Останнє оновлення: 11:10 середа, 21 травня
репортаж
Ви знаходитесь: Політика / Чернігів / Чернігів провів автопробіг за Савченко – фото
Чернігів провів автопробіг за Савченко – фото

Чернігів провів автопробіг за Савченко – фото

Автопробіг на підтримку політв’язнів, зокрема Надії Савченко, відбувся у Черніговів неділю 13 березня.

Російська Федерація висунула звинувачення Надії Савченко ще 17 серпня 2014 року і жінка-офіцер ще й досі перебуває там.

Так само, згідно з інформацією ТСН, в Росії утримується за гратами, як політв’язні, 29 українських громадян:активістів, суспільно-політичних, культурних діячів.

За наказом годинника на вежі

Такі автопробіги не в новинку для України, вони організовуються в багатьох містах України, 1 березня один з них відбувся у Чернівцях. Їхня мета: привернути увагу громадськості до існуючих, та головне не розв’язаних на сьогоднішній день, стану речей.

Увечері 12 березня в соцмережах сторінки різних громадських організацій та формувань Чернігова стали розміщувати пости про те, що відбудеться автопробіг та в його рамках буде нанесено візит до об’єктів російського бізнесу в Чернігові з «проханням» припинити свою діяльність.

Загальний збір оголошено на 10:30 ранку. Виїзд об 11 годині. Я домовилася з учасником «Самооборони», Дмитром, про те, що б не просто побути присутньою на зборах, але й проїхати разом з ними маршрут. Орієнтиром мав стати білий форд.

З усіх потенційних учасників з’явилася я найпершою. Перша ж автівка під’їхала рівно, коли вежовий годинник на Апеляційному суді Чернігівської області пробив 10-ту.

Чоловік за кермом став розгортати прапор, отже,сумнівів не було - прибув перший учасник. Як виявилося потім, то був той самий Дмитро.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Автопробіг за в'язнів Кремля проти російського бізнесу - відео, фоторепортаж

Рокоссовського проігнорували

Проте інші машини стали під’їжджати приблизно хвилин через 15. До того часу я дізналася від Дмитра та ще одного з учасників, Олександра, про те, куди пролягатиме маршрут, що планується зробити в рамках заходу.

Напевне вони ще не знали, так як збиралися дочекатися всіх і гуртом вирішити. Приблизним маршрут мав пролягти вулицями Івана Мазепи – Любецька – Інструментальна– Простект Миру – Бойова – Рокоссовського – Шевченка. Логічним завершенням мало стати повернення на Красну площу. Майже так і сталося. Не проїздили лише вулицею Рокосовського.

Олександр показав приблизний текст спільної заяви громадських формувань міста Чернігова до владних органів. Текст був ще не повний, планувалося доповнити його з прибуттям більшості учасників. Але дві вимоги були прописані чітко.

Звільнити українців, прибрати російський бізнес

1.Докласти всіх можливих зусиль для скорішого визволення Надії й усіх інших громадян України з російських тюрем.

2. Докласти всіх можливих зусиль для скорішого видалення російського бізнесу з України.

«…хоч українці й відрізняються своєю толерантністю, але в разі невиконання обох пунктів, стримати прояв народного гніву буде не можливо…» - також було написано в заяві.

Приблизно о 10:15 стали збиратися автівки. Так до 11 години на площі можна було налічити більше двох десятків автомобілів з національними прапорами та прапорами організацій. Хтось приїхав одразу з ними, хтось закріплював, коли під’їхав. Це не настільки було й важливо.

«Наша мета навідатися на об’єкти російського бізнесу і закликати громадян не підтримувати своєю копійкою російський бізнес, адже кожна гривня їм – це патрон у наш бік…» - повідомляв координатор «Самооборони Чернігівщини» й один з організаторів цього заходу Олександр Ясенчук. «Ми заїдемо на ті підприємства, які знаходяться в Росії, або є власністю Росії…наш головний меседж «Забирайтеся геть!» - розказував Олександр.

«Усі українці повинні зрозуміти, що ми або здаємося, або ми боремося», - висловив свою думку командир Громадського формування «Самооборона Чернігівщини» Володимир Федорок.

Взагалі організаторів було немало: ГО «Самооборона Майдану», ГІ «Вільні люди», ГФ «Самооборона Чернігівщини», ГО «Третя Позиція» та інші. Всі як один говорили про те, що Надія Савченко має бути звільнена і те, що відбувається просто неприпустимо.

Представник «Самооборони Майдану» Юніс Аскеров говорив про це так: «Всі ж знають, що наша Надія зараз перебуває в полоні Московської імперії і цей захід просто створений для того, щоб показати усьому світу, Московії і нашому місту Чернігову, що вона не одна і ми будемо боротися за неї до кінця».

Прапор берегти, як на війні

Погода учасників підвела. Вітряно. Хтось в натовпі сказав, що боїться, щоб вітром не зірвало з машини стягу.

Перед від’їздом священник зачитав молитву та освятив людей, автівки, прапори, прочитав молитву і лише після цього вирушили.

«Всім по машинах», - гукнув Яценко й одне за одним загули мотори, автівки почали рушати і ось вже добра колона прямувала містом. Автомобіліст Олександр, з кортим їхала я, попросив, щоб приглядала іноді за тим, щоб не відчепився прапор і не випав, бо це не дуже гарна прикмета.

Буквально перед тим, така думка лунала і в натовпі, мені стало якось лячно. Тому я тримала його всю дорогу. Про всяк випадок

Проте один стяг таки зірвався. Прапор одної з організацій. Відверто стало радісно, що не український. Вже ж налякали добряче ці думки про погані прикмети.

Економічні санкції?

Першою зупинкою стала страхова компанія «Провідна». На дверях висіла табличка «Зачинено» і це не стало новиною, принаймні. На те, що якась компанія, організація чи підприємство, у неділю будуть відкриті – годі було й розраховувати. Єдине питання тут: чи це був прорахунок організаторів, чи так і було заплановано.

Отже, хлопці із «Самооборони» наклеїли на двері листок з вимогою «Забирайся геть!» та фотографію Надії Савченко з приписом «Чернігів з Надією».

Всі інші об’єкти, звичайно, виявилися зачиненими, тому їм на дверях залишили точно такі ж листівки, на деяких ще й наліпки «Я люблю Україну».

Як і обіцяли організатори, ні жодних агресії вони не допустили, якщо заклеювання відеокамер та вивісок наклейками за таке не приймати. Було «гострого слівце» з боку населення.

Маска-маска, хто ти?

Одній жінці не сподобалося, що котрийсь з учасників акції був у масці, через що видні були лише очі. Хтось намагався їй довести, що він має право одягатися як хоче, «хоч мішок на голову одіти», проте жінка пішла залишившись при своїй думці.

З одного боку, вона була і права, якщо ж акція була мирною та відкритою, то всі ці маски до очей, були трохи недоречними. З іншого боку, як людина, він то має право носити абсолютно все.

Уже інша жінка пішла в добрий наступ, звинувачуючи учасників в тому, що вони хочуть залишити Україну зовсім саму. Назрівала суперечка. Проте все обійшлося добре і всі вчасно зуміли заспокоїтися. Більше конфліктів не було. Взагалі люди не дуже активно реагували на те, що відбувається.

Хтось обертався на колону машин, хтось навіть очей не повів.

Колона їхала не завжди організовано. На однім світлофорі ми відстали від основних машин, і повернули навздогад.

Два офіси банку

Тим часом наліпки лягли на останній об’єкт акції «Сбербанк Росії» - дві споруди в Чернігові.

Вони і стали заключними зупинка на сьогодні. Обидва були зачинені. Проте з вікна передостаннього приміщення банку виглянула фігура чоловіка, й швидко відійшла. Не дивлячись на те, що скло мов дзеркало відбивало те, що відбувалося на вулиці, ледь-ледь, але й того чоловіка було видно.

Він не вийшов. Я б, мабуть, теж не вийшла, не будучи певна, що ж то за натовп такий і з якими він намірами. Не знаючи броду не лізь у воду й до молодиків у формі, у яких при собі скоч та ніж. Він же не знав, що ніж потрібен був суто для того, щоб відрізати скоч, яким наліплювалися листівки на двері.

Після цього автомобілісти вирушили туди ж, звідки і почали свій рух, на Красну площу.

Що значить червоно-чорне сердечко

На думку депутата міської ради, учасника автопробігу такі заходи проводити потрібно. «Тому що люди мають знати, що це не просто особиста позиція Савченко, що це потрібно й державі, це потрібно народу…» - зауважує він.

Проте ніхто не сказав, чи так потрібно їх проводити, чи якось інакше. Можливо без «лазення» по стінах, щоб наклейкою заліпити відеокамеру. Адже це було більше схоже на підліткове хуліганство.

Рівно о 19:22, повертаючись додому, я проходила повз останній «Сбербанк». Ні жодної наліпки, ні жодної листівки вже не було. Тож не такий вже й вихідний був, якщо приїхали й познімали.

Чи знають ті, хто знімали, ЩО вони знімали – не певна. Організатори не залишили ні жодної вказівки на те, хто наклеїв ці листівки, хто звертається до них, чи принаймні в рамках якої акції.

Дивлячись, що на деяких наліпках було намальовано чорно-червоне сердечко, можна здогадатися, що то є «Правий сектор». Але то лишень – здогадатися.

Віра Курико, студентка школи журналістики при чернігівській «Просвіті»

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Профорієнтація для підлітків під час війни

SVOBODA.FM