Останнє оновлення: 08:42 п'ятниця, 21 березня
Експерт про курс долара: Основне – зберігати спокій
Ви знаходитесь: Економіка / Україна / Долар дорожчає чи гривня дешевшає?
Долар дорожчає чи гривня дешевшає?

Долар дорожчає чи гривня дешевшає?

Олександр Жолудь, експерт з питань валютного курсу та гривні, пояснив Бі-Бі-Сі, чому в Україні дорожчає долар, чи це падає гривня, де тут правда?

На думку експерта, відбувся значний зріст попиту на валюту при певному зменшенні її пропозиції, тож її відносна вaртість стала вища.

Зростання попиту відбулося як з боку імпортерів, що є сезонним - "Нафтогаз" купує газ для нового опалювального сезону, так і з боку іноземних інвесторів, які виходять з країни, так само, як вони виходять з інших ринків, що розвиваються, зокрема російського, східноцентральноєвропейського та інших.

– Тобто ви вважаєте, що реальних причин для такого стрибка ціни долара немає, просто тимчасово бракує валюти?

– Враховуючи те, що згідно з більшістю очікувань, зовнішньоторгівельний баланс лише погіршуватиметься, то тиск на валюту не зникатиме. Відповідно, це не тимчасове явище, принаймні не тимчасове у розгляді декількох тижнів або місяців. Ми можемо говорити про те, що тиск на гривню буде досить сильним ще декілька років.

– Зараз на валютних ринках всього світу відбуваються дивні речі. З одного боку, Америка, здавалося б, у глибокій економічній кризі, але долар щодо гривні зростає. І не тільки щодо гривні, а й щодо британського фунту стерлінгів, як не дивно. Чи варто Україні якось з цим боротися? Що Нацбанк збирається робити, чому він раніше нічого не робив?

– Основна ідея Нацбанку - показати, що він поступово буде переходити від прив'язки до однієї валюти, в даному випадку до долара, до прив'язки до цін, які зростають всередині країни, і що в Україні значно сильніше буде коливатися курс, так само як коливаються курси інших валют щодо долара, наприклад, євро чи фунт. Тобто за рік курс може досить суттєво змінитися.

І по-друге, все ж таки якось зробити так, щоб менше було зацікавленості у зростанні імпорту в подальшому, на кінець цього року імпорт буде перебільшувати експорт приблизно на 17 мільярдів доларів. І ці 17 мільярдів доларів ми десь маємо взяти.

Минулого року і значною частиною цього року ми їх запозичували ззовні у різних видах, чи то як портфельні інвестиції, чи як запозичення. На сьогодні враховуючи ту ситуацію, яка склалася на зовнішньому ринку, позичати стало значно важче.

Деякі українські банки, наприклад, не можуть позичити навіть для того, щоб переоформити свої старі борги, відповідно це створює значний тиск на гривню. Лише до кінця цього року українські банки мають виплатити зовнішніх боргів на 5 мільярдів доларів, а наступного року - на понад 10.

– Влітку, коли долар впав відносно гривні, всі питали що робити: продавати долари, купувати гривню, і хтось у нашому ефірі сказав, що поспішати не треба, тому що все ще зміниться. Чи ви якусь таку пораду дасте нашим слухачам?

– Основне – це зберігати спокій. В обмінниках, які розуміють, що в українців є досить сильні панічні настрої, досить сильна маржа, тобто різниця між вартістю купівлі та продажу валюти.

Тому якщо люди зараз будуть купувати за тією ціною долар, за якою він продається, то вони переплатять. Я вважаю, що курс наблизиться до верхньої межі нового коридору, який вчора затвердила рада НБУ, тобто приблизно 5 гривень 35 копійок.

Тобто зараз купувати по 5,70, які вчора можна було побачити в обмінниках, я вважаю, не варто. Варто зберігати спокій, а коли ситуація заспокоїться, вже кожен для себе буде вирішувати, у якій саме валюті яку частину своїх заощаджень тримати.

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Весна в Чернігові. Фото

SVOBODA.FM