Останнє оновлення: 09:03 п'ятниця, 23 травня
Соціальна підтримка
Ви знаходитесь: Економіка / Україна / Субсидії, шахрайство і… соціальні інспектори. Як у Лондоні?
Субсидії, шахрайство і… соціальні інспектори. Як у Лондоні?

Субсидії, шахрайство і… соціальні інспектори. Як у Лондоні?

Багато з нас хотіли б пожити, як Лондоні. Заможно. Та й щоб у нас було як у Європі: комфортне житло, високі зарплати, можливість відпочивати.

Хтось хоче авто або має його. Працює на неофіційній роботі, зареєстрований як безробітний…І одержує субсидію.

В Україні у 2018 році було передбачено на виплати соціальної допомоги 130 мільярдів соціальної допомоги. А це 5% ВВП.

Але як зробити, щоб соціальна допомога потрапляла саме тим, хто її дійсно потребує?

Саме з цими з досвідом цільового попадання допомоги до соціально незахищеним і реформування та побудови служби соціальних інспекторів знайомилися журналісти України в Києві в проекті «Справедлива підтримка» Соціальне інспектування по-новому.

Як Ірландія ледь не вилетіла в трубу

Експерт з міжнародного досвіду в галузі соціальної політики Крило Криволап розповів, як Ірландія зіткнулася з фінансовими проблемами.

Почали розбиратися і зрозуміли, зо соціальна допомога не завжди доходить до тих, хто її потребує.

Вивчили проблему і зіткнулися з соціальним шахрайством і помилками у сфері соціальних виплат.

На графіку презентації видно, як росли витрати держави, поки не почали реформу.

До речі, ірландці охоче повідомляли на урядову «гарячу лінію» у відділ розслідування про випадки шахрайства. А уряд кожні 3 місяці публікує і досі імена та адреси шахраїв на отримання соціальної допомоги. І цим застерігає потенційних шахраїв про неминучу відповідальність.

Ірландія виробила ефективний механізм контролю при наданні соціальної допомоги . І це сприяло виходу країни з фінансової кризи. А потім пішло економічне зростання і підвищення добробуту ірландців.

«Обманюючи державу ти обманюєш усіх»

Цей принцип засвоїли більшість розвинутих країн Європи. Найуспішніший та ефективний контроль за соціальною допомогою - у Великобританії. Там шахрайства 0,6% від видатків на допомогу. А в Індії , для прикладу, рівень шахрайства складає 20-25%. Різниця вражає.

У Британії 1 фунт вкладений в протидію шахрайству і корупції дає 7 фунтів до державного бюджету. 95 % британців прирівнюють шахрайство з державною допомогою до крадіжки!


Досвід британців переймають Румунія, Молдова.

В останній, до речі після відпрацювання «профілів ризику» за один рік з -2015-го по 2016 –й, при наданні соціальної допомоги сума виявлений порушень зросла УТРИЧІ. Що склало 25% виділеної соціальної допомоги! Згадайте Індію і порівняйте з Британією.


А відсоток виявлення порушень у Молдові, завдяки впровадженню нових методик, виріс до 75 відсотків.

А в Румунія, де повільно, але неминуче, як для європейської країни, запроваджується рівність усіх перед законом - штрафують навіть мерів. Нам в Україні це, поки що, важко уявити.

Україна: скоро будуть соцінспектори

В Україні також має працювати незалежна соціально Служба перевірки при видаванні соціальної допомоги. Ми не так багаті, щоб не боротися з шахрайством.

Уже зараз ми маємо розуміти «Хочеш одержати допомогу – маєш розкритися перед державою».

Наприклад , людина, яка має інвалідність по зору не може одержувати водійське посвідчення. Якщо інвалід, який його отримав – значить він шахрай.

Що в цьому незрозумілого? Ми його будемо захищати?

Зараз в нашій країні впроваджується кращий європейський досвід. Діє спільний проект - "Модернізація системи соціальної підтримки населення України", що впроваджується Міністерством соціальної політики за підтримки Світового Банку».

Генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко розповів про основні принципи реформування галузі контролю і вимоги до соціальних інспекторів.

За його словами, основна проблема – система контролю знаходиться не на тому рівні. Орган, що призначає перевірки, сам і контролює – ефективність діяльність інспекторів достатню низька. Їх мало, і кваліфікація низька.

Правильний варіант - законопроект , який визначить, як це має відбуватися і як розбудовувати систему.

Моніторингові дослідження, проведені за сприяння Світового банку, показали, що причини низької ефективності роботи соціальних інспекторів – це, передусім, підпорядкування керівникам місцевих управлінь і завантаженість непрофільними функціями.

Все просто - треба формувати методологію, набирати співробітників.

Досвіду, як це ефективно робиться в інших країнах - вистачає.

Щоб не крали у кожного з нас

«Мінсоцполітики буде посилювати контроль за використанням бюджетних коштів, що виділяються на соціальну підтримку,- наголосив Віталій Музиченко.- Підвищення адресності державної допомоги дасть змогу розширити соціальні гарантії і залучити до програм соціальної підтримки більше категорій населення, що мають у ній потребу».

Треба запровадити, так би мовити , кодекс честі.

Якщо одержувачі допомоги не пускають соціального інспектора - не давати субсидію. Адже стає ясно і треба розуміти, що там не ті доходи. Держава має розуміти, якій сім’ї вона дає допомогу.

Тонізація нашої економіки дає наслідки – приховування доходів. А підставами для надання допомоги має бути матеріальний стан.

Непрямі методи оцінки – декларують мінімалку , а мають машину і дорого вартісні речі нові - значить живуть на не задекларовані доходи.

Кожен громадянин має знати куди витрачаються кошти бюджету. І на що вони витрачаються.

До речі , кожен громадянин України , журналіст чи громадська організація може звернутися до електронного реєстру одержувачів субсидій за Інтернет-адресою www.subsidii.ioc.gov.ua і дізнатися: чи отримує соціальну допомогу той, хто зареєстрований за цією адресою.

Виходить, хочеш жити по-європейському, як в Британії із 0,6% відсотками шайхрайства та корупції, нам говорять європейські партнери – навчись не обманювати самого себе.

За сприяння Світового банку в Україні запроваджено «гарячу лінію» з питань порушень при наданні соціальної підтримки, як у відомому королівстві.

Тепер за безкоштовним номером 0800 50 2757 у будні дні з 9:00 до 18:00 можна повідомити про факти порушень і корупції при наданні соціальних виплат на соціальних послуг з боку посадових осіб, а також про випадки незаконного одержання державної підтримки з боку громадян.

Серед 4 тисяч дзвінків тільки за 2 місяці виявлено сотні порушень, які перевіряються. В українців так прийнято, вони плачуть що бідні, як церковні миші… Одержують субсидії, здають квартири оренду, мають машини…

Тому в Україні готуються передумови для запровадження ефективних механізмів соціального інспектування, які успішно діють в переважній більшості країн Європи .

Владислав САВЕНОК

Фото та відео автора

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Чому Панявежис милував око

SVOBODA.FM