Останнє оновлення: 14:46 четвер, 17 квітня
Аналітика
Ви знаходитесь: Економіка / Україна / Чому Микола Лаврик вимагає від мільярдера Ігоря Коломойського 22,6 мільйона гривень?

Чому Микола Лаврик вимагає від мільярдера Ігоря Коломойського 22,6 мільйона гривень?

Або останнє побачення з губернатором?

Ще кілька років тому у це було важко повірити, щоб голова обласної адміністрації публічно відкрито виступив на захист інтересів людей, на території проживання яких десятки років ведеться видобуток нафти і газу, а вони досі живуть, за словами голови облради Наталії Романової, «наче загнані у резервації ХІХ століття з елементами геноциду та ще й гнітючому психологічному стані».

Про це 16 березня цього року в місті Прилуках говорили учасники наради з проблемних питань соціально-економічного розвитку територіальних громад області, де здійснюється видобуток вуглеводневої сировини.

У нараді взяли участь голова облдержадміністрації М.Лаврик, голова облради Н.Романова, заступник голови правління ВАТ «Укрнафта» В.Г. Титаренко, голови, заступники райдержадміністрацій, керівники окремих управлінь, установ та організацій, депутати місцевих рад, селищні, сільські голови, на території яких здійснюється видобуток вуглеводневої сировини.

Саме у 22,6 млн. грн. оцінили фахівці Чернігівської облдержадміністрації мінімальні кошти, які ВАТ ”Укрнафта” при обсягах існуючого видобутку може і, головне, повинна виділити зі своїх прибутків на вирішення проблемних питань соціально-економічного розвитку територіальних громад на території яких ведеться видобуток.

 

Спробуємо розібратися

Офіційні запаси вуглеводневої сировини на Чернігівщині: нафта – 11,2 млн. тон (11% від українських запасів), газовий конденсат – 2,3 млн. тон (6%), газ – 9,8 млрд. куб. м (6,7%).

З 1959 року на території Чернігівщині за статистикою з розвіданих 25 родовищ добуто 115 млн. т нафти, більше 10 млрд. куб. м газу.

Нині 4,5 тисячі працівників Прилуцького нафтогазовидобувного управління ”Чернігівнафтогаз” ВАТ”Укрнафта” експлуатують 15 родовищ нафти і газу і забезпечують видобуток 18% української нафти та 6% газу.

Більшість родовищ знаходиться у пізній стадії розробки, 63% видобутку здійснюється з 7 важкодобувних родовищ.

До речі, начальник Прилуцького НГУ ”Чернігівнафтогаз” ВАТ”Укрнафта” В.П.Прозур вважає, що їх структурам треба ще доплачувати за експлуатацію цих старих родовищ, бо їм вдалося вперше з 1972 року стабілізувати видобуток вуглеводневої сировини шляхом застосування надсучасних технологій, в т.ч. горизонтальні свердловини.

 

Що має сьогодні від видобутку вуглеводневої сировини Чернігівщина?

З початку 2006 року ВАТ ”Укрнафта” перейшла на консолідовану сплату податків. Сплата податків, крім орендної плати за землю, здійснюється тепер за межами області. До речі, рентні платежі за видобуток вуглеводневої сировини щорічно збільшуються і надходять виключно у державний бюджет. По нафті за одну тонну вони становили у 2004 р. – 160 грн., 2005р. – 380 грн., 2006р. – 876 грн., 2007 р. – 1090 грн.

За місцевою владою залишається лише контроль використання землі та частково стан довкілля. Отже, під родовищами вуглеводневої сировини тільки офіційно перебуває 435 га сільгоспугідь на території Прилуцького, Талалаївського, Варвинського, Ічнянського та Срібнянського районів Чернігівської області. Щорічні втрати від сільськогосподарського використання землі складають всього 450 тис. грн.

На думку фахівців, в разі застосування нормативно-грошової оцінки землі, як це і передбачено нині чинним законодавством, та при належній інвентаризації земельних ділянок, що використовуються нафтогазовидобувниками, плата за втрати від несільськогосподарського використання землі та орендна плата за неї зросли б у 10-15 разів.

Як не прикро, але у більшості жителів районів, де йде видобуток вуглеводневої сировини, немає газу в оселях. Так, у Талалаївському районі газифіковано лише селище Талалаївка та почато газифікацію ще 5 чи 7 сіл з 45. Для порівняння у суміжному Роменському районі Сумської області газифіковано усі населені пункти.

 

Ось типовий приклад

Зі слів сільського голови Лариси Лисенко, експлуатація 20 свердловин Ярошівського родовища вуглеводневої сировини на орендованих у сільської громади села Українське Талалаївського району 16 га сільгоспугідь дає у щорічно бюджет сільради лише біля 9 тис. грн. При цьому село Українське не газифіковано, а важкою технікою нафтовиків вщент зруйновані дороги.

Ще щонайменше 100 га сільгоспугідь з цієї причини не придатні для використання. В той же час ВАТ”Укрнафта” вимагає виділити на цьому родовищі ще дві ділянки землі для спорудження нових свердловин. Звісно, Чернігівська обласна рада три сесії поспіль поки що відмовляє їм у виділенні землі.

Тож представники ВАТ”Укрнафти” звернулись до господарського суду з позовом щодо бездіяльністі облради та вимогою спонукати її до прийняття рішення з цього питання.

 

Що ж це за структура ВАТ ”Укрнафта”?

ВАТ”Укрнафта” приватизована за часів Л. Кучми, в т.ч. з застосуванням „ваучерів”, фактично є монополістом по видобутку вуглеводної сировини у 8 областях України. Спостережну раду цього ВАТ – орган який приймає рішення про порядок використання прибутку – офіційно очолює першій заступник міністра палива та енергетики України Вадим Чупрун, що був головою Донецької ОДА з 2005 року. В той же час, найвпливовішим членом Спостережної ради ВАТ”Укрнафта” та провідним акціонером є співвласник „групи „Приват” 42–річний Ігор Коломийський.

„Група „Приват” – одна з найпотужніших українських бізнес-структур, опорою якої є АК „Приватбанк”, створений у 1991 році у Дніпропетровську Сергієм Тигіпко разом з І.Коломойським та його партнерами. І.Коломойський вважається третьою, після Р.Ахметова і В.Пінчука, найбагатшою людиною в Україні. На думку фахівців вартість статків І.Коломойського у минулому році оцінювалася від 1,5 до 2 млрд. дол. США.

Отже, виділення Спостережною радою ВАТ”Укрнафта” 22,6 млн. грн. на вирішення проблемних питань соціально-економічного розвитку територіальних громад області в першу чергу залежить від І. Коломойського, бо, як завірив на нараді М.Лаврик, з боку Прем’єр-мністра така підтримка вже обіцяна.

До речі, прибуток отриманий ВАТ ”Укрнафта” у 2005 році, був направлений головним чином на виплату дивідендів акціонерів. Лише біля 52 млн. грн. з прибутку було виділено на соціально-економічний розвиток 8 областей України в яких видобувається вуглеводну сировина. Орієнтовний прибуток у 2006 році склав, за словами заступника голови правління ВАТ”Укрнафта” В.Г.Титаренка, 4 млрд. 500 тис. грн.

За підсумками наради прийнято відповідне звернення. Чи дослухаються власники ВАТ ”Укрнафта” цього разу до голосу територіальних громад?

 

P.S. після наради з 19 березня 2007 р. М.Лаврик знаходиться у відпусці. Чи повернеться у Чернігів?

Економічний оглядач газети «Сіверщина»

Коментарі (7)

abc | 2007-04-04 09:36

Чесно кажучи не зрозумів, до чого тут Николай розмістив такий великий матеріал про Костенка. Що чув про цю партію, це те, що вона відмовившись включати до свого виборчого списку олігархів і багатіїв, пішла до виборців просто з програмою (як Христос свого часу із своїм вченням у народ). Після цього їх звинувачувати у спробі продатися якось не дуже логічно...

abc | 2007-04-03 22:34

Скільки вже обіцяли запровадити формування бюджету знизу! Аж ні, не дають... Викручуйтесь як хочете. Та й про податкову реформу говорили, говорили...

До речі, про Лаврика доводилось чути тільки позитивні відгуки, як про гарного далекоглядного господаря.

Якщо Николай може прикладами підтвердити інше, прошу поділитись.

Николай | 2007-03-23 12:49

М. Боюра, я для Вас вот специально размещаю информацию, что Костенко тоже готов продаться ВСЕМ... да НИКТО не покупает.))



Председатель Украинской народной партии Юрий Костенко считает, что нынешняя ситуация в государстве обусловлена политическими ошибками главы государства Виктора Ющенко.



Об этом он заявил в четверг на пресс-конференции в Ивано-Франковске, сообщает УНИАН.



“Эта ситуация обуславливается политическими ошибками и самого Виктора Андреевича Ющенко”, – подчеркнул лидер УНП.



По его словам, в 2006 году победили оранжевые, набрав 247 голосов в парламенте, и "надо было приложить силы, чтобы не допустить раскола оранжевой коалиции".



Костенко считает, что “можно было создать оранжевую коалицию”.



“Наконец, если она не вышла, был другой вариант. О нем почему-то не говорят: объединение блока “Нашей Украины” с Партией регионов - только вдвоем и тогда никто никого не “кинул” бы в коалиции. И при чем это предложение предлагалось Кинахом”, - отметил он.



Костенко считает, что в таком случае “тогда премьером оставался бы Ехануров от оранжевых и большая часть членов правительства тоже - в стратегических областях".



"А Партия регионов не претендовала особенно на властные должности”, - добавил он.



По словам Костенко, Партии регионов “важна была легализация во власти".



"Легализация их теневого капитала. Поэтому такой вариант был бы менее мучителен, чем тот, на который пошел президент через подписание так называемого универсала и через передачу господину Януковичу фактически всех властных полномочий в Украине. Эти нынешние предательства обуславливаются рядом политических ошибок членами оранжевой коалиции и президента в частности”, - сказал он.



Лидер УНП считает, что Ющенко, не распустив в прошлом году парламент, “пожинает сегодня последствия своей нерешительности”.



Костенко убежден, что правовых оснований для роспуска парламента сейчас нет.



“Хочу сказать, что сегодня избиратель еще не отошел после колоссального политического проигрыша оранжевой команды. Он никому сегодня не доверяет: ни власти, ни оппозиции. И потому думать, что сегодня, чем призыв Луценко или Тимошенко побегут с вилами разгонять Верховную Раду нет оснований”, - сказал Костенко.

http://www.pravda.com.ua/ru/news/2007/3/22/56157.htm

аноним | 2007-03-22 11:20

Я перехрещусь, коли Лаврик піде. Лаврик-гоу хом!!!!

Черный город | 2007-03-21 18:41

что-то уходит Лаврик, уходит и никак не уйдет.а кто на новенького, вот в чем вопрос

Николай | 2007-03-21 17:49

От Коломойского Черниговщина может получить только от мертвого осла уши. Хотя в, данном случае, еще и вопрос возникает: а с какого Укрнафта должна дотировать область? Налоги платит? Да, значит до свидания. Нет, значит взыскать. А наша власть может решать проблемы всегда за чей-то счет.



Print | 2007-03-21 15:18

 З 2 квітня Лаврик буде призначений заступником міністра економіки Кінаха. Так, що гудбай Чернігівщина. Рудьковський 2.
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

   Чи почують прохання Масани?

SVOBODA.FM