Останнє оновлення: 14:46 четвер, 17 квітня
5 мільйонів тонн сміття
Ви знаходитесь: Економіка / Регіон / Сміттєзвалище Чернігова мало би «відпочивати» вже 13 років
Сміттєзвалище Чернігова мало би «відпочивати» вже 13 років

Сміттєзвалище Чернігова мало би «відпочивати» вже 13 років

Незаперечним є той факт, що проблема поводження з відходами, на сьогодні, є одною з найбільш актуальних для нашої держави. Чернігівська область в цьому плані не є виключенням.

Основну складову в загальній масі відходів, що утворюються в області, займають тверді побутові відходи та виробничі відходи 4 класу небезпеки, які, в основному, видаляються на полігони, сміттєзвалища, накопичувачі тощо.

Тверді побутові відходи, що утворюються в області, складуються на 26 полігонах та 739 звалищах.

Протягом всього року Держекоінспекція в Чернігівській області здійснює перевірки суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, норм, правил і стандартів з екологічної та радіаційної безпеки при поводженні з відходами та отруйними речовинами, заготівлі металобрухту.

Тільки за І квартал 2010 року за результатами перевірок складено 130 протоколів, 130 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів на загальну суму 25,313 тис.грн.

Проведено перевірки 4-х полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) та селищних сміттєзвалищ.

Полігон ТПВ, який знаходиться на відстані 2 км від смт Варва та 2 км від водотоків та водойм, знаходиться в задовільному стані, фактів розміщення відходів поза межами полігону не встановлено. Разом з тим, Варвинською селищною радою не забезпечено розроблення паспорту місця видалення відходів та технологічного регламенту експлуатації полігону ТПВ.

Експлуатацією та обслуговуванням полігону ТПВ у м. Мена займається Менська міська рада. Земельна ділянка площею 6,1266 га, на якій розміщений полігон, використовується на підставі державного акту на право постійного користування. Сміттєзвалище розташоване на відстані 1,5 км від міста і знаходиться у задовільному стані. Територія полігону обвалована, періодично здійснюється ущільнення відходів. Міською радою розроблений паспорт місця видалення відходів, але не забезпечено його погодження в установленому поряду.

ВАТ “Бобровицьке ВУЖКГ” займається вивезенням побутового сміття та обслуговуванням полігону ТПВ площею 2 га в м. Бобровиця. Відповідно до плану експлуатації полігон розрахований на 500 тисяч м3 відходів, на час проведення перевірки заповнений на 40%. Полігон поділений на сектори для складування відходів, періодично проводиться ущільнення відходів.

За результатами перевірок власникам полігонів надані приписи на усунення порушень. Посадові особи, які допустили порушення вимог природоохоронного законодавства, притягнуті до адміністративної відповідальності.

На земельній ділянці площею 30,18 га, яка розташована на території Новобілоуської сільради Чернігівського району знаходиться полігон ТПВ та ставки-накопичувачі промислових токсичних відходів м. Чернігова.

Технічним обслуговуванням вищевказаних об’єктів займається ПП “Гранпласт”. 

Полігон твердих побутових відходів в м. Чернігові функціонує з 1961 року. Він відноситься до категорії високонавантажених, спосіб складування сміття висотний. Схемою санітарної очистки міста, експлуатація полігону передбачена до 1997 року, але у зв'язку з відсутністю альтернативних варіантів, його експлуатація продовжується.

На сьогоднішній день на полігоні розміщено біля 20 млн. м3 відходів (5 млн. тонн). Площа під розміщення відходів на полігоні практично вичерпана, але за відсутності альтернативних рішень, на полігоні щорічно розміщується біля 150 тис. тонн відходів.

Вирішення даної проблеми можливе тільки завдяки ліквідації ставків-накопичувачів рідких промислових відходів та будівництва сміттєсортувального та сміттєпереробного комплексу.

На сьогоднішній день виділена земельна ділянка під сміттєпереробний комплекс м. Чернігова та проведена робота по розробці проектно - кошторисної документації на будівництво комплексу потужністю 350 тис. тонн сміття на рік. Через відсутність ефективного інвестора, на сьогоднішній день, проект залишається не реалізованим.

Також потребує вирішення така проблема, як виникнення пожеж на міському полігоні. Необхідно прискорити питання щодо розробки кар’єру для вибирання грунту на присипку відходів.

В ставках накопичено біля 130 тис. тонн рідких токсичних відходів, які негативно впливають на стан ґрунтових вод і довкілля в цілому.

Через порушення правил експлуатації ПП “Гранпласт” ставків-накопичувачів промислових токсичних відходів та відсутність ліцензії на право здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, рішенням заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області від 14.07.2005р. № 10, експлуатація ставків - накопичувачів була припинена. З моменту припинення експлуатації об’єкту - фактів розміщення на ньому токсичних відходів не зафіксовано.

Ліквідація ставків-накопичувачів дасть змогу значно покращити екологічний стан в районі Чернігівського міського полігону твердих побутових відходів.

На сьогоднішній день, виробничо-комерційною фірмою “ВКО” м. Рівне на підставі рішення виконкому Чернігівської міської ради від 23.05.2005р. № 101, розроблено проектну документацію “Будівництво установки для утилізації рідких токсичних промислових відходів на полігоні твердих побутових відходів (с. Масани Чернігівської області). Розділ “Оцінка впливу на навколишнє природне середовище” розроблений в 2006 році ДП “Водземпроект” ВАТ “Чернігівводпроект”. Проектна документація пройшла екологічну експертизу і отримала позитивний висновок від 11.10.2006р. № 010-12-8/2. Будівництво установки не проводиться у зв’язку з відсутністю коштів. 

Коментарі (1)

юра | 2010-05-27 14:22

ПП “Гранпласт”. почему не вкладывают деньги в безопасность
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

   Чи почують прохання Масани?

SVOBODA.FM