
Постачання електроенергії згідно європейської моделі ринку
На яких умовах згідно з європейською моделлю ринку електроенергії тепер ведеться постачання підприємствам та населенню
Реформа та оновлення Закону України «Про ринок електричної енергії» зробили відносини постачальників та споживачів електроенергії «вільними». Це означає, що клієнт сам обирає, у кого купували товар, а продавці намагаються запропонувати найкращі умови. Кожна комерційна пропозиція на постачання електричної енергії надає максимальне уявлення про умови та переваги майбутньої співпраці. Тож як тепер відбувається все на енергетичному ринку, і чому населення ще не має такої можливості вибору.
Держава захищає ціни
Зараз тарифи для звичайних побутових споживачів регулюються на державному рівні. Це пояснюється тим, що досі населенню енергію відпускають за ціною нижче ринкової. І доки уряд буде одноосібно виставляти ціни, у зміні постачальника просто не буде сенсу.
Так, до кінця 2020 року 1 кВт/год електричної енергії буте коштувати 1,68 грн. Такий стан дозволяє попередити негативні соціальні та громадські прояви. До коронавірусної кризи тариф дійсно дозволяв захистити інтереси громадян. Зараз важко робити конкретні висновки, бо ринок час від часу ще демонструє нестабільність. Зовсім інша картина спостерігається у стосунках постачальників та підприємств.
Новий механізм
Тепер вибір постачальника не визначається географічним положенням підприємства-споживача. Тепер він керується вигодою та відповідністю якості наданих послуг тарифам. Основне, що впливає на вибір постачальника – це комерційна пропозиція на електричну енергію.
Тут міститься пропонований тариф на електроенергію;
- Зазначено диференціацію вартості в залежності від обсягів споживання всередині однієї пропозиції;
- Вказується порядок та терміни розрахунків за енергопостачання;
- Також КП може містити додаткові умови дострокового припинення співпраці.
Вона автоматично стає додатком до договору про постачання електричної енергії. Також на її умови спираються сторони при розв’язанні суперечних питань.
Як укласти договір з постачальником?
Зробити це нескладно, коли споживач вже обрав конкретну компанію. Для підписання треба надати пакет документів:
- Заяву на приєднання до постачальника;
- Документи, які підтверджують факт існування компанії-клієнта;
- Підтвердження повноважень особи, яка укладає договір збоку споживача;
- Інформація про комерційні точки обліку, якщо такі встановлені та коди до них.
Окрім цього, на момент підписання договору, компанія-непобутовий споживач вже має співпрацювати з операторами розподільних мереж, що надає їй право користуватися електричними мережами та послугами транспортування.
Можливість змінити постачальника
Якщо непобутовому споживачу трапилася комерційна пропозиція електропостачальника з вигіднішими умовами, він має право перейти до нього. Але зміна постачальника повинна проходити за певним сценарієм:
- У визначений термін споживач зобов’язаний інформувати про свій намір перейти до нового енергопостачальника;
- До закінчення дії поточних угод клієнт має здійснити остаточний розрахунок по всім зобов’язанням;
- До нового постачальника подається заява про приєднання, довідка про відсутність заборгованості та стандартний пакет документів для підписання договору.
З наступного розрахункового періоду підприємство-споживач вже буде отримувати послугу від нової компанії на більш вигідних умовах. Такий формат ринку стимулює енергопостачальників працювати над якістю надання послуг, а також дає їм можливість мати рівний доступ до ринку електричної енергії.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 2429 |