Останнє оновлення: 12:32 п'ятниця, 4 липня
«#ВКраїна: Чернігівщина шляхами Кобзаря»»
Ви знаходитесь: Культура / Література / Vkraina / Романтична історія кохання Кобзаря на Чернігівщині
Романтична історія кохання Кобзаря на Чернігівщині

Романтична історія кохання Кобзаря на Чернігівщині

Сайт «Високий Вал», радіо «Ера-ФМ» продовжують соціально-освітній спец-проект за підтримки національного телеком-оператора «Київстар». Цього разу ми запрошуємо вас у цікаву подорож «#ВКраїна: Чернігівщина шляхами Кобзаря».

Чому геній української літератури Тарас Шевченко, попри палку закоханість у багатьох жінок, так і не створив сім’ю? Яким чином до смерті Кобзаря причетна юна красуня – уродженка Ніжинщини Ликера Полусьмак?

Сайт «Високий Вал», радіо «Ера-ФМ» продовжують соціально-освітній спец-проект за підтримки національного телеком-оператора «Київстар».

Цього разу ми запрошуємо вас у цікаву подорож «#Вкраїна: Чернігівщина шляхами Кобзаря». Щотижня упродовж листопада-грудня читачі порталу «Високий Вал» та слухачі радіо «Ера ФМ» матимуть можливість познайомитись з унікальними матеріалами про шевченківську Чернігівщину.

Наші журналісти, в пошуках унікальної інформації, об’їхали рідну Сіверщину,- де бував Кобзар, де він творив та закохувався. Ми поспілкувались з чималою кількістю фахівців і зібрали для вас багато цікавого, з першими знахідками знайомимо вас вже сьогодні.

Чому геній української літератури Тарас Шевченко, попри палку закоханість у багатьох жінок, так і не створив сім’ю? Яким чином до смерті Кобзаря причетна юна красуня – уродженка Ніжинщини Ликера Полусьмак?

Незмінними провідником і помічником у цій подорожі стане http://vkraina.com – унікальне інтернет-зібрання давніх європейських мап нашої країни.

За своє буремне, насичене подіями і випробуваннями життя Тарас Шевченко побував у майже півсотні населених пунктах Чернігівщини. Тут Кобзар створив чимало віршів і написав кілька унікальних картин («Чумаки серед могил» (1846, Седнів), «Коло Седнева» (1846, Седнів) – обидві зберігаються у фондах Національного музею Тараса Шевченка, що у Києві).

Тарас Шевченко. Картина «Чумаки серед могил» (написана у Седневі у 1846 році)

Переглянути картину Шевченка «Коло Седнева» ви можете перейшовши за посиланням: http://tarasshevchenko.at.ua/photo/kolo_sedneva_1846/2-0-66

Тут – на землі Сіверській жили чимало його добрих друзів. А ще, саме з Деснянщиною пов’язане останнє кохання генія української літератури.

Серце вже немолодого митця розтопила колишня кріпачка, уродженка Липового Рогу, що на Ніжинщині юна Ликера Полусьмак. За словами завідувачки відділу науко-освітньої роботи Національного історико-культурного заповідника «Качанівка» Оксани Петренко, це була остання любов поета:

- Це була остання спроба Тараса Шевченка влаштувати своє сімейне життя. Кобзар, будучи вже хворим, мріяв про власний затишний дім, вірну кохану дружину і сімейний затишок.

Дослідники творчості і життєвих перипетій Шевченка стверджують, що за все своє життя він закохувався близько десяти разів. Коли поету було вже за сорок, доля звела його з молодою дівчиною – колишньою кріпачкою, дев’ятнадцятирічною Ликерою.

З нею митець познайомився у Петербурзі, де Ликера Полусьмак прислугувала у маєтку поміщиків Карташевських. А із самими Карташевськими Шевченко товаришував давно і дуже часто у них гостював. Під час одного з візитів він і запримітив Ликеру.

Встановити унікальний шрифт Kobzar KS, який повністю відтворює почерк Тараса Шевченка, можна на сайті kobzar.kvivstar.ua.

До речі, місця, які відвідав Кобзар на Чернігівщині можна знайти на стародавніх картах на сайті http://vkraina.com.

Зацікавити юначку, як кажуть, своєю харизмою, вже не молодому митцеві не вдалося. Водночас, дівчина виявилась не байдужою до коштовних дарунків Тараса Григоровича.

Чоловік таки виправдав сподівання Ликери – не шкодував коштів на дорогі подарунки: коштовності, капелюшки, одяг, взуття. Кохання ж бо воно таке – хоч зірку з неба.

З офіційних документів, розповідає завідувачка відділу науко-освітньої роботи Національного історико-культурного заповідника «Качанівка» Оксана Петренко, одного разу (3 вересня 1860 року) Тарас Григорович витратив на «презенти» для своєї юної пасії понад 180 рублів.

На той час це були шалені кошти. Сучасний грошовий еквівалент – кілька десятків тисяч гривень.

Тарас Шевченко, сповнений планів про сімейний затишок, запропонував Ликері одружитися і виїхати з Петербурга. Здавна він мріяв жити у власній хатині в українському селі з коханою жінкою. Поет до останнього вірив, що саме з Полусьмак втілить мрії в реальність.

Але дівчина не лише відмовилася покидати Петербург, вона ще й зрадила Шевченка. Хворий Шевченко настільки болісно сприймає зраду Ликери, що втрачає інтерес до життя. Подейкують, що саме ця сердечна історія добряче підкосила чоловіка і прискорила його смерть. Згодом Ликера виходить заміж за перукаря Яковлєва.

Однак цей шлюб назвати щасливим язик не повертається. Яковлєв багато пив і частенько «виховував» дружину кулаками. Після смерті свого чоловіка Ликера покидає столицю і приїжджає в Україну – до Канева, де похований Тарас Шевченко.

Жінка оселяється у Каневі і живе тут до кінця своїх днів. Що тому причина? Важко сказати, адже часом ми розуміємо що щось втратили, та вже повернути час не маємо змоги. Кажуть, що оселившись на землі, яка дала прихисток чоловікові, який кохав її щиро і віддано, жінка прагнула спокутувати свою вину перед Шевченком…

Безсумнівно Кобзар її вибачив, адже тих, кого кохаєш – треба пробачати.

Багато літературознавців писали, що Тарас Григорович, попри свою популярність серед вельможних жінок, все ж марив кріпачками та не заможними красунями.

Саме цим красуням зі складною долею присвячує митець значну кількість своїх творів: «Катерина», «Сон», «Причинна». Чому ж так?

Є фахівці, що пов’язують цей феномен з генетикою. Одна із таких версій, – любов до знедолених жінок Шевченку передалася спадково від, можливо, свого справжнього батька – пана Енгельгарда. Справжню ж причину міг би назвати сам Тарас Григорович.

Та, на жаль, він вже цього не зможе розповісти.

Є ще одна, не менш інтригуюча історія палких почуттів, пов’язана із Чернігівщиною. З наступного нашого матеріалу ви дізнаєтесь про романтичну панночку, племінницю відомого мецената Григорія Тарновського.

Ми розповімо вам про заплутану історію кохання, сповнену інтриг і загадок, а також творчість Кобзаря в одному з наймальовничіших місць Чернігівщини – Качанівці.

Автор тексту Павло Солодовник

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Дороги в приватному секторі

SVOBODA.FM