Останнє оновлення: 14:09 п'ятниця, 9 травня
Армія
Ви знаходитесь: Кримінал / Надзвичайні події / З планшетом – на передову: у Десні навчають новітній військовій медицині
З планшетом – на передову: у Десні навчають новітній військовій медицині

З планшетом – на передову: у Десні навчають новітній військовій медицині

Тривожний маячок у кожного бійця, пластикова медична картка та санітари, які дізнаються про поранених з екрану планшета. Цими модними і такими необхідними девайсами вже у майбутньому планують оснастити військових медиків у зоні проведення АТО.

Як ними користуватися, навчають курсантів медичної роти у 169 навчальному центрі Сухопутних військ, що у селищі Десна.

На навчання прибули понад сотня військовослужбовців із різних підрозділів зі всієї України. Дехто проходив службу медиком ще до війни на Сході, дехто з початком бойових дій поїхав допомагати нашим бійцям як волонтер і згодом залишився на контракт.

Не всі із них мають медичну освіту, утім інструктори кажуть: для оволодіння тактичною медициною це не головне. Головне – бажання засвоювати елементарні знання і навички із надання першої медичної допомоги на полі бою.

Події війни на Сході, розповідають керівники навчань, довели: діюча до цього система армійської медицини вичерпала себе. Протягом останніх двох років українська армія поступово переходить на НАТівські стандарти.

Завдання військового медика, кажуть інструктори, не тільки рятувати життя, а й берегти своє. Він повинен за найкоротший час витягати поранених не висуваючись до так званої «червоної зони»(зона активних бойових дій).  Для цього і спеціальні лямки, аби діставати поранених із бронетехніки та 20-метрова евакуаційна стропа, щоб не вигягувати бійців на плечах і зменшити ризик потрапляння під кулі.

З планшетом - на передову

Дізнаватись про поранених, не висуваючись з укриття, допоможуть новітні технології. Фахівці Наукового центру звязку та інформатизації розробили автоматизовану систему екстреної евакуації.

На практиці це виглядає так. Кожен боєць матиме спеціальний маячок і у випадку поранення треба натиснути спеціальну кнопку. Інформація із точними координатами передається на планшет фельдшеру. Він, у свою чергу, передає її до медпункту батальйону, який направляє за ним санітарну машину.

Поки техніка їде, санітар надає пораненому першу медичну допомогу. Із медичного пункту батальйону інформація передається вище: і вже на рівні польового госпіталя за якихось 10-15 хвилин знають про всіх поранених на певній ділянці фронту.

Відповідно, встигають підготуватися до їх приїзду. Кожень боєць, як передбачається, матиме при собі  і спеціальну пластикову медичну картку з вичерпною інформацією про стан здоров’я й отримані раніше травми. Зчитати її можна за допомогою спеціальної програми, яка встановлюється на будь-який смартфон.

У свою чергу, кожен водій санітарної машини чи бронетехніки має планшет, на якому, при прибутті на поле бою, зможе позначати координати ворожих позицій.

«Ми вже випробовували цю систему звязку на навчаннях. У зоні АТО вже діє система транкінгового звязку. Для нас виділений 5 канал, як медичний. У майбутньому передбачається створення для нас окремого каналу» - розповідає представник Наукового центру звязку та інформатизації підполковник Масесов.

«Програма розроблена таким чином, що дозволяє передавати дані, підключаючись до будь-чого: супутника, через мобільний звязок. Плануємо попросити розробників «допилити» програму під просту радіостанцію «Моторолла»» - продовжує він.

Подібні системи вже давно на озброєнні у країнах НАТО. Автоматизована передача даних дозволяє за найкоротший час рятувати життя бійців.

«Головне для нас – вийти на стандарти «платинових» 10 хвилин, за які треба евакуювати пораненого та «золотої години», за яку ми маємо надати першу допомогу» - розповідає майор медичної служби Сергій Полторацький.

Які перспективи?

Принципове рішення на рівні Генштабу стосовно запровадження у Збройних Силах цих технічних новинок вже є, розповідають керівники навчань. «В нас вже готова єдина система оснащення, все українського виробництва. Готуються зміни до наказів» - розповідає майор Полторацький.

 Та говорити із впевненістю, що вже незабаром кожен боєць буде із маячком, а фельдшер – з планшетом, поки що зарано. Щоб забезпечити цим кожного бійця банально бракує коштів. Та якщо система запрацює, це стане справжнім проривом в армійській військовій медицині.

«Вийти хоча б на 100 відсотків забезпечення аптечками та бронетехнікою» - каже один із інструкторів.

Курсанти ж медичної роти після складання всіх іспитів відправляються до своїх підрозділів. Більшість вже як інструктори передаватимуть свої знання військовим у зоні АТО. Головне, кажуть, навчити кожного бійця надавати собі першу медичну допомогу. А ці знання допоможуть зберегти не одне життя. 

Коментарі (1)

володимир | 2016-05-22 06:05

З планшетом – на передову: у Десні навчають новітній військовій медицині
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Профорієнтація для підлітків під час війни

SVOBODA.FM