
Конституційна реформа очима чернігівської громади
Бути чи бути конституційній реформі? Які зміни варто внести до Основного закону країни, аби забезпечити верховенство права і відповідальність влади? Яким чином громадськість може вплинути на конституційний процес?
21 червня у Києві ці питання будуть в центрі уваги учасників Громадянської Асамблеї України. А напередодні їх обговорили під час круглого столу в Чернігові представники громадських організацій, органів місцевого самоврядування та журналісти.
«Не знаю як, але не так» - приблизно таким чином можна охарактеризувати позицію українського політикуму стосовно змін до Конституції.
Ігри на конституційній ниві розпочалися ще в 2004 році, коли в умовах гострої політичної кризи задля зниження рівня конфронтації в суспільстві була прийнята нова редакція Основного закону. Нині фактично всі головні політичні сили визнають: тоді погарячкували.
Тут би добре замислитися, так ось черговий вітчизняний феномен: поки державні мужі завзято дискутують, простих людей конституційні зміни не обходять. Зате від їхнього імені беруться виступати неурядові організації, які впевнені: при реформуванні Конституції думка громадськості має бути обов’язково врахована.
Як саме пропонують змінювати Основний закон представники, зокрема, чернігівської громади, говорили під час круглого столу. Зокрема, його учасники одностайно висловились за те, що конституційні процеси мають бути політично незаангажованими й неприпустимо приймати зміни до Основного закону під час суспільних криз.
Журналіст Юрій Паперний зауважив на необхідності відпрацювання механізмів відповідальності за невиконання Конституції.
Відомий підприємець Сергій Кнуренко висловився за те, щоб Основний закон надавав певні гарантії бізнесу, адже нині фактично відсутній захист права власності.
А присутній на заході секретар Чернігівської міської ради Віталій Голець нагадав, що всі зміни треба приймати лише в спосіб, передбачений Конституцією.
Результати круглого столу підсумував керівник Громадянської мережі «ОПОРА» Олександр Ломако:
- Обговорення вийшло досить жвавим, звучали різні думки. Фактично, всі говорили про необхідність нового розділу «Громадянське суспільство». Говорили про те, що потрібно створити дієву систему місцевого самоврядування, зокрема, врахувати ті зобов’язання, які брала Україна перед Радою Європи ще в 2004 році. Говорили про те, що Конституція України – одна з найбільш сучасних у світі, її треба просто виконувати. Так само говорили, що треба міняти не Конституцію, а тих, хто не вміє її реалізовувати. Була пропозиція, як одне з бачень змін до Конституції, - це скасувати зміни, які були прийняті в 2004 році, і визначити термін, за який мають бути напрацьовані нові зміни і прийняті.
Аналогічні круглі столи проходять нині в усіх обласних центрах , а вже за 10 днів лідери громадських організацій України зберуться на великий форум, аби спробувати нарешті здійснити те, що так і не вдалося за 16 років Незалежності: згуртуватися і випрацювати спільну позицію щодо подальшої долі Закону, за яким має жити держава.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 9644 |
Додати коментар: