Останнє оновлення: 12:03 четвер, 13 березня
Імідж*
Ви знаходитесь: Економіка / Чернігів / «ТехНова» модернізує тепломережі, а чернігівці сплатять менше завдяки кредиту Світового банку
«ТехНова» модернізує тепломережі, а чернігівці сплатять менше завдяки кредиту Світового банку

«ТехНова» модернізує тепломережі, а чернігівці сплатять менше завдяки кредиту Світового банку

Чернігівське підприємство «ТехНова» отримало світове визнання – його визнали надійним партнером для участі у програмі Світового банку з підвищення енергоефективності у секторі централізованого теплопостачання України.

Про важливість події та нюанси участі у проекті обговорювали журналісти у Чернігівській міськраді 9 листопада під час прес-конференції керівництва «ТехНови» та представників Світового банку.

Аби громада зрозуміла усю значимість новини - представники енергогенеруючої компанії та Світового банку готові розкрити усі умови угоди, розповісти про усі цифри. Вони запевняють - від такої співпраці виграють усі, насамперед чернігівці, які отримають якісний, сучасний сервіс, без тепловтрат і все це зі зменшеними тарифами.

Про унікальність угоди зі Світовим банком свідчить той факт, що у нелегкій боротьбі чернігівці зуміли випередити 64 компанії з усієї країни. І це навіть попри те, що зазвичай ця впливова організація не співпрацює з комерційними установами, допомагаючи лише тим підприємствам, які знаходяться у муніципальній власності. Саме чернігівське підриємство зарубіжні фахівці визнали успішним, відтак чернігівці мають усі шанси отримати доступ до дешевих кредитів від Світового банку. Мова йде про отримання кредиту у розмірі 35 млн доларів США з кредитною ставкою менше відсотка. Термін повернення - майже 20 років. Що й казати - про такі умови кредитування вітчизняний бізнес може хіба що мріяти.

Формальності та підписання усіх необхідних паперів для участі у проекті тривали понад два роки. Підписантами угоди стали Чернігівська міськрада, Міністерство фінансів, Мінрегіонбуд, Нацкомісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг, саме вони надали необхідні гарантії щодо кредитоспроможності "ТехНови".

За словами керівника ТОВ "ТехНова" Олександра Шевченка, участь у цьому проекті має як економічну, так і мотиваційну складову. Оскільки вже майже 70% тепломереж міста відпрацювали свій ресурс, і терміново потребують модернізації. На жаль, амортизаційні відрахування зовсім не покривають ці витрати. Мова йде про величезні суми, так капітальний ремонт одного кілометра мереж за нинішніми розрахунками коштує близько 1 млн доларів. Окрім цього, є і суттєві тепловтрати під час транспортування теплової енергії до кінцевого споживача. Тому у "ТехНові" хочуть це змінити. Люди мають платити лише за спожитий ресурс. І кредитування від Світового банку в Чернігові зможе дати відлік справжній технічній революції в енергетичному комплексі Чернігова.

Олександр Шевченко:

- Саме завдяки цьому проекту ми зможемо досягти значної економії паливних ресурсів, води, знизяться видатки підприємства на виробництво теплової енергії, таким чином, знизиться собівартість і зменшиться розмір тарифів для кінцевого споживача. В 2015-му шведська фірма допомогла нам розробити техніко-економічне обгрунтування основних модернізаційних заходів, завдяки яким ми зможемо знизити тарифи. За розрахунками мова йде про зниження тарифів у 15-20%. Також завдяки цьому вдастся знизити тепловтрати, які через застаріле обладнання навіть за приблизними розрахунками становлять близько 30%.

Так, у "ТехНові" планують за кошти кредиту оновити централізовані теплові пункти, усього їх 46, на це планують витратити 4,3 млн доларів. Будуть встановлювати індивідуальні теплові пункти - у кількості 127-ми, кошторис робіт 4,4 млн доларів. Окрім цього, будуть модернізувати стару і облаштовувати нову насосні станції за 2,8 млн доларів, облаштують ізоляцію наземного трубопроводу завдовжки 3,1 км за 0,5 млн доларів. Але найважливіше з усього - це завершення закільцювання тепломереж міста та побудова нового магістрального трубопроводу 10,9 км за 10 млн доларів. Останній захід - чи не найважливіший з точки зору енергетичної безпеки міста. Також впровадження цього пункту дозволить забезпечити гарячою водою навіть тих споживачів, які нині мають з цим проблеми. Потужностей у ТЕЦ вистачить. А також буде здійснена система диспетчеризації центральних теплопунктів, і споживачі отримають те, за що вболівають роками - нові лічильники тепла, їх встановлять усім абонентам, які проживають в зоні роботи "ТЕЦ". І це здійснять до кінця поточного року. Тобто, вже за кілька тижнів чернігівці зможуть почати споживати тепло ощадливіше. На ці заходи планують витратити 1,1 млн доларів.

За словами фахівців, усі пункти модернізації - самоокупні. Вже навіть розрахований певний економічний ефект, реалізація усіх етапів дозволить щороку заощаджувати близько 90 млн грн. Термін реалізації цих заходів, який відводить Світовий банк - 3 роки. Тому, найближчим часом підприємство оголошуватиме тендер на розробку проектно-кошторисної документації в рамках проектних заходів. Також керівник Чернігівської ТЕЦ зазначив, що іще в 2015 році «ТехНова» уклала з Чернігівською міською радою додаткову угоду до договору оренди ТЕЦ, згідно з якою всі поліпшення теплових мереж, здійснені за кредитні кошти, будуть власністю чернігівської громади.

Святослав Терлецький, керівник проекту Світового банку по всім містам України переконує - чернігівцям і справді вдалося неможливе: справити гарне враження на суворий і прискіпливий менеджмент банку. Аби почати впровадження проекту - справа лишилася за малим:

- Потрібно синхронізувати строки впровадження проекту в рамках кредитної угоди, укладеної між Україною та Світовим банком. Термін дії співпраці до 2034-го року. Строк оренди майнового комплексу ТЕЦ закінчується у 2023-му році. Тому регулятор НКРЕКП та інші члени комісії поставили питання щодо синхронізації термінів дій договорів - оренди, субкредитування та власне кредитної угоди. Тому остаточне рішення щодо цього проекту ще не прийнято, останнє слово буде за містом, що вирішать депутати на сесії. Місія Світого банку, яка перебувала нещодавно в Україні, для всіх міст-учасників (а таких в країні наразі 8) визначила спільний дедлайн для впровадження угоди - до 30 листопада усі папери мають бути підписані і передані до Мінфіну для реєстрації.

Тож, якщо до кінця листопада депутати чернігівської міськради не подовжать договір оренди ТЕЦ, Чернігів може бути виключений з проекту і 35 мільйонів доларів підуть на інші проекти Світового банку та в інші країни. А місто втратить можливість терміново модернізувати свої тепломережі.

За словами консультанта проекту Айрата Хакімзянова, Чернігів не повинен через бюрократичні зволікання втратити шанс модернізувати тепломережу міста. Та й зневага і дешевий популізм місцевих політиків може дуже дорого коштувати всій Україні. Втрата Світового банка в якості партнера позначиться на іміджі інвестиційної привабливості міста Чернігова. Якщо проект у Чернігові згорнуть – подальша співпраця міста з багатьма міжнародними фінансовими інституціями, з-поміж яких є Європейський банк реконструкції та розвитку і навіть МВФ - буде під загрозою. Однак, умови отримання коштів, гарантії виписані прозоро, зрозуміло і навіть ризики валютних коливань мінімізовані. Жодних фінансових зобов’язань чернігівська громада не несе. Саму ТЕЦ у якості застави не беруть. Цього пункту навіть в умовах угоди немає. Айрат Хакімзянов:

- Кредит - це інвестиція, яка дозволяє одразу зменшити витрати на ресурс, зменшити тарифи, а завдяки заощадженим витратам з'являється можливість повертати кредит. Окрім цього, вперше з-поміж усіх угод, гарантії щодо повернення кредиту несе не муніципалітет, а регулятор - НКРЕКП. Саме ця комісія поставила жорстку умову: регулювання тарифів відбудеться лише в тому випадку, якщо відбудуться серйозні валютні зміни. Також в умовах договору прописано, що сторони-учасники зобов'язуються надавати усю повну інформацію про хід реалізації проекту як у міністерські кабінети, так і містянам.

А ще підприємство отримає пільговий період на користування кредитом. Сплачувати тіло кредиту потрібно буде лише з середини 2019-го року. До цього часу виплачуються лише відсотки. В цьому випадку мова йде про цифру менше 1%. Тому, підбивають підсумки розмови учасники дискусії - чим швидше підприємство долучиться до угоди, тим швидше зможе розпочати модернізацію і акумулювати кошти на виплату кредиту.

Коментарі (3)

Колега | 2016-11-11 22:15

Замовна статейка! Може досить нас дурити!

платник | 2016-11-10 17:06

Кого Вы лечите? Проценты по кредиту лягут в себестоимость, вот и рост цены!!!

A007 | 2016-11-10 12:10

Як бути з тим, хто отримує тепло від Облтеплокомуненерго?
Різниця в тарифах буде два рази?
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Новий дім у Німеччині - що українці думають про своїх співвітчизників, які втекли

SVOBODA.FM