
Прилуки: Розбудова міста – справа мецената
Архітектурне обличчя Прилук поступово змінюється на краще. І в цьому немала заслуга Почесного громадянина міста Юрія Коптєва.
Наразі меценат спільно зі своїми однодумцями приступив до реалізації двох нових грандіозних проектів – благоустрою міського будинку культури і прилеглої до нього території та історичної зони.
Про те, що передбачено даними проектами, читайте в інтерв’ю з головним архітектором Прилук Павлом Бережним.- Павле Григоровичу, читачі „Града” дуже цікавляться змінами, що очікують на міський Будинок культури та історичну зону. Але про все по порядку. Почнімо з МБК. Зокрема, зі встановлення пам’ятника Миколі Яковченку...
- Гадаю, розміщення пам'ятника народному артисту України Миколі Яковченку саме біля міського Будинку культури не потребує якихось пояснень. День відкриття пам'ятника видатному акторові, котрий народився і виріс у Прилуках, стане другим великим святом після відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку, продовженням відродження культури у нашому місті. Ініціатор цього процесу усім відомий. Це Юрій Вікторович Коптєв. Якби ми всі любили своє місто так, як він, і якби кожен вносив у його розвиток хоча б ту малість, на яку спроможний, то Прилуки не мали б собі рівних.
- Хто автор проекту пам'ятника Яковченку і благоустрою міського Будинку культури та прилеглої до нього території?
- Архітектор Костянтин Іванов і скульптор, народний художник України Володимир Чепелик.
- Що передбачено цим проектом?
- У цілому розглядалося три варіанти розміщення пам’ятника Яковченку. Та автори проекту, доопрацювавши його, зрештою зупинилися на третьому. Пам'ятник буде встановлено ліворуч від входу до МБК біля великої круглої гранітної клумби, де будуть місця для лавок, де відпочиватимуть жителі і гості міста. На одній із цих лавок сидітиме і Микола Яковченко. Відтак люди матимуть змогу посидіти поруч з улюбленим актором і сфотографуватися з ним.
Проектом благоустрою передбачено повністю зняти асфальт на прилеглій до МБК території і замінити його на екологічно чисту тротуарну плитку та гранітні плити.
Автори проекту планують встановити на цій території чудові малі архітектурні форми, поміняти огорожу та ворота МБК. Буде багато світильників, які не тільки прикрашатимуть площу, а й відмінно освітлюватимуть її у вечірній час. На деревах будуть гірлянди. Також передбачено підсвітку пам’ятника і фасаду МБК.
Велика кількість лав дозволить людям якомога довше затримуватися на площі. Крім того, будуть установлені рекламні тумби в єдиному стилі з іншими малими архітектурними формами, урни і таке інше. Сходи міського Будинку культури і пандус запропоновано виконати з граніту.
Це вже не перші ескізи, однак, на мою думку, на нинішньому етапі ще можливі невеликі зміни. У процесі роботи будуть вислухані побажання автора скульптури, ініціатора проекту, депутатів міської ради, членів виконкому, мешканців Прилук. Усе краще втілимо в життя. Юрій Вікторович вніс пропозицію благоустроїти і ГРП, закрити проїзд біля Будинку культури, замінити на вулиці Переяславській асфальтове покриття на плитку, виконати на розтяжках освітлення Переяславської до самої вулиці Київської.
- Уже розпочалися проектні роботи з благоустрою історичної зони Прилук. Як Юрій Коптев планує благоустроїти це святе місце?
- Дійсно, історична зона - найсвятіше місце Прилук, колиска, у якій древнє місто розпочало своє життя. Я з 1985-го працюю над її благоустроєм. У цьому напрямку було зроблено немало, але для реалізації усіх планів не вистачало коштів, не було таких матеріалів, які маємо зараз, і головне - не було Юрія Коптєва. Коли я вперше зустрівся з Юрієм Вікторовичем, то зрозумів, що багато в чому наші плани співпадають. Він, як і я, побачив ті видові з історичної зони місця, де можна любуватися Удаєм. Юрій Коптєв дав мені шанс реалізувати свої творчі задуми.
- Зараз точиться чимало розмов навколо будівництва в історичній зоні комерційних об’єктів. Що Ви скажете стосовно цього?
- Хочу запевнити прилучан, що ні у Юрія Вікторовича, ні у виконкому міської ради немає жодних намірів щось там будувати. Йдеться лише про благоустрій. План розміщення алей, в основному, не зазнає змін, але всі вони матимуть належне покриття. Невеликі підпірні стінки, як і біля пам'ятника Тарасу Шевченку, будуть виконані з полірованого граніту. У вечірній час алеї освітлюватимуться. Також встановимо на них лавки для відпочинку.
По центральній алеї планується спорудити новий декоративний басейн. Юрій Вікторович поставив перед нами наступні завдання: щоб басейн, як і увесь парк, був одним із кращих у Європі; щоб до Дня міста у 2008 році завершилися роботи з благоустрою історичної зони на ділянці від площі до собору Різдва Богородиці, а до Дня міста-2009 - до пам'ятника 900-річчю Прилук.
Хочеться, щоб усі мешканці міста приєдналися до цієї акції. Юрій Вікторович попросив створити із числа депутатів, членів виконкому і посадовців міської ради робочу групу, яка б сприяла благоустрою міського Будинку культури та історичної зони. Думаю, таку робочу групу обов’язково буде створено, і ми спільними зусиллями ефективно працюватимемо на благо Прилук.
Хочеться, щоб і підприємці не стояли осторонь цієї справи. Тим паче, що багато хто з них любить своє місто. Гадаю, представники бізнесу повинні направити до робочої групи своїх представників, щоб допомагати не тільки в обговоренні питань благоустрою, а й надавати проекту фінансову допомогу.
- Тепер, Павле Григоровичу, поговорімо про роботу відділу архітектури та містобудування. Наскільки мені відомо, у весняний період, котрий уже настав, він хоче виконати обстеження всіх територій, що прилягають до об'єктів соціально-побутової сфери і об'єктів торгівлі. Навіщо це робитиметься?
- З метою благоустрою даних територій, підвищення культурного рівня Прилук. Нам також треба доопрацювати положення про використання коштів, які залучаються на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури. На мою думку, раціонально було б не скрізь залучати кошти в загальну казну.
Якщо, наприклад, підприємці переобладнують у житлових будинках квартири під магазини, офіси чи побутові приміщення, то нехай вони роблять комплексні проекти повністю на весь будинок, а потім спрямовують свої зусилля на пофарбування фасаду, благоустрій цього будинку, ремонт його покрівлі і таке інше. Таким підходом, вважаю, були б задоволені всі. Адже підприємець, вклавши кошти у конкретну справу, бачив би конкретний результат.
- Ви заявили, що у цьому році найголовнішим завданням відділу архітектури та містобудування є затвердження міської цільової “Програми розвитку будівництва та архітектури в місті Прилуки" та її реалізація. Чому це питання настільки важливе?
- На сьогодні уже прийнятий закон про виділення земельних ділянок тільки через аукціон. Аукціон дасть місту можливість одержати немалі кошти від продажу земельних ділянок. Але той, хто вирішить іти на аукціон, повинен володіти інформацією, чи можна на тій чи іншій земельній ділянці будувати житло, промислові об’єкти, складські приміщення, якої поверховості вони повинні бути. А відтак у Прилуках, як і в кожному місті, має бути розроблений проект зонування територій. А для того, щоб розробити цей проект, спершу необхідно розробити Генеральний план міста.
- От про Генеральний план, будь ласка, докладніше...
- Його неможливо розробити без підоснови - топогеодезичних матеріалів М 1/2000 й історико-архітектурного плану міста. Якщо ми вже сьогодні не замовимо виконання топогеодезичної зйомки, то знову втратимо дорогоцінний час. Адже ця зйомка виконується з літака, а тому після розпускання листя на деревах унеможливиться. Отже, доведеться чекати осені. Якщо так воно і станеться, то ми замовимо Генплан тільки на 2009 рік. Його виконання також забере немало часу - місяців 8-9, не менше. Я вдячний депутатам міської ради, що днями вони затвердили цільову “Програму розвитку будівництва та архітектури в місті Прилуки". Тепер залишилося вирішити питання виділення коштів на її реалізацію.
- Дякую за цікаву розмову.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 13602 |
Додати коментар: