Останнє оновлення: 09:03 п'ятниця, 23 травня
Імідж*
Ви знаходитесь: Політика / Чернігів / Вирішення проблем молоді – головне завдання місцевого самоврядування
Вирішення проблем молоді – головне завдання місцевого самоврядування

Вирішення проблем молоді – головне завдання місцевого самоврядування

Криза народжуваності?

Рік тому всі ЗМІ України повідомляли про те, що смертність у Чернігівській області перевищує народжуваність у 2,4 рази, а в селах – у чотири рази.

Пролунало попередження, що за умови збереження таких темпів скорочення населення область через 50 років може зникнути з мапи України.

Дійсно, в нашій області смертність перевищує народжуваність на 30%. Якщо в середньому по Україні щільність населення на квадратний кілометр становить 85 осіб, то на Чернігівщині цей показник не перевищує і 40 чоловік!

Але, на мій погляд, основна причина демографічної кризи на Чернігівщині криється в тому, що тисячі молодих людей безповоротно залишають регіон у пошуках кращого життя. Молодь шукає нормально оплачувану роботу, доступне житло, нормальні умови для життя. І якщо сьогодні на рівні місцевого самоврядування не будуть прийняті рішучі заходи для зміни ситуації, то, я думаю, можуть збутися найпесимістичніші прогнози.

Що потрібно для того, щоби змінити ситуацію в області?

По-перше, гарантія першого робочого місця.
По-друге, доступне житло.
По-третє, підтримка молодої сім'ї при народженні дитини.

Я вважаю, що після того, як ми відшукаємо рішення хоча б цих трьох важливих проблем –  демографічна ситуація в області почне вирівнюватися.

Молодігарантія першого робочого місця

Виконуючи розпорядження Президента України Віктора Януковича, міністерства – освіти і науки, праці та соціальної політики, фінансів – готують проект закону про перше робоче місце. До кінця року він буде представлений Кабміну. Безумовно, перше робоче місце молоді має гарантувати держава. Але без вжиття дієвих заходів на місцевому рівні державна програма буде малоефективною. На жаль, в Чернігівській області, як і по всій Україні, сьогодні практично відсутня профорієнтація молоді та належна система інформування населення щодо перспектив розвитку ринку праці. Абітурієнти, вступаючи до навчального закладу, часто вибирають професії та спеціальності, які не мають попиту на ринку. Я переконаний, що нам потрібно відновлювати практику профорієнтації молоді, починаючи зі шкільної лави. За радянських часів учні старших класів загальноосвітніх шкіл під час уроків праці проходили виробниче навчання на навчально-виробничих підприємствах. Одночасно із закінченням середньої школи випускники отримували посвідчення фахівця ІІІ-го розряду з тієї чи іншої спеціальності. Саме тому випускники шкіл не боялися робочих професій, набували життєвий досвід і виходили більш підготовленими до самостійного життя.

Я переконаний, що місцевому самоврядуванню спільно з представниками бізнесу необхідно розробляти програми, спрямовані на профорієнтацію молоді, та закладати фінансування цих програм при формуванні річних бюджетів. Потрібно на рівні міст і районів створювати умови, при яких роботодавець буде сам зацікавлений у прийнятті молоді на роботу. Більш того, роботодавець сам буде підшукувати собі молодь на роботу на своєму підприємстві, забезпечуючи конкурентоспроможну зарплату і кращі умови праці.

Молоді – доступне житло

У моєму розумінні, це не гасло, а вимога сьогодення. Якщо ми забезпечимо молодих людей роботою і дамо можливість придбати доступне житло – це 90% гарантії того, що найпрацездатніше населення не буде залишати регіон! Інвестиції, які прийдуть у будівельний сектор області, посприяють створенню нових робочих місць. І це дозволить забезпечити нормально оплачуваною роботою працездатне населення області.

На 30-й сесії Чернігівської обласної ради була прийнята Програма будівництва (придбання) доступного житла. Протягом 2010-2017 років передбачається будівництво 6638 квартир для молодих сімей, які перебувають на квартирному обліку. Витрати на реалізацію Програми без урахування інфляції визначені в розмірі 2 165 870 гривень. У тому числі: кошти Державного бюджету – у розмірі 27%, обласного бюджету – 1,2%, місцевих бюджетів – 1,8%, кошти населення – 70%.

Я вважаю, що сьогодні місцеві ради просто зобов'язані визначити потребу в молодих фахівцях і передбачити можливість забезпечення саме цієї категорії населення доступним житлом. Крім того, Програми забезпечення молоді доступним житлом мають бути прийняті на рівні всіх міст і районів. Для цього необхідна злагоджена робота місцевих рад, комерційних банків і будівельних організацій. На рівні місцевого самоврядування необхідне спрощення процедур оформлення земельних ділянок для будівництва доступного житла. Потрібні довгострокові кредити під пільгові відсотки для придбання житла, які можуть давати молодим сім'ям комерційні банки під гарантії місцевих рад.

Молодим сім'ям всебічну підтримку на місцевому рівні

Держава зробила вагомий крок назустріч молодим сім'ям, гарантувавши значні виплати при народженні дитини. Але, на жаль, на місцевому рівні в цьому напрямку зроблено дуже мало. Витрати на дитину починаються задовго до пологового будинку. Практично всі аналізи та процедури для майбутніх мам сьогодні – платні. Однак більш суттєві витрати чекають на батьків безпосередньо перед пологами. У пологовому будинку, як правило, доводиться за все платити. Загалом народження дитини та виховання до року обходиться, як мінімум, у 20 тис. грн., хоча витрати на малюка можуть бути і набагато вище.

Після того, як малюк підросте – нові проблеми. Потрібно влаштувати його в дитячий сад, і бажано – поруч із будинком. А така можливість є не у всіх населених пунктах. Особлива проблема з дошкільним та шкільним вихованням у сільській місцевості. Дитсадків немає, а школа – у сусідньому селі.

Я переконаний, що й тут місцеве самоврядування має взяти на себе витрати з допологового і пологового медичного забезпечення молодих мам. Кардинально вирішити проблему дитячих садів. Забезпечити рівні можливості для здобуття середньої освіти дітьми, як з великих міст, так і з невеликих населених пунктів сільської місцевості. Якщо молоді сім'ї будуть відчувати реальну підтримку виконавчої влади при народженні і вихованні дітей, демографічна ситуація в області зміниться із сьогоднішнього «мінуса» і вже завтра буде в «плюсі».

Наше завданнявиконання програми Президента

У своїй передвиборчій програмі Президент України Віктор Янукович писав:

- Моя мета – 50 мільйонів громадян України вже до 2020 року. Моя програма спрямована на набуття впевненості молодими людьми у завтрашньому дні, на державну опіку над сім'ями, на турботу про дітей від народження, отримання освіти до першого робочого місця.

Місцеве самоврядування в Чернігівській області за підтримки Партії регіонів зобов'язане переорієнтуватися на виконання цієї Програми, і почати вирішувати проблеми молоді. Вже сьогодні необхідно погоджувати всі місцеві програми з програмами, прийнятими на державному рівні. Необхідне планування фінансування перерахованих вище програм при формуванні місцевих бюджетів на 2011 рік. Керівники всіх рівнів повинні розуміти, що, вирішуючи проблеми молоді, місцеве самоврядування виконує своє головне завдання – виконання програми Президента України.

Анатолій МИРОШНИЧЕНКО,
1-й заступник голови
Чернігівської обласної організації Партії регіонів, 
депутат Чернігівської обласної ради


Фотоновини

  Чому Панявежис милував око

SVOBODA.FM