
У Чернігові гідів побільшало, однак фахівців все одно бракує
Два роки тому під час проведення однієї з нарад щодо розвитку туризму в Чернігові прозвучала інформація, що в нашому обласному центрі катастрофічно не вистачає екскурсоводів, а особливо – гідів зі знанням іноземних мов.
Міський центр зайнятості навіть організував навчання для декількох груп безробітних людей з вищою педагогічною (історичною, філологічною) освітою, аби вони опанували цю спеціальність.
Близько року тому сертифікованих екскурсоводів у Чернігові було вже трохи більше 20-ти.
- З метою забезпечення якісного екскурсійного обслуговування туристів четвертий рік поспіль при Головному управлінні культури, туризму і охорони культурної спадщини ОДА працює акредитаційна комісія з видачі дозволів на право здійснення туристичного супроводу, - повідомила в.о. заступника начальника цього управління Алла Кулик. - На даний час видано 44 дозволи. З них за типом «екскурсовод» - 35 та «гід-перекладач» - 9. Акредитовані гіди-перекладачі володіють англійською, німецькою, французькою, іспанською, італійською та польською мовами.
Водночас повідомляється, що станом на жовтень музейні заклади Чернігівської області відвідало близько 400 тисяч екскурсантів (!). Виходить, що на кожного чернігівського екскурсовода «припадає» в середньому по 10 тис. слухачів! Якщо розділити цю цифру на 10 (кількість місяців, за які маємо статистику), то кожен екскурсовод мав би обслужити з початку року тисячу гостей на місяць чи 50 на день (20 робочих днів). Це десь 2-3 групи. Багато це чи мало? Як на мене, навантаження чимале, якщо врахувати, що оглядова екскурсія триває в середньому від 1,5-3 години.
Однак це лише розрахунки. Насправді звичайні екскурсоводи не настільки завантажені роботою, як усім би хотілося. По музеях екскурсії мають право проводити лише власні працівники, які зазвичай мають офіційний статус не екскурсоводів, а наукових співробітників (погодьтеся, що це не теж саме). А оглядові екскурсію по Чернігову чи, скажімо, Новгород-Сіверському, Прилуках, Ніжину, замовляють не так вже й часто (читай – рідко).
За словами вищезгаданої пані Кулик, для всіх цих 400 тис. гостей Чернігівщини було проведено всього трохи більше 8 тисяч екскурсій (по двісті за цей рік на кожного з наших екскурсоводів). Однак тут маються на увазі, в першу чергу, екскурсії по музейних експозиціях, які ведуть самі музейники. Тож екскурсоводи «з вулиці» не надто задіяні.
Складається враження, що найбільшим попитом користуються (і будуть користуватися з огляду масштабної підготовки до Євро-2012) гіди-перекладачі. Таких на Чернігівщині всього-навсього 9 (!), як на мене, - дуже мало. В заповіднику «Чернігів стародавній» всього одна людина може вести екскурсію англійською, в художньому та історичному музеях – така ж ситуація. Всього один англомовний гід – у Батуринському заповіднику. Дивна ситуація, адже два вищих навчальних заклади в Чернігівській області готують філологів-«іноземців» зі знанням англійської та німецької мов.
Отже, мій висновок такий, - треба якось заохочувати людей, які можуть і хочуть вести екскурсії в Чернігові та на Чернігівщині іноземними мовами. Можливо, варто запрошувати таких фахівців і в штат музейних установ, і в штат інформаційних центрів, і в штат туристичних фірм. До речі, кількість останніх у нас за півроку зросла з 85 до 92. А обсяг наданих туристичних послуг за 6 місяців 2010 року становив 11,6 млн. грн. - на 35% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Тож можливості, напевно, є.
Однак це має стати пріоритетом регіональної політики наших міст і містечок.
До теми
Цього тижня відбулося обговорення подальшого розвитку екскурсійної справи на Чернігівщині, проектів нових нормативно-правових актів, що стосуються реформування дозвільної системи в туристичній галузі. Начальник відділу розвитку туристично-екскурсійної діяльності Державної служби туризму і курортів Марія Семенова повідомила, що ця установа планує видати нормативний акт, в якому будуть чітко прописані кваліфікаційні вимоги щодо підготовки спортивних інструкторів, провідників та екскурсоводів, які будуть задіяні під час чемпіонату Євро 2012 з футболу в Україні.
А голова правління Державної акціонерної компанії «Україна туристична» Богдан Забредовський зауважив, що наступного року вони разом з Державною службою туризму і курортів планують провести маркування та сертифікацію всіх наявних туристичних маршрутів на території України Мета - створити якісну та актуальну інформаційну систему для туристів, а саме: інформаційні стенди, буклети та карти.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 10189 |
Посилання до теми:
16.06.2009 Куди бджолам нести мед? Туристична фальш. ФОТОфакт
4.05.2009 Амстердамчики по-чернігівськи. ФОТО
12.10.2008 Туристична фальш: Чернігівщина
7.09.2009 «Сьогодні було спокійно». Нічний рейд чернігівських журналістів. ВІДЕО
2.04.2009 У Чернігові новий туристичний маршрут – нічний. ФОТО
18.11.2008 Вулиця червоних ліхтарів по-українськи. ФОТОрепортаж
24.06.2008 Готель на святині або блюзнірство по-чернігівськи
28.10.2010 Дитячу порностудію у Кривому Розі організувала «бригада туристів»
29.04.2010 Чекає туристів Будинок Мазепи у Чернігові. ФОТОрепортаж
Коментарі (2)
точно! | 2010-10-30 17:25
Отаман | 2010-10-29 15:54