Останнє оновлення: 13:38 вівторок, 7 січня
Історія / Палеоліт
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Сторічний ювілей Мезинської палеолітичної стоянки. ФОТО
Сторічний ювілей Мезинської палеолітичної стоянки. ФОТО

Сторічний ювілей Мезинської палеолітичної стоянки. ФОТО

Ювілеї бувають не тільки у людей, міст, країн, а й у всесвітньовідомих археологічних об’єктів.

Цього року виповнилось 100 років з часу відкриття Мезинської палеолітичної стоянки – без перебільшення, найвідомішої археологічної пам’ятки на Чернігівщині.

Проте, існує дві дати відкриття Мезинської стоянки – 1907 і 1908 рр. Саме у 1908 р. почалися планомірні археологічні дослідженя стоянки.

У цьому році ювілей святкується дуже урочисто: науково-практична конференція у Чернігові та Мезині і Свердловці, екскурсія по Мезинській стоянці і по Мезинському музею. У заходах візьмуть участь не лише науковці, а й навіть представники влади, наприклад, такі, як Голова ОДА Володимир Хоменко.

Епатажні науковці прості і зрозумілі…, а також щедрі

Ми прослухали доповіді науковців на пленарному засіданні та трошки поспілкувались з ними у кулуарах. Те, що відразу було помітно, вони всі виголошували свої доповіді простою мовою, зрозуміло пояснювали, образно “малювали” в уяві картинку того, що було тисячі років тому.

«Навіть, якщо когось лякає термін «палеоліт», професійні терміни, які за цим криються, може не боятися, враховуючи те, що доктори наук, професори, які виступали, є людьми настільки ерудованими, що можуть складні речі донести просто, і навіть іноді весело. Завдяки цьому вони стають зрозумілими будь-кому, навіть без спеціальної підготовки», - підкреслив директор Чернігівського історичного музею Сергій Лаєвський.

На конференції були присутні і археологи, і історики, і геологи, і біологи. Таке широке різноманіття спеціальностей не шкодило розумінню один одного, а навпаки, допомагало.

Всі науковці і дослідники були поєднані невидимими нитками чи навіть ланцюжками – тими інтересами і ідеями, які вони висвітлювали.

Доповіді учасників пленарного засідання були пов’язані з дослідженням Мезинської стоянки та з епохою палеоліту.

Один з учасників пленарного засідання вразив всіх. Це Василь Пазинич – кандидат геологічних наук, викладає у Київському національному університеті імені Т. Шевченка. Він всім бажаючим дарував свою книгу – результат свого багаторічного дослідження, своєї роботи і мандрівок по світу. Вона насичена ілюстраціями – аерофотозмімками, планами, картами, фотографіями. Найцікавіше те, що він видав її на всі ті кошти, які заробив, працюючи у Канаді.

Засідання секції, яка розглядала питання палеоліту та Мезинської стоянки безпосередньо, природно, відбувалась у залі історичного музею, присвяченому цій добі, на фоні Мезинської стоянки.

Друга секція, присвячена старожитностям Понесення за середніх віків, була менш чисельною, і розглядала питання від археології, до вивчення літописів і джерел доби Гетьманщини.

До нас їде не «ревізор», а науковці

- У кого виникла ідея святкування 100-річчя відкриття Мезинської стоянки?

- У серпні минулого року до Голови ОДА Володимира Хоменка під час виїзної приймальні записався директор Коропського музею Губський, який повідомив Голову про дату, яка буде у 2008 р. Наслідком цього спілкування був лист Обласного управління культури і туризму. І наш музей надав пропозицію щодо цього святкування, - розкрив таємницю директор Чернігівського історичного музею імені В. Тарновського Сергій Лаєвський. – Голова ОДА видав розпорядження, відповідно до якого був створений оргкомітет і затверджений план заходів.

Отже, відповідно до розпоряджень, 11 вересня на базі Чернігівського історичного музею розпочала свою роботу науково-практична конференція. Вона передбачає пленарне засідання та роботу двох секцій: перша буде досліджувати питання палеоліту, а друга – питання середніх віків з погляду на Середнє Подесення і на Мезинську округу.

12 вересня учасники конференції виїжджають до Мезина та Свердловки. Там буде проведена екскурсія по стоянці та музею. На території стоянки в ці дні будуть проводитись концертні заходи.

Для тих, хто не був принаймні 2 останні місяці на території Мезину, вони її не впізнають: вичищене сміття з території стоянки, вирубані всі аварійні дерева, змінений паркан, заасфальтовані дороги, впорядкована територія навколо музею, зроблений поточний ремонт.

Після цього у Свердловці в будівлі відремонтованого до цієї події Будинку культури буде проведено виїзне пленарне засідання конференції: прослухаємо частину доповідей і підведемо підсумки конференції.

А до того там буде відкрито виставку, яку Чернігівський історичний музей підготував до цих днів. На виставці будуть показані матеріали з нашого музею: ті речі, які були знайдені під час перших досліджень стоянки у 1907 – 1908 рр., матеріали з колекції Національно музею історії України, з розкопок стоянки 1912 – 1913 рр. і 30- х рр. та матеріали, які люб’язно предоставлені нам архівом Інституту археології НАН України.

Про конференцію дізнається весь світ

- Де будуть опубліковані матеріали конференції?

- Згідно з розпорядженням Голови ОДА В. Хоменка, публікацію матеріалів конференції планується здійснити у “Сіверянському літописі", що для науковці буде надзвичайно приємно, адже це видання має ваківський статус і воно є обов’язковим примірником, яким комплектується Національна бібліотека США. Думаю, що наших заокеанських колег зацікавлять матеріали, що були виголошені на конференції.

- Чи набула конференція міжнародного розголосу?

- Завдяки сучасним технологіям і системам Інтернету повідомлення про роботу конференції розповсюджено по всьому світу. Я дивився багато сайтів, де публікували матеріали про те, що ця конференція відбудеться.

Що стосується учасників конференції, то свої заявки подали представники української діаспори у Канаді і маємо доповідь і участь нашого шанованого колегу з РФ, з Брянського університету, професора Російської академії природознавства Артура Чубура. Його доповідь запланована на другий день у Свердловці, адже матеріали є цікавими та й сам він є епатажним.

Загалом до нашої конференції долучилися майже 50 дослідників, які підготували 39 наукових доповідей.

Винагорода невтомному досліднику

- Чи ведуться зараз археологічні дослідження на території Мезинської стоянки?

- Упродовж багатьох років дослідження Мезинської палеолітичної стоянки проводить Василь Куриленко, який є засновником Мезинського археологічного музею і впродовж 40 років проводить активну і подвижницьку роботу. Спеціально до цієї події було започатковано чергове дослідження, викопаний шурф.

Завдяки турботам Героя Соціалістичної праці, Героя України, директора агрофірми “Авангард” Олександра Боровика той шурф був накритий спеціальним ковпаком так, щоб кожен з відвідувачів міг побачити, якою була стоянка 15 – 20 тисяч років тому.

Завтра на нас чекає приємна подія – зустріч з цим дослідником. Навіть з огляду того, що в заході візьме участь Голова ОДА. Він виконає Указ Президента України і нагородить Василя Куриленка орденом “За заслуги” 3-го ступеня.

Фоторепортаж сьогоднішніх урочистих заходів у с. Мезин до сторіччя відкриття поселення первісної людини дивіться за посиланням: "100-річчя Мезинської палеолітичної стоянки. ФОТОрепортаж"

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Новорічна локація у Чернігові

SVOBODA.FM