Останнє оновлення: 12:55 субота, 5 жовтня
«Fake news» і спростування
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Користувачі литовських авто пережили черговий «вброс на вентилятор»
Користувачі литовських авто пережили черговий «вброс на вентилятор»

Користувачі литовських авто пережили черговий «вброс на вентилятор»

Днями в український медійний простір був вкотре зроблений «вброс», аби залякати користувачів авто з іноземною реєстрацією, а особливо – тих, хто поки що сумнівається.

Повідомлялося, що Литва (що, вже регочете?) чи то буде, чи ще тільки збирається застосовувати якісь репресивні заходи щодо українських водіїв авто на литовських номерах (ну, тепер точно регочете).

«Ділкам, які організували ввезення литовських авто, загрожує кримінальне переслідування», «Литва вимагає конфіскації незаконно ввезених в Україну автомобілів» – такі та схожі загрозливі заголовки розповзлися українськими ЗМІ та, за активної учасні ненависників, соцмережами.

З тих заголовків могло скластися враження, що саме роль Литви стане вирішальною у розв’язанні проблеми єврономерів.

На відміну від тих «кухарів», що «приготували» черговий «вкид на вентилятор», розкривати тему довелося зокрема й литовським урядовцям.

Такий матеріал підготувало видання «Європейська правда».

За даними ДФС, машин з литовською реєстрацією в Україні нині майже 60 тисяч. Експерти, втім, кажуть про кількість, у десятки разів більшу.

Податкова

По-перше, ДФС вважає схеми ввезення авто з Литви незаконними на території цієї країни й такими, що здійснююються фіктивними фірмами. Отож очікує, що саме литовські органи можуть припинити діяльність цих компаній та, відповідно, потік автомобілів в Україну.

ДФС стверджує, що має інформацію про 239 литовських компаній-власників авто, які видають доручення на право користування ними громадянам України, причому окремі з них видали нерезидентам понад 200 таких документів. Причому, повідомляє фіскальна служба, у більшості випадків керівниками литовських компаній також є громадяни України.

«Українська сторона звернула увагу литовських колег на законність та правомірність діяльності підприємств, на балансі яких обліковується велика кількість авто. Підіймалося питання щодо фіктивності їх діяльності», – йдеться в повідомленні ДФС.

«Литовська сторона досліджує кожен факт по кожній компанії, на ймовірні порушення яких звернули увагу в ДФС», – стверджують (наші, «рідні») фіскали. І водночас застерігають: «Не слід очікувати на швидкий результат, адже розслідування по кожному з підприємств потребує індивідуального підходу, наведені факти потребують прискіпливої уваги».

По-друге, ДФС наголошує, що багато авто хоча й мають литовські номерні знаки, але насправді без литовської «прописки».

«Більшість автомобілів, які ніби знаходяться в Україні з литовською реєстрацією, такої реєстрації не мають, - стверджує ДФС. - Якщо закінчився термін дії страхового полісу і він не був подовжений, або якщо авто не пройшло техогляд, то такий транспортний засіб автоматично знімається з реєстрації».

Згідно з повідомленнями ДФС, служба отримала право доступу до литовської системи даних Regitra. Тобто може відстежувати, які авто знімають у Литві з обліку. (Втім, як і кожен з нас за цим посиланням: http://www.regitra.lt/en/e-services – прим. SVOBODA.FM).

Треба розуміти, що маючи таку інформацію, українська поліція зможе вилучати авто без реєстрації з обігу і ставити на штрафмайданчики.

Литва

Що думає про це Литва?

Та сама Литва, в якій працює бізнес на вживаних авто з Європи, де отримують зиск з українців страхові компанії, куди приїжджають за авто і витрачають гроші на готелі і т.ін, де платять за реєстрацію авто…

Посол Марюс Януконіс у розмові неодноразово наголосив, що проблема є суто українською, тобто вирішувати її має саме наша держава.

– Чи справді Литва вимагає конфіскувати авто з литовською реєстрацією, які є в Україні?

– Насправді Литва нічого не вимагає. Ми сподіваємося, що саме Україна знайде якесь рішення, якщо це Україні потрібно. Литва не контролює вивезення автомобілів – тобто, кожне авто з литовською реєстрацією може вільно перетнути кордон. Ми навіть не ведемо обліку того, скільки та яких автомобілів виїздить за кордон.

– Але в Україні може скластися враження, що саме завдяки Литві питання буде вирішено. Принаймні, так випливає з повідомлень Державної фіскальної служби або ж їх інтерпретацій у медіа.

– Співробітництво між ДФС України та литовською митною службою має місце й існувало завжди. Є багато спільних проектів у низці сфер. Наскільки мені відомо, ці органи комунікують і щодо автомобілів з литовською реєстрацією, які в’їздять в Україну. Вони домовляються про координацію дій. Деталями краще володіє українська ДФС.

– Чи не порушують схеми постачання автомобілів з литовською реєстрацією в Україну литовських законів?

– Сам собою факт вивезення цих авто ніяких законів не порушує. Тому ми не можемо перешкоджати їхньому виїзду за межі Литви чи ЄС. А щодо можливих схем в торгівлі автомобілями, то це справа правоохоронців. Якщо є підозри щодо недобросовісної торгівлі, то литовські та українські органи мають співпрацювати. Але я не можу зараз стверджувати, чи є якісь неправомірні схеми чи методи.

– Чи правда, що в Литві авто знімають з реєстрації в разі непроходження техогляду або відсутності страховки?

– В Литві справді існують такі правила для авто з литовською реєстрацією: коли машина не пройшла протягом певного часу технічний огляд чи в неї закінчилася дія страхового полісу, то вона автоматично знімається з обліку. Так що, думаю, в Україні існують методи вирішити цю проблему. Все залежить від наявності волі.

– Але машин дуже багато і відстежити, які з них без реєстрації, практично неможливо.

– Тому й важлива співпраця наших митних та фіскальних структур, і це може привести до віднайдення вирішення питання українською стороною. Тому що, знову ж, для Литви цієї проблеми не існує.

Користувач (фактичний власник)

«Страховка зовсім не проблема, – каже Микола. – Роблю її через хлопців, які приганяли авто. У жовтні сплатив 25 євро, і тепер півроку спокійний».

Ще 1,5 року є у нього до наступного техогляду – до речі, проведення його в Литві регламентується тою ж директивою ЄС, яку має імплементувати в рамках виконання Угоди асоціацію Україна. Тобто, раз на два роки.

Однак Микола визнає, що техогляд дистанційно зробити не вийде. Зараз об’єднання власників авто з литовськими номерами (АвтоЄвроСила) веде перемовини з литовцями, щоб ті відкрили в Україні сертифікований центр для проходження ТО.

«Є ще одна можливість, – каже Микола. – Через фірму можна подати запит і продовжити техогляд. Скористаюся цією опцією, коли надійде час і якщо вона ще буде актуальною. Зрештою, в крайньому разі, поїду в Литву».

Виглядає, що Україні справді навряд чи варто надто сподіватися на інших, а системно вирішувати питання самій.

За матеріалом Анатолія МАРЦИНОВСЬКОГО,
«Європейська правда»

вживаних пробігом єврономера єврономерах євробляха

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

   Чорна Десна і мертвий пляж

SVOBODA.FM