
Долар: Проблеми можуть вирішити по Шарикову
Джерела видання «24» повідомляють, що в секретаріаті президента обговорюється ідея примусового перекладу всіх доларових внесків населення в гривню. Заради порятунку економіки влади готові пожертвувати нагромадженнями громадян.
На останнім засіданні банкірів у Національному банку перший заступник глави секретаріату президента Олександр Шлапак обговорював з фінансистами питання конвертації всіх доларових внесків і кредитів у гривню.
Про це повідомив «24» один з банкірів, що приймав участь у засіданні. При цьому чиновник не повідомив, за яким курсом і коли може пройти така примусова експропріація заощаджень і заміна боргів.
Зараз в Україні, згідно з офіційними даними, близько 27 млн. депозитних рахунків громадян. 42% всіх внесків люди зберігають у валюті, найчастіше – у доларах, рідше – у євро. Від долара залежать і люди, які знімають житло – хазяї найчастіше саме в американській валюті приймають орендні платежі.
Україна фактично бівалютна країна – це заважає розвитку економіки й не дає можливості зробити гривню конвертованою валютою, уважають супротивники використання доларів в Україні.
Однак примусовий переклад всіх заощаджень у національну валюту приведе до масових позовів проти банків і проти уряду.
Боляче не буде?
Один із прихильників повного виключення долара з фінансової системи країни - голова правління банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук. На його думку, якщо переказування вкладів і робити, то дуже акуратно, так, щоб це не викликало паніки й враження, що держава хоче обікрасти людей.
«Є різні варіанти рішення проблеми доларизації економіки. Перший варіант – поступово відмовитися від валютних внесків і кредитів. Зафіксувати всі валютні внески й кредити на певну дату й після цього видавати й приймати тільки гривню. Нехай люди потримають валюту будинку в кульках - місяць, другий, третій, якщо вона не буде приносити прибутку, ніхто не буде її будинку тримати», - уважає банкір.
Інший варіант - примусове переказування старих вкладів у національну валюту. Подібний сценарій був здійснений в Аргентині в 2002 р. і привів до вуличних безладь.
Кредити по 5,05 грн
Поки банкіри думають, за яким курсом можна було б конвертувати внески або кредити, подібні ідеї вже озвучують чиновники. Міністр фінансів Віктор Пинзеник запропонував змусити банки приймати від клієнтів платежі по кредитах за старим курсом - 5,05 грн.
Ідея, на перший погляд, цілком резонна - адже багато клієнтів можуть відмовитися платити по кредиту, після того як національна валюта обвалилася майже на 50%. Однак чи виграють боржники банків від батьківської турботи міністра фінансів? Банкіри запевняють, що ні.
«Якщо ініціатива Мінфіну втілиться в життя, і банки будуть купувати долар по 7,5 грн. на міжбанку, а продавати позичальникам по 5,05 грн. - це буде означати фактично введення просто величезної комісії за погашення кредиту», - говорить скарбник великого іноземного банку.
Є з кого брати приклад
На початку 2002 уряд Аргентини оголосило про рішення конвертувати всі доларові банківські вклади, майже $45 млрд., у песо. Міністр внутрішніх справ країни Рудольфо Габриеллі пообіцяв, що конвертація буде зроблена за офіційним курсом - 1,4 песо/$, при тім, що змінний курс в обмінних пунктах усередині країни становив приблизно 2 песо/$.
Дві третини аргентинців воліли зберігати свої заощадження в доларах, і тому відреагували вуличними безладдями й погромами.
Долар по дев'ять
Наприкінці жовтня Нацбанк прийняв необдумане рішення заборонити банкірам продавати долари за курсом, що перевищує офіційний більш ніж на 1,5%. Це привело до зникнення валюти із продажу - торгівля нею перейшла на чорний ринок, якого не було в країні з 90-х років минулого сторіччя. Уже на початку листопада спекулянти продавали долар по 7,5 грн.
Скасування цього одіозного рішення банкіри чекали ще минулого тижня, замість обіцяючи зняти комісії за обмін, що становили 3-15% суми, і продавати американську валюту без обмежень. Учора НБУ відпустив наявний курс долара у вільне плавання, знявши попередні обмеження.
Але не все банки скасували комісії, та й долара в обмінниках більше не стало. Так, Укрсиббанк просить доплатити 4% за покупку валюти, що збільшує її курс до 7,54 грн. Приватбанк продає долари з 4,8% накруткою на комісії - курс 7,6 грн. З 11% до 2% упала комісія в банку «Хрешатик», але вчора в його відділеннях долара не було, а курс із урахуванням комісії становив 7,34 грн. Ні в чому собі не відмовляє Правекс-банк, продаючи валюту тільки своїм клієнтам. Такий блат обходиться в 30% суми, що піднімає курс до небачених ще 9,6 грн.
Банкіри називають це технічними проблемами - щоб розіслати накази з новими правилами обміну, потрібно час.
«Треба день, щоб поміняти політикові й зняти комісії», - говорить скарбник великого іноземного банку, що учора після 15:00 ще розсилав по далеких відділеннях наказ про зняття 5-процентної надбавки. За його словами, сьогоднішній аукціон із продажу валюти від НБУ курс не поміняє - попит лишиться колишнім, і регулятор усіх не задовільнить. Тому на цьому тижні курс продовжить триматися на позначці 7,3-7,5 грн./$.
Влад Головін, Леся Войтицька, «24»
Перший заступник глави секретаріату президента Олександр Шлапак спростував цю інформацію.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 15525 |
Посилання до теми:
2.12.2008 НБУ зняв обмеження на готівковому валютному ринку
27.11.2008 В НБУ заявляють про девальвацію гривні на рівні 35%
6.11.2008 Україна заборгувала ще 16 мільярдів доларів
1.10.2008 Долар та інфляція довіри
Коментарі (5)
123 | 2008-12-03 19:53
Сергій | 2008-12-03 16:06
Не я сказал | 2008-12-03 16:01
.... | 2008-12-03 15:58
Банкір | 2008-12-03 14:44
Хіба можна було довіряти цим масонським рожам на підозріло блідих зеленкуватих папірцях?!
Най живе Гривна!