчих людей. В англійському Шеффілді там, де були машинобудівний та сталеплавильний заводи, влаштували квартал культурних індустрій. У польському Лодзі на місці колишньої фабрики «Мануфактура» постав сучасний торгово-розважальний центр. Чернігівські активісти більше схиляються до прикладу австрійського Відня, де з колишнього газосховища зробили творчий квартал (місто в місті).
Цей їх задум підтримали учасники першого міжнародного форуму «Ревіталізація в урбаністиці. Досвід, тенденції», організованого в лютому 2013 року у Чернігові агенцією «Вектор» за підтримки Чернігівської обласної та міської рад, обласної адміністрації. Експерти з Польщі, України, Білорусі та РФ вже тоді підтримали презентований агенцією «Вектор» проект ревіталізації ремзаводу. Вказали на що слід орієнтуватись, які механізми обрати. Це стало поштовхом до активних дій. Вже в червні 2013 року група польських студентів (Познанська політехніка, факультет архітектури і урбаністики) приїхала до Чернігова. Досконало ознайомилися з будівлями ремзаводу, поспілкувалися зі студентами та спеціалістами відповідного фаху. Результат – 7 пропозицій – проектів ревіталізації, що вміщено на 70 плакатах. Вони донині експонуються, використовуються на практиці. До речі, зважаючи на вже набутий досвід, «Ремзавод» може стати пілотним проектом ревіталізації підприємств Чернігова та області.
Аби відкритий громадський простір «Publik Space «RemZavod» став реальністю, старі приміщення почали відновлювати, переобладнувати, створювати сучасний дизайн. Щосуботи тут вирує фермерський ярмарок, де можна придбати органічні продукти за цінами виробника. З’явилися торгові павільйони, магазини, заклади громадського харчування, офіси. Не колись, а тепер тут можна провести свій вільний час, скуштувати смаколиків, знайти для себе щось корисне.
Плани на майбутнє – створення нового туристичного продукту, а саме тематичних FestЯРМАРКІВ (різдвяний, картоплі, сала, пива, шоколаду, вишиванок тощо). Ініціатори хочуть, аби кожен супроводжували культурні дійства та просвітницькі заходи (концерти, виставки, майстер-класи, конференції), а не лише свято торгівлі. Сподіваються, що до проведення FestЯРМАРКІВ долучаться різні спільноти міста, це стане особливою «родзинкою», привабить багато туристів. Такі плани збігаються із ще одним положенням майбутньої Стратегії, де йдеться про започаткування унікальних фестивалів та подій (стратегічна ціль №4).
І найголовніше – відкритий громадський простір «Publik Space «RemZavod» дає шанс молодіжним лідерам та організаціям втілювати у життя свої проекти. Окремі спільноти готуються реалізувати ідеї музею просто неба, центру національно-патріотичного виховання, хостела, офісного центру, коворкінгу. Вже зараз приміщення безкоштовно міг би отримати спортивний клуб або школа.
Сьогодні, після чудового ремонту, активісти мають місце для зборів, перемовин, засідань, конференцій, круглих столів, мозкових штурмів. Є змога розмістити актив, підключити техніку до комунікацій, організувати заходи, написати проекти.
Нещодавно обласна агенція регіонального розвитку «Вектор» оголосила молодіжний конкурс «Громадський простір». Його переможці зможуть отримати грантову підтримку для реалізації соціальних проектів, інноваційних ідей розвитку туристичної привабливості та старт-апів на території відкритого громадського простору «RemZavod». Такі плани та дії ідеально поєднуються із пунктом майбутньої Стратегії, де йде мова про підтримку молодіжних ініціатив, орієнтованих на вирішення локальних проблем міста (стратегічна мета №3).
Як бачимо, діяльність відкритого громадського простору «Ремзавод» вже сьогодні багато в чому «вписується» у нову Стратегію. Активісти сподіваються, що їхні зусилля знайдуть підтримку влади, громадськості та підприємців. Усім разом втілювати «план розвитку міста» буде набагато легше. Тоді ідея зробити Чернігів містом комфортним для мешканців і привабливим для туристів перестане бути просто гаслом.
З проханням прокоментувати проект Стратегії розвитку міста наш кореспондент звернувся до засновника обласної агенції регіонального розвитку «Вектор» Сергія Кнуренка, який зауважив наступне:
«Будь-яка думка щодо проекту Стратегії розвитку – це, перш за все, спроба допомоги розробникам та тим, хто зацікавлений в її успішності, а відтак, і громаді.
З одного боку, стратегія має довести активним учасникам актуальні пріоритети – там, де передбачається більший результат. Для підприємництва, економіки міста – галузі (або ніші) з новими можливостями. Для активних НГО та просто громадян – теж основне запитання до стратегії: ЯКІ НОВІ МОЖЛИВОСТІ!?
Спільнота, що є навколо агенції регіонального розвитку «ВЕКТОР», після активного вивчення запропонованого проекту, стверджує: ВІДПОВІДІ НЕМАЄ…
Ми переконані, що міський голова зацікавлений в дієвій Стратегії задля реалізації амбітних планів! Тому звертаємо увагу, що в Стратегії розвитку, наданій для обговорення:
- - Немає розділу з конкретними пріоритетами;
- - Немає конкретної інфраструктури, що має бути створено протягом дії стратегії;
- - Немає конкретних сучасних регіональних механізмів організації економіки – жодного разу не вжито слово «кластер»;
- - Жодного слова про самоорганізацію в жодній сфері діяльності;
- - Не йдеться про дієвий статут міста;
- - Про студентське місто – нема;
- - Про дієву громадську раду – ані слова;
- - Про духовність – нема;
- - Про прозорі тендери для малого та середнього підприємництва – нема;
- - Про конкретні точки зростання – ані рядочка…
- - Складається враження, що туризм – єдиний пріоритет, хоча теж немає конкретики.
Але не все погано! Дуже гарний дизайн. Не кожне рекламне агентство на таке здатне. Словом, документ красивий!
Вірю, що Стратегія розвитку Чернігова, повинна якісно запрацювати у наступному році. Хочу привітати всіх чернігівців та гостей міста з наступаючим Новим роком та Різдвом Христовим. Впевнений, що прийдешній рік надасть нам сил та натхнення для втілення започаткованих проектів».
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 8874 |
Посилання до теми:
19.12.2016 Молодіжний конкурс «Громадський простір» (Publik Space)
9.12.2016 «Рublic Space RemZavod» – що це означає ?
23.11.2016 Тут три шкури не деруть
Коментарі (14)
вася | 2017-01-03 09:08
Черниговец | 2016-12-30 00:58
Фома | 2016-12-29 10:47
Черниговец | 2016-12-29 10:08
REMZAVOD | 2016-12-28 17:05
Елена | 2016-12-28 16:47
Іван | 2016-12-28 12:09
Картопля, сало, пиво, шоколад - туристичні продукти?)))) Що ви там курите?
Колян | 2016-12-28 09:23
ЖАБА | 2016-12-28 06:46
ЧЕРНИГОВЕЦ | 2016-12-27 21:30
пересічний | 2016-12-27 21:24
ТКЛ | 2016-12-27 19:14
вася | 2016-12-27 16:24
Михаил | 2016-12-27 14:11