
«ТехНова» модернізує тепломережі, а чернігівці сплатять менше завдяки кредиту Світового банку
Чернігівське підприємство «ТехНова» отримало світове визнання – його визнали надійним партнером для участі у програмі Світового банку з підвищення енергоефективності у секторі централізованого теплопостачання України.
Про важливість події та нюанси участі у проекті обговорювали журналісти у Чернігівській міськраді 9 листопада під час прес-конференції керівництва «ТехНови» та представників Світового банку.
Аби громада зрозуміла усю значимість новини - представники енергогенеруючої компанії та Світового банку готові розкрити усі умови угоди, розповісти про усі цифри. Вони запевняють - від такої співпраці виграють усі, насамперед чернігівці, які отримають якісний, сучасний сервіс, без тепловтрат і все це зі зменшеними тарифами.
Про унікальність угоди зі Світовим банком свідчить той факт, що у нелегкій боротьбі чернігівці зуміли випередити 64 компанії з усієї країни. І це навіть попри те, що зазвичай ця впливова організація не співпрацює з комерційними установами, допомагаючи лише тим підприємствам, які знаходяться у муніципальній власності. Саме чернігівське підриємство зарубіжні фахівці визнали успішним, відтак чернігівці мають усі шанси отримати доступ до дешевих кредитів від Світового банку. Мова йде про отримання кредиту у розмірі 35 млн доларів США з кредитною ставкою менше відсотка. Термін повернення - майже 20 років. Що й казати - про такі умови кредитування вітчизняний бізнес може хіба що мріяти.
Формальності та підписання усіх необхідних паперів для участі у проекті тривали понад два роки. Підписантами угоди стали Чернігівська міськрада, Міністерство фінансів, Мінрегіонбуд, Нацкомісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг, саме вони надали необхідні гарантії щодо кредитоспроможності "ТехНови".
За словами керівника ТОВ "ТехНова" Олександра Шевченка, участь у цьому проекті має як економічну, так і мотиваційну складову. Оскільки вже майже 70% тепломереж міста відпрацювали свій ресурс, і терміново потребують модернізації. На жаль, амортизаційні відрахування зовсім не покривають ці витрати. Мова йде про величезні суми, так капітальний ремонт одного кілометра мереж за нинішніми розрахунками коштує близько 1 млн доларів. Окрім цього, є і суттєві тепловтрати під час транспортування теплової енергії до кінцевого споживача. Тому у "ТехНові" хочуть це змінити. Люди мають платити лише за спожитий ресурс. І кредитування від Світового банку в Чернігові зможе дати відлік справжній технічній революції в енергетичному комплексі Чернігова.
Олександр Шевченко:
- Саме завдяки цьому проекту ми зможемо досягти значної економії паливних ресурсів, води, знизяться видатки підприємства на виробництво теплової енергії, таким чином, знизиться собівартість і зменшиться розмір тарифів для кінцевого споживача. В 2015-му шведська фірма допомогла нам розробити техніко-економічне обгрунтування основних модернізаційних заходів, завдяки яким ми зможемо знизити тарифи. За розрахунками мова йде про зниження тарифів у 15-20%. Також завдяки цьому вдастся знизити тепловтрати, які через застаріле обладнання навіть за приблизними розрахунками становлять близько 30%.
Так, у "ТехНові" планують за кошти кредиту оновити централізовані теплові пункти, усього їх 46, на це планують витратити 4,3 млн доларів. Будуть встановлювати індивідуальні теплові пункти - у кількості 127-ми, кошторис робіт 4,4 млн доларів. Окрім цього, будуть модернізувати стару і облаштовувати нову насосні станції за 2,8 млн доларів, облаштують ізоляцію наземного трубопроводу завдовжки 3,1 км за 0,5 млн доларів. Але найважливіше з усього - це завершення закільцювання тепломереж міста та побудова нового магістрального трубопроводу 10,9 км за 10 млн доларів. Останній захід - чи не найважливіший з точки зору енергетичної безпеки міста. Також впровадження цього пункту дозволить забезпечити гарячою водою навіть тих споживачів, які нині мають з цим проблеми. Потужностей у ТЕЦ вистачить. А також буде здійснена система диспетчеризації центральних теплопунктів, і споживачі отримають те, за що вболівають роками - нові лічильники тепла, їх встановлять усім абонентам, які проживають в зоні роботи "ТЕЦ". І це здійснять до кінця поточного року. Тобто, вже за кілька тижнів чернігівці зможуть почати споживати тепло ощадливіше. На ці заходи планують витратити 1,1 млн доларів.
За словами фахівців, усі пункти модернізації - самоокупні. Вже навіть розрахований певний економічний ефект, реалізація усіх етапів дозволить щороку заощаджувати близько 90 млн грн. Термін реалізації цих заходів, який відводить Світовий банк - 3 роки. Тому, найближчим часом підприємство оголошуватиме тендер на розробку проектно-кошторисної документації в рамках проектних заходів. Також керівник Чернігівської ТЕЦ зазначив, що іще в 2015 році «ТехНова» уклала з Чернігівською міською радою додаткову угоду до договору оренди ТЕЦ, згідно з якою всі поліпшення теплових мереж, здійснені за кредитні кошти, будуть власністю чернігівської громади.
Святослав Терлецький, керівник проекту Світового банку по всім містам України переконує - чернігівцям і справді вдалося неможливе: справити гарне враження на суворий і прискіпливий менеджмент банку. Аби почати впровадження проекту - справа лишилася за малим:
- Потрібно синхронізувати строки впровадження проекту в рамках кредитної угоди, укладеної між Україною та Світовим банком. Термін дії співпраці до 2034-го року. Строк оренди майнового комплексу ТЕЦ закінчується у 2023-му році. Тому регулятор НКРЕКП та інші члени комісії поставили питання щодо синхронізації термінів дій договорів - оренди, субкредитування та власне кредитної угоди. Тому остаточне рішення щодо цього проекту ще не прийнято, останнє слово буде за містом, що вирішать депутати на сесії. Місія Світого банку, яка перебувала нещодавно в Україні, для всіх міст-учасників (а таких в країні наразі 8) визначила спільний дедлайн для впровадження угоди - до 30 листопада усі папери мають бути підписані і передані до Мінфіну для реєстрації.
Тож, якщо до кінця листопада депутати чернігівської міськради не подовжать договір оренди ТЕЦ, Чернігів може бути виключений з проекту і 35 мільйонів доларів підуть на інші проекти Світового банку та в інші країни. А місто втратить можливість терміново модернізувати свої тепломережі.
За словами консультанта проекту Айрата Хакімзянова, Чернігів не повинен через бюрократичні зволікання втратити шанс модернізувати тепломережу міста. Та й зневага і дешевий популізм місцевих політиків може дуже дорого коштувати всій Україні. Втрата Світового банка в якості партнера позначиться на іміджі інвестиційної привабливості міста Чернігова. Якщо проект у Чернігові згорнуть – подальша співпраця міста з багатьма міжнародними фінансовими інституціями, з-поміж яких є Європейський банк реконструкції та розвитку і навіть МВФ - буде під загрозою. Однак, умови отримання коштів, гарантії виписані прозоро, зрозуміло і навіть ризики валютних коливань мінімізовані. Жодних фінансових зобов’язань чернігівська громада не несе. Саму ТЕЦ у якості застави не беруть. Цього пункту навіть в умовах угоди немає. Айрат Хакімзянов:
- Кредит - це інвестиція, яка дозволяє одразу зменшити витрати на ресурс, зменшити тарифи, а завдяки заощадженим витратам з'являється можливість повертати кредит. Окрім цього, вперше з-поміж усіх угод, гарантії щодо повернення кредиту несе не муніципалітет, а регулятор - НКРЕКП. Саме ця комісія поставила жорстку умову: регулювання тарифів відбудеться лише в тому випадку, якщо відбудуться серйозні валютні зміни. Також в умовах договору прописано, що сторони-учасники зобов'язуються надавати усю повну інформацію про хід реалізації проекту як у міністерські кабінети, так і містянам.
А ще підприємство отримає пільговий період на користування кредитом. Сплачувати тіло кредиту потрібно буде лише з середини 2019-го року. До цього часу виплачуються лише відсотки. В цьому випадку мова йде про цифру менше 1%. Тому, підбивають підсумки розмови учасники дискусії - чим швидше підприємство долучиться до угоди, тим швидше зможе розпочати модернізацію і акумулювати кошти на виплату кредиту.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 6385 |
Посилання до теми:
17.06.2016 "Почесного енергетика" Шевченка призначено директором Чернігівської ТЕЦ
13.04.2016 Половина Чернігова без гарячої води
6.04.2016 Опалювальний сезон завершиться опівночі. Відео
11.03.2016 На Чернігівській ТЕЦ хочуть поставити фільтр. Чи стане чистішим повітря?
19.02.2016 Мер Атрошенко покликав на допомогу Сталіна у справі проти ТЕЦ
16.12.2015 Для Чернігівської ТЕЦ прибуло вугілля з Південної Африки
4.11.2015 Олігарх привозить заробітчан-політологів, щоб приховати свої інтереси до ТЕЦ
9.10.2015 Опалювальний сезон у Чернігові розпочнеться вже завтра
3.09.2015 Третину вугілля Чернігівська ТЕЦ отримала цьогоріч з Південної Африки, дві третини - з РФ
23.12.2014 Чернігівська ТЕЦ гарантує: Вугілля є на кілька місяців - відео
Коментарі (3)
Колега | 2016-11-11 22:15
платник | 2016-11-10 17:06
A007 | 2016-11-10 12:10
Різниця в тарифах буде два рази?