
Антон Кротов навчав чернігівців пізнавати світ. ФОТО
Ім’я росіянина Антона Кротова добре відоме в середовищі «вільних мандрівників» - людей, які звикли опановувати світ не з екрану телевізора чи сторінок глянцевих журналів.
Тобто тих, хто, подорожуючи здебільшого автостопом, бачить справжній світ – світ значно безпечніший, гостинніший, цікавіший і різноманітніший, ніж про нього звикла думати переважна більшість людей.
Чернігівська «міні-Ельба»
В середині 1990-х Антон Кротов був серед засновників теорії «наукового» автостопу, і з того часу й донині він несе цю науку «в маси», доносячи її закони і правила до жителів багатьох міст і країн.
Він здійснив десятки подорожей по Росії, Азії, Африці, дістався автостопом Індонезії, Анголи, Ботсвани та інших екзотичних країн (на його власному рахунку 45 країн). Написав 36 книг, які видані і перевидані в Росії, Україні, Литві, Латвії. Провів сотні зустрічей з аматорами автостопу та людьми, яким просто цікаво подорожувати і пізнавати світ.
Нарешті Антон Кротов приїхав і в Чернігів. Востаннє він відвідував наше місто в 1992 році, під час однієї зі своїх перших подорожей. Було йому тоді 16 років.
Дізнавшись про те, що в Чернігові проводитиме лекцію відомий мандрівник, на зустріч з ним приїхали шанувальники з Воронежа, Гомеля і Брянська. Таким чином, візит Антона Кротова у Чернігів став своєрідною автостопною «міні-Ельбою».
Лекція розпочиналась увечері, а поки був вільний час, чернігівські друзі московського мандрівника показали йому місто: Антонієви печери, Троїцький собор, Єлецький монастир, древній Вал. Не залишився поза увагою приїзд Антона також на обласному радіо і телебаченні.
Мандрівник – це не турист
О 18-й годині в Арт-клубі за сприяння Центру культурних традицій «Етнос» розпочалась зустріч чернігівців і гостей міста з Антоном Кротовим. Вона, безумовно, запам’ятається всім надовго, адже Антон чудово вміє розповідати і «тримати аудиторію».
Найперше, до чого закликав мандрівник – це викинути з квартир телевізори і вчитися сприймати світ таким, який він є насправді, а не таким, яким його хтось прагне показати.
- «Вишукані» і фешенебельні курорти, на зразок Шарм-ель-Шейха, Хургади, Таїланду, Анталії – це резервації для тих, у кого багато грошей, але мало часу. І вони платять за те, щоб упродовж одного-двох тижнів пожити в типових номерах дорогих готелів, повалятися навколо штучних басейнів і поїсти «вишуканих» страв, які звичайні мешканці даної країни ніколи не вживають. Знаходячись при цьому весь час в оточенні людей, які хочуть від тебе лише одного – грошей. Але хіба це – справжній Єгипет, справжня Туреччина чи справжній Таїланд? Справжнє життя єгиптян, турок, тайців можна побачити лише там, де закінчується так званий туризм – за межами курортів і великих міст. Там, де живуть у глинобитних будинках, де воду беруть з колодязів, а у школах пишуть на дерев’яних дощечках. Там, де мандрівника завжди готові радо і гостинно прийняти і допомогти, не намагаючись на ньому заробити.
Справжню Африку Антон Кротов разом з однодумцями (було їх, здається, 8 чоловік) вперше пізнав у 1999 році, здійснивши мандрівку автостопом через Близький Схід і Єгипет в Судан. Через два роки, у 2001-му, він перетнув африканський континент з півночі на південь, побувавши у Єгипті, Судані, Ефіопії, Кенії, Танзанії, Замбії, Ботсвані, Намібії, Анголі. Найоригінальніші враження на нього справила Ефіопія.
«В Ефіопії мені цілували ноги»
- Це країна бомжів і жебраків. З 80 мільйонів ефіопів 50 мільйонів працювати не хочуть, а займаються тим, що бродяжать по країні і просять один у одного грошей. Якщо побачать «білу» людину, то йдуть за нею натовпом у 100-150 чоловік і всі просять дати їм грошей. Ефіопські жебраки цілували мені ноги лише за те, що віддав їм порвану футболку. Крадіжки – на кожному кроці. Якщо хтось з жебраків якимось чином роздобуде гроші, то ховає їх… у роті. Або ось такий цікавий спосіб заробітку в ефіопських селах. Коли з міста приїжджає автобус, всі місця у ньому відразу ж займають жебраки. Але вони нікуди не збираються їхати. Коли ж приходять люди, яким дійсно треба їхати в місто, то винахідливі жебраки продають їм своє місце. Такса – 1 бир (так називається ефіопська грошова одиниця. – О.В.). Автобус рушає в місто лише тоді, коли всі бажаючі їхати викуплять місця.
«Академія вільних мандрівок» і її проекти
Очолюючи московську «Академію вільних мандрівок», Антон Кротов організовує і запроваджує нові цікаві проекти, які поєднують багатьох вільних мандрівників і творчих людей.
Зокрема, проект «Дім АВМ», який полягає в тому, що в одному з міст світу в окремій квартирі або будинку влаштовується своєрідна «комуна», учасником якої може стати будь-хто. Головні умови – тверезість, адекватність і бажання пізнати країну, в якій влаштовується «Дім АВМ». Влаштовуються такі автостопні «комуни» строком на 2-3-4 місяці. На даний час було організовано п’ять «Домів»: в Іркутську, Оші (Киргизстан), Каїрі, Владивостоку і Архангельську. Наступний, шостий «Дім АВМ» буде влаштовано в серпні-жовтні нинішнього року в столиці Таджикістану – місті Душанбе.
За словами Антона, він не бажає мандрувати по Європі, а віддає перевагу країнам Сходу і Африки. Подорожі по мусульманському світу і заглиблення в культуру та побут мусульман спричинили те, що у 2001 році він прийняв іслам. А з усіх східних країн найбільше любить Індонезію і Афганістан.
Про Афганістан і мовне питання
- Найбільшу небезпеку для вільного мандрівника в Афганістані становлять представники місцевих правоохоронних органів. Розумних людей серед них мало, і затримати, заарештувати можуть просто через те, що не розуміють, хто ти такий. І щоб вирішити ситуацію, треба шукати «розумного» начальника, який може знаходитись або десь в горах, або на відпочинку в Кабулі, або з ним просто може не бути телефонного зв’язку. Найбезпечніший для мандрівок північний Афганістан, а от на півдні країни до мандрівника буде прикута надто велика увага з боку поліції.
Багато людей вважають, що для того, щоб подорожувати по багатьох країнах, треба знати хоча б кілька мов. Антон Кротов має дещо іншу думку.
- Безумовно, знати мови корисно. Але не обов’язково досконало знати мову країни, в яку вирушаєш. Достатньо вивчити кілька десятків слів і кілька фраз. А взагалі, в будь-якій мові достатньо знати шість універсальних слів, різні комбінації яких дозволять мандрівнику досягнути успіху у спілкуванні. Це слова «можна», «прямо», «безплатно», «їхати», «спати» і «їсти». Англійською мовою добре володіти в Європі, а на Сході її майже ніхто не знає.
Плани
Як кожен професійний мандрівник, Антон планує власні мандрівки на кілька років наперед. То ж які у нього плани на найближче майбутнє?
- Після проведення «Дому АВМ» в Душанбе наприкінці року я маю вирушити через Індію, Непал, Бангладеш і Шрі-Ланку в Південно-Східну Азію, кінцевою точкою подорожі буде Індонезія. У планах на 2012 рік – Латинська Америка, куди я дістанусь літаком. Якою буде перша країна, ще не знаю – це залежить від того, в яку з них буде найдешевший квиток.
Антон Кротов відповів на чисельні запитання слухачів, а кожен з них після закінчення лекції міг сфотографуватися з відомим мандрівником та придбати книги з його автографом.
Вранці Антон Кротов відбув з Чернігова у Київ. Звісно, що автостопом. Далі його чекатимуть Хмельницький, Львів, Івано-Франківськ, Одеса і ще 6 українських міст, де він нестиме в народ науку автостопу.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 10011 |
Посилання до теми:
2.03.2010 Відомий мандрівник Антон Кротов – у Чернігові
23.02.2010 Михайло Павлюк повертається
22.12.2009 Михайло Павлюк мовчить, а Антон Кротов збирається в Чернігів. Фото
8.09.2009 Мандрівник Михайло Павлюк - у В’єтнамі. Але без паспорта
4.02.2009 Мандрівник Михайло Павлюк озвався з Філіппін
12.06.2008 Інтернет-конференція з Олександром Волощуком після подорожі Прибалтикою
7.04.2008 Автостопом на Калімантан! ФОТОрепортаж
11.03.2008 Автостопом по Океанії. Тимор – Ява. ФОТОрепортаж
25.08.2009 Кобижча – Новий Биків: Чернігівський варіант «мертвої» залізниці. ФОТОрепортаж
7.08.2009 Український журналіст з оселедцем вирушив автостопом по Росії
23.07.2009 Українці за Полярним колом: Олександр Волощук дістався Мурманська. ФОТОрепортаж
26.02.2009 Презентація книги "Автостопом на край світу". ФОТО
1.12.2008 Кореспондент "Високого Валу" прибуде з Камчатки 7 грудня
29.09.2008 Кореспондент "Високого Валу": Репортаж з Камчатки. ФОТО
29.11.2007 Олександр Волощук: На Північ Росії і назад. Автостопом
Коментарі (12)
Олександр ВОЛОЩУК | 2010-03-10 09:47
"Ни жёнами, ни детьми обзаводиться я не собираюсь. На Земле и так уже 6 миллиардов жителей, и я не вижу смысла клепать их ещё. Я лучше буду заниматься другими делами".
П. Преображенский | 2010-03-09 20:17
"Ни жёнами, ни детьми обзаводиться я не собираюсь. На Земле и так уже 6 миллиардов жителей, и я не вижу смысла клепать их ещё. Я лучше буду заниматься другими делами".
Олександр ВОЛОЩУК | 2010-03-09 10:44
"Ни жёнами, ни детьми обзаводиться я не собираюсь. На Земле и так уже 6 миллиардов жителей, и я не вижу смысла клепать их ещё. Я лучше буду заниматься другими делами".
П. Преображенский | 2010-03-09 07:24
"Ни жёнами, ни детьми обзаводиться я не собираюсь. На Земле и так уже 6 миллиардов жителей, и я не вижу смысла клепать их ещё. Я лучше буду заниматься другими делами".
Андрей Терещенко | 2010-03-08 23:30
Александр ВОЛОЩУК | 2010-03-08 18:59
"Ни жёнами, ни детьми обзаводиться я не собираюсь. На Земле и так уже 6 миллиардов жителей, и я не вижу смысла клепать их ещё. Я лучше буду заниматься другими делами".
Александр ВОЛОЩУК | 2010-03-08 18:55
На сайте www.avp.travel.ru можно почерпнуть много полезной информации. Либо обращайтесь лично ко мне (в Непале пока ещё не был, но информацией обладаю). Все телефоны и прочие координаты - на моей страничке http://vkontakte.ru/id51132562.
БРАТ | 2010-03-08 15:30
Андрей Терещенко | 2010-03-07 16:45
Бирму, Лаос и Камбоджу я уже самостоятельно посетил, а вот в Непал нехожеными тропами хотелось бы...
Спасибо!
П. Преображенский | 2010-03-07 08:10
Може воно і так, та тільки висловлюватись так про абсолютну більшість населення цілої країни..., якось воно ріже слух.
Александр ВОЛОЩУК | 2010-03-06 18:25
Андрей Терещенко | 2010-03-05 21:26
Как ему удаётся только визы получать в ряд стран - ума не приложу.
Жаль, не удалось пообщаться - только узнал...