Останнє оновлення: 14:09 п'ятниця, 9 травня
Історія / Колекціонування
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Чорна археологія: Олег Корольов працює металошукачем
Чорна археологія: Олег Корольов працює металошукачем

Чорна археологія: Олег Корольов працює металошукачем

Колишньою панською садибою в селі Корольча Ріпкинського району Чернігівщини походжають двоє чоловіків. У руках — металошукачі та саперні лопатки.

— Шукаємо артефакти, — каже чернігівець Олег Корольов, 35 років. — Ось монети, — показує мідні царські копійки.

Удруге із шукачем старовини зустрічаємося в чернігівському клубі колекціонерів. Тут люди міняють і продають нагороди, монети, горілчані етикетки, фотографії німецьких солдатів.

— Свіжі монети, з розкопу! — зазиває Олег.

Люди підходять, роздивляються мідні гроші. Врешті-решт значну частину знахідки міняє на медаль.

— Продаю ті монети, які мені не подобаються, потерті, — пояснює колекціонер. — Ось ця ”дєньга” — дуже розповсюджена. Але знайти її у гарному стані — рідкість. Перебрав сотню, але не знайшов такої, щоб покласти собі в колекцію. Монети збираю з дев’яти років. Десь у 20 почав займатися цим серйозно. Купив металошукач, їжджу Ріпкинським районом. Це як гриби збирати. Буває, пощастить, а можеш за день нічого не знайти. Найчастіше монети трапляються у гутах, де колись робили скло, або руднях. А ще — на місцях шинків. Досліджую колишні садиби багатих людей. На місці згорілої церкви в селищі Радуль знайшов понад 70 монет. А найдорожче, що викопав, — п’ять копійок доби Катерини ІІ. Продав за 800 доларів.

Корольов часто шукає на городах. Аби господарі дозволяли, дає їм півлітра спирту.

— Зараз металошукачі купують люди, далекі від колекціонування, — розповідає  про конкурентів. — Знаю селянина, який у старовинному срібному петровському рублі, що на аукціоні коштував би 15 тисяч доларів, цвяхом пробив дірку і почепив на ключі. Тягав, поки повністю не обдряпав. Тож краще монети траплятимуться колекціонерам, а не таким варварам.

Корольов знає чернігівця, який знайшов чотири скарби золотих монет. Продав їх колекціонерам. Держава за таке платить лише 20%.

Найбагатші на знахідки — Ніжинський і Прилуцький райони. Тут жили козацька старшина, торговці. Трапляються срібні монети, рідше — золоті. У цих місцях часто працюють шукачі з Києва. Полюбляють також Ічнянський, Талалаївський, Срібнянський райони, на території яких селилися скіфські племена.

— У Чернігові інколи після дощу на Валу чи біля П’ятницької церкви знаходять монети. В основному мідяки останнього царя Миколи. Але й серед міді бувають цінні. Як от двохкопійошник 1805 року, — продовжує Корольов.

— ”Чорні” археологи — це чума науки, — обурюється завідувач кафедри археології Чернігівського педуніверситету Володимир Коваленко, 54 роки. — Уявіть: на день народження ви спекли торт, запросили гостей. І поки вовтузилися, хтось повиколупував родзинки, повисмикував свічки. Так і ”чорні” археологи. Бо за черепками ми можемо датувати пам’ятник із точністю до століття, а за металом — до десятиліття і навіть точно визначити рік.

У Чернігові знайдено і офіційно зареєстровано в музеях 12 коштовних речових скарбів. Найбільше — ХVІІ–XVIII ст. Це був період воєн, нестабільності.

— Два роки тому в журналі ”Пам’ятки України” бачила фотографію скарбу з чернігівського Подесення, — говорить викладач кафедри археології педуніверситету Людмила Ясновська. — Унікальні ювелірні речі. Але де конкретно вони були знайдені, що там ще було, окрім металу, — не пишеться. Цей скарб знаходиться у приватній колекції.

На фото: Зберігач Чернігівського історичного музею Вікторія Гончаренко показує одну
з царських мідних монет, які знайшли в селі Голубичі Ріпкинського району Чернігівщини.
Із землі викопали глиняний горщик і нарахували в ньому 2,5 тисячі мідяків
Фото: Віталій ЛИТВИН

Коментарі (5)

Князь | 2010-09-07 23:47

Де є серйозні покупці ??? ( на трипілля)

nocsson46 | 2009-10-17 11:51

Серый Кладоискатель
А Владимиру Петровичу Ваш курган и не нужен вовсе, он больше Жарову Геннадию Викторовичу подходит по месту работы...
весной так же нашли рытый курган, очень печально:(
ps
по поводу ямок Полноностью согласен, заипали нафиг!

рустам | 2009-01-14 18:44

У кого є металошукач що бере глибше 3 м. Є цікаві пропозиції. rus1983@ukr.net983@ukr.net

Богдан | 2008-12-06 21:40

здраствуйте меня завут Богдан я с Киева работаю на телевидении и пробывал паднять тему о изменении закона который был установлен ищо царем были и академики а также такназываемые чорные археологи,и с ВР (верхов.рада) скажу так, в нашей стране карупцыя всетаки пабеждает здравый смысл! и ето очень жаль, продолжение етой епопеи планируется но результат мне да и всем наверное понятен!

Серый Кладоискатель | 2008-04-26 23:53

Интерестно, если у Коваленко дома сделать обыск - думаю, немало "родзинок" он наколупал себе... Кого знаю из "белых" археологов - у всех "рыльце в пушку". Некоторые нехило "поднялись" на золотишке, найденном трудом студентов. Не надо всех искателей под одну гребенку, как это делают Коваленко&Толочко. Есть "черные" (гробокопатели), их давить надо еще в децтве, есть "серые" - ищут то и там, где "белые" и "черные" никогда не станут искать и копать (дороги, огороды и пр. места). А есть искатели "по войне". У них вообще другие интересы. Да и глубина поиска - макс. 30 см. На этой глубине старые монеты очень быстро, особенно в последнее время, окисляются - сельхозхимия дает о себе знать. И чем быстрее монетку вынуть - тем сохраннее она будет. Лучше бы эти "белые и пушистые" археологи нашли общий язык с "серыми" - напр., брали бы информацию о находках, описание находок, пусть даже анонимно, а не придумывали бы законы "не пущать и запрещать". Вот недавно нашел курган нетронутый, который нигде не описан, но пока желания говорить о нем Коваленку нет - с таким его отношением к нам... Хоть мне тот курган и не нужен вовсе...
P.S. А еще предупреждение коллегам - ЕСЛИ НЕ БУДЕТЕ ЗА СОБОЙ ЯМКИ ЗАКАПЫВАТЬ - ПОЛУЧИТЕ В ДЫНЮ ПРИ СЛУЧАЕ! С конфискацией МД...
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Профорієнтація для підлітків під час війни

SVOBODA.FM