
Як правильно дивитися телевізор?
«Через 50 років нічого не буде – ні театру, ні кіно. Буде одне суцільне телебачення» - говорив колись герой фільму «Москва сльозам не вірить».
Його прогноз, очевидно, через свій радикалізм, до кінця не збувся. Проте, телебачення таки дуже міцно увійшло до нашого життя, і сьогодні більшість з нас просто не уявляють його без «ящика».
Як правило, з телевізора день починається, ним і закінчується. Це форма відпочинку, до того ж вельми поширена. Але з телевізором ми не лише відпочиваємо, саме звідти ми споживаємо велику частину інформації.
Можливо, це звичка з радянських часів, але вечірні новини – це святе. Проте, «святість» теж потрібно брати під сумнів, адже далеко не завжди, все, що ми бачимо і чуємо – правда. І тим більше, все це далеко не завжди якісний продукт.
Порівнювати новини з продуктом комусь здасться не дуже коректним. Але, насправді, це так і є. Новини, ток-шоу і інше – це продукт, який телебачення пропонує нам для вжитку.
Ми маємо право вимагати, щоб цей продукт був свіжим, корисним, легкозасвоюваним і якісним. Точно так, як і хочемо цього від хліба, молока і м'яса. Але якщо хліб можна узяти в руки і понюхати, то для новин більше підходять інші критерії. І їх теж необхідно знати. Отже…
Новини тому так і називаються, що мають бути «новими», і якщо це не так, якщо вони не відображують дійсність, якусь актуальну тему або проблему, то вони потрібні лише тому, хто в цій новині фігурує, а не нам.
Якісно зроблена новина – це коли ви не лише зрозумієте, про що йде мова, але ще і почуєте, що це означає особисто для вас, і що вам з цим робити.
Якщо хтось блокує трибуну парламенту, це його проблеми. Наші проблеми – що ми за це платимо. Адже ці люди отримують зарплату з наших податків.
Але найголовніше – вони не роблять свою роботу, не ухвалюють закони, які потрібні країні і всім нам. Це набагато важливіше, ніж вся їх блокада, і про це нам повинні розповісти – в скільки обходиться країні один день бездіяльності парламенту.
Порада 3. Висновки нам не повинні нав'язувати, ми повинні робити їх самих.
«Не треба змішувати мухи з котлетами» - говорить нам народне прислів'я. Так само не можна плутати факти і коментарі. Факт – це те, що має місце бути. Коментарі – лише трактування, а трактувань може бути багато.
Ви маєте право не лише вибрати найбільш прийнятні для себе, ви маєте право самі їх сформулювати. Але це можливо лише тоді, коли у вас будуть всі факти, і вони не будуть змішаними з чиїмось коментарями.
Порада 4. Одна думка - добре, але дві і більше – ще краще.
В хорошому інформаційному матеріалі не може бути лише одна точка зору. Є звинувачення – має бути відповідь, є позиція «за», завжди буде і «проти».
Право на будь-яку з позицій має кожен, як кожен має право на відповідь. Це важливо, адже, можливо, одного дня і вам доведеться цим правом скористатися.
Правда не завжди солодка і приємна. Це правда. Але мудрий народ не даремно сказав: «краще гірка правда, чим солодка брехня».
Хороші новини точно розповідають про правдиві факти, про те, що є насправді. Якщо це не так, то це вже не новини – це маніпуляція. Причому маніпуляція нашою свідомістю.
До чого це приводить? Можна прочитати Оруелла, або пригадати країну, в якій ми жили якихось 18 років тому.
Цей список порад і рекомендацій можна продовжувати, але головне – розуміти, що ми маємо право на якісну інформацію, адже ми за неї платимо.
Неякісними новинами, на відміну від м'яса, не можна отруїться – скаже хтось. Але, як показує досвід історії, неякісна інформація може привести до серйозніших наслідків – хвороб всього суспільства. А це, зазвичай, погано закінчується.
Як правильно дивитися телевізор? Правильно телевізор НЕ дивитися.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 13455 |
Посилання до теми:
7.08.2009 Кандидати у президенти будуть "годувати" виборця реформою ЖКГ
12.05.2009 Чим політтехнолог буде «годувати» виборця
29.03.2009 Українське ТБ - кінобудка для чужого контенту
6.01.2009 Українське телебачення і новітній газОват
13.12.2008 Чернігівське міське телебачення: Погляд крізь час. ВІДЕО
21.11.2008 Телебачення в Чернігові: Від дерев’яної телевежі до сучасного радіотелевізійного центру. ФОТО
19.08.2008 Телебачення: Недосяжних висот нема! ФОТОфакт
13.11.2008 Свіжа бійка депутатів! ВІДЕО
29.10.2008 У Раді – бійка. Яценюк "жжот", Ляшко – б'є?
14.10.2008 Олег Ляшко: УПА у гей-клубах, "Альфа" у ЦВК. Відео
2.03.2009 Звернення до слуг народу. ВІДЕО
Коментарі (2)
Редактор новин | 2009-08-31 09:59
Андрей Терещенко | 2009-08-29 23:01
Новости и так умудряются проникать - то из газет, но чаще из интернета.
Есть пара интересующих меня передач. Я их записываю, а лишь потом смотрю безо всяких реклам.
Гораздо интереснее смотреть достойное кино или научно-образовательные передачи.Но их полно в интернете. Проще скачать, чем дожидаться.
Всё это, конечно, моё субъективное мнение.