Останнє оновлення: 14:09 п'ятниця, 9 травня
Річниця
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Завдяки 110-літній просвіті немає «ЧНР». А якби ще мільйон на рік…
Завдяки 110-літній просвіті немає «ЧНР». А якби ще мільйон на рік…

Завдяки 110-літній просвіті немає «ЧНР». А якби ще мільйон на рік…

Як і 110 років тому, коли у Чернігові заснували «Просвіту», у її членів залишається велике поле для роботи – завдання перетворити населення в націю ще не виконане.

На цьому учора наголосили учасники круглого столу «Чернігівська "Просвіта": минуле, сьогодення, майбутнє», приуроченого до вказаного ювілею.

Історик та викладач Тамара Демченко нагадала історію створення осередку, те, як 27 грудня 1906 року в приміщенні міської управи відбулися організаційні збори чернігівської «Просвіти», де головою Ради товариства було обрано Михайла Коцюбинського.

Журналіст та колишній голова обласної «Просвіти» Василь Чепурний поділився спогадами про відновлення діяльності наприкінці XX – на початку XIX століття та перспективами на майбутнє.

«Просвіта» відкрила у Чернігові першу українську книгарню «Добра книга», заснувала газети «Сіверщину», «Просвіту» і «Білу хату», журнал «Сіверянський літопис», – констатував він. – Тричі робили спробу створити кредитні спілки, але ця справа не пішла. Не стало, на жаль, масовим створення осередків у селах, молочарських об’єднань».

У відповідь на запитання кореспондента «Свободи. ФМ» про майбутнє чернігівських просвітян, Василь Чепурний зазначив, що перспективи дуже широкі.

«Завдання перетворити населення в націю залишається актуальним, – пояснив він. – Якби «Просвіта» діяла на території Сходу України на повну силу так, як у Чернігові, то і власне окупації б не було».

Голова обласного товариства Олександр Шевченко та керівник міського Андрій Глухенький відзначили, що нині для просвітян настали нелегкі часи.

«Наступного року на утримання приміщення потрібно 60-80 тисяч гривень і ще майже стільки – на друк та верстку «Сіверщини», – повідомив перший. – Це величезні гроші. А волонтерство зараз «на нулі». Всі втомилися. Кинулися заробляти гроші. Молодь виїздить за кордон. Якщо б наша обласна «Просвіта», як Івано-Франківська або Львівська, одержувала 800-900 тисяч з бюджету області, тут би була інша ситуація».

У жвавому обговоренні також взяли участь ветерани просвітницького руху, історики, краєзнавці, чиновники від культури.

Більше про думки учасників круглого столу – на відео з онлайн-трансляції, яку вів автор:

Коментарі (1)

7777 | 2016-12-30 09:36

Не можна Просвіті давати мільйон, зрозуміло, що алкоголь подорожчав,але треба якнайдовше зберегти Чепурного Василя! За 110-ть років у цій організації ще не було такого віртуозного ханиги-словоблудця. Як експеримент,хай живе довго,довго ,,хвалить себе сильно та з пристрастю, та тішиться з цього.( доречі,Вася вже доволі дорослий парубок - .пора йому дати ,,отчество")
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Профорієнтація для підлітків під час війни

SVOBODA.FM