Ані рогів, ані копит…
Ще два роки тому стадо великої рогатої худоби на Державному підприємстві «Дослідне господарство „Прогрес” налічувало 601 голову. Через рік воно скоротилося до 413 голів.
А на кінець 2010 року на тваринницькій фермі господарства не було вже жодної корови. Частина загинула, частину пустили під ніж, а решту розікрали або продали за борги. Та й самих робітників вже немає – звільнилися.
Один главбух у конторі та керівник, який навідується сюди коли-не-коли… Ось таку безрадісну картину застали спеціалісти КРВ у Козелецькому районі, розпочавши ревізію фінансово-господарської діяльності господарства за 2008 — 2010 роки.Де велика рада, там рідкий борщ
Перш за все, треба сказати, що Державне підприємство «Дослідне господарство «Прогрес» Чернігівського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України — юридична особа і має відокремлене майно, самостійний баланс, реєстраційні рахунки у відділеннях банків. Підпорядковується НААНУ як органу з управління державним майном, закріпленим за господарством.
Створювалося у свій час для проведення досліджень, випробувань і доопрацювання наукових розробок Академії, їх апробації, проведення виробничої перевірки і впровадження їх у виробництво.
Як зазначається в установчих документах ДП, крім сприяння Академії у проведенні наукових дослідів, одним з основних напрямків його діяльності є виробництво оригінального, елітного та репродукційного насіння сільськогосподарських культур, вирощування племінного молодняку худоби й птиці, а також поширення досягнень науки, техніки і передового досвіду у виробництво серед державних підприємств та організацій, а також інших господарюючих суб’єктів.
При цьому ефективне власне господарювання ДП «ДГ «Прогрес» має слугувати прикладом застосування результатів організаційних та наукових здобутків.
Безпосереднє керівництво ДП здійснює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади ректором НААНУ за погодженням із Вченою радою НААНУ… Та як з’ясували фахівці КРВ, менше ніж за три роки в дослідному господарстві змінилося сім(!) керівників і три головних бухгалтери. Наслідок їхнього господарювання плачевний. Про недавно велике й успішне державне підприємство залишився лише спомин.
Недаремно кажуть: «Де велика рада, там рідкий борщ». Ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «ДГ «Прогрес» виявила втрат фінансових і матеріальних ресурсів, допущених внаслідок порушень законодавства, на 5 мільйонів 621 тис грн.
Ось лише декілька фактів, з якими зіткнулися ревізори під час цього контрольного заходу.
Цікава практика господарських відносин склалася у ДП «ДГ «Прогрес» з Інститутом агропромислового виробництва. Зокрема, зустрічна звірка взаєморозрахунків між діловими партнерами встановила, що ДГ «Прогрес» регулярно відпускало Інституту товари і надавало послуги, а гроші за це не отримувало!В усякому разі відповідно до первинних бухгалтерських документів.
Дебіторську заборгованість за відпущені Інституту паливо-мастильні матеріали та надані автопослуги, електроенергію тощо не відображено і в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.
Таким чином за 4 квартал 2008 року підприємству нанесено матеріальної шкоди на 148 тис грн, у 2009 році — на 672 тис грн, за 6 місяців 2010 року — на 358 тис грн. А загалом внаслідок цієї операції ДП ДГ «Прогрес» зазнало збитків на 1 мільйон 178 тис грн.
Ревізія витрат на оплату праці також виявилася «урожайною» на фінансові порушення. У 2009 році на посаду головного агронома дослідного господарства призначили гр. Г. і щедрою рукою видали йому аванс у сумі 10000 грн. Через два місяці цінний фахівець поїхав «з кінцями», залишивши про себе на згадку дебіторську заборгованість по зарплаті в сумі 10,06 тис грн.
Також ревізори КРВ встановили факт оплати праці за невідпрацьований час. Касирці господарства гр. Д., яку відповідно до наказу від з 24.12.2009 року залучили до участі у проведенні виборів, зарплата нараховувалася за весь період, коли вона була відсутня на роботі, тобто з 27.12.2009 р. по 28.02.2010 р. Внаслідок цього підприємству завдано збитків на суму 3,5 тис грн.
Загаломна момент проведення ревізіїпо особовим рахункам ДП «ДГ «Прогрес» рахувалася дебіторська заробітна плата за особами, які звільнилися з підприємства, на суму 45,4 тис грн.Цікаво, щоза даними бухгалтерського обліку та звітності згадана дебіторська заборгованість не значилася. Проте ніяких пояснень щодо цього порушення від колишнього головного бухгалтера ревізори не отримали.
Разом з тим ревізія встановила, що на порушення ст. 3 Закону України „Про оплату праці" № 108/95 – ВР від 24.03.1995р. зі змінами та доповненнями при нарахуванні заробітної плати працівникам господарства з 01.01.2010 року не було збільшено розмір мінімальної заробітної плати та не зроблено перерахунок до мінімальної заробітної плати. У результаті працівникам господарства недоплатили заробітної плати на суму 21 тис грн. А внаслідокпорушення п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, працівникиДП зазнали збитків на суму 14, 3 тис грн.
Інвентаризація, проведена під час ревізії дослідного господарства «Прогрес», встановила, що на порушення постанови КМУ від 8 листопада 2007 р. №1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» значна частина будівель, автотранспорту, сільськогосподарської техніки та інших основних засобів, які обліковуються в підприємстві, перебували у повністю розібраному стані. Інакше кажучи, знищені.
У наявності виявилися тільки корпуси автотранспорту та інших основних засобів. При цьому ніяких дозволів на списання основних засобів Національна академія аграрних наук України (як суб'єкт управління) підприємству не надавала.
Внаслідок допущеного порушення ДП ДГ «Прогрес» завдано матеріальної шкоди на суму 212,4 тис грн. Жодного пояснення з цього питання ані керівники, ані головні бухгалтери також не надали.
А ось ще один вартий на увагу епізод з низки порушень щодо стану збереження основних засобів. Його було виявлено на початку 2010 року при попередній ревізії, проведеній начальником відділу контрольно-ревізійної роботи Президії НААНУ.
Підприємство зробило ласку приватній особі З., надавши в оренду на 200 днів трактор ДЗ-171. Між тим у визначений договором термін трактор на підприємство не повернувся, знайшовши, мабуть, постійну прописку в приватному господарстві. У всякому разі навіть через рік, на час завершення ревізії КРУ, на механічний двір державного підприємства його так і не пригнали.
Таємнича деталь цієї хитромудрої оборудки: згідно з укладеним договором, приватна особа З. надавала державному підприємству позику (!) в сумі 40 тис грн і брала в заставу згаданий вище трактор. Фактично ж ці кошти вносив у касу… колишній директор підприємства гр.Т.
Результати перевірки по вибуттю худоби в дослідному господарстві „Прогрес” без перебільшення жахають. Як свідчать первинні документи, в 2009 році вибуло 464 голови великої рогатої худоби (продано іншим господарствам 6, забито 175, продано працівникам господарства 174, пало та загинуло 23). У 2010 році вибуло 343 голови ВРХ (здано державі 22, продано іншим господарствам 182, забито на м’ясо 69, вкрадено 8, пало та загинуло 38).
При цьому ревізори виявили безпідставне списання ВРХ. Зокрема, були відсутні будь-які підтверджуючі документи на списання тварин. Акти на падіж не відповідали діючим вимогам та не відображали дійсної причини загибелі тварин. У первинних документах на списання тварин не стояли підписи відповідальних осіб і директора. До складу комісії не включалися працівники бухгалтерії та санепідемстанції.
Наприклад, у серпні 2010 року загинуло 17 голів худоби вагою 1449 кг, в тому числі: 1 корова вагою 495 кг, 3 телички 2009 року народження вагою 352 кг, 8 теличок 2010 року народження вагою 352 кг, та 5 бичків 2010 року народження вагою 250 кг. „Акт на падіж” затверджений директором, але підписаний тільки бригадиром і завфермою, якими й поставлений діагноз „сонячний удар”(!). Заключення ж ветеринарного лікаря було відсутнє. Встановлені випадки, коли «акти на падіж» підписували особи, які взагалі не перебували в трудових відносинах з підприємством.
У 2010 році в ДП ДГ «Прогрес» майже щомісяця були крадіжки на фермі. Проте заяв про викрадення тварин до правоохоронних органів чомусь не подавали. Завфермою просто списував їх як викрадених без усяких підтверджуючих документів. Керівництво господарства в свою чергу не вживало жодних заходів щодо запобігання крадіжок. До відповідальності за розкрадання худоби ніхто не притягувався. Таким чином, безпідставно, без належно оформлених документів було списано молодняку ВРХ на суму 32,5 тис грн.
А як вам ось така торговельна операція? У листопаді 2008 року ДП ДГ «Прогрес» придбало у СТОВ ”Черкасиплемсервіс” бугая-плідника абердин-ангуської породи (м’ясного напрямку продуктивності) за 35 тис грн. А вже в березні 2009 року перепродало СФГ „Володимир”, додавши до нього ще одного племінного бичка, всього за… 8 тис грн. Чудасія та й годі!
Державна підтримка — за вітром
У 2009 році ДП ДГ „Прогрес” як суб’єкт племінної справи на виконання Програми «Селекція в тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу» за наявні 132 племінні корови абердин-ангуської породи отримало спеціальну державну дотацію в сумі 185 тис грн.
Проте станом на 1 січня 2010 року стадо цінних красунь-абердинок не помножилося, а навпаки скоротилося до 103 голів. (Та й не дивно при такому господарюванні!). Кошти ж, які відповідно до Постанови КМУ №282 від 18.03.2009 у такому разі мали повернутися до Державного бюджету, за рішенням суду пішли на погашення боргу з виплати заробітної плати працівникам ДП.
На час проведення ревізії на тваринницькій фермі господарства немає жодної корівки. Решта абердинок (110 голів маточного поголів’я та молодняку), що вціліли від ножа, хвороб і крадіїв, з дозволу Національної академії аграрних наук продано ПП «Укр.-Транс» (м. Прилуки) в рахунок погашення боргу за відпущені нафтопродукти.
Згідно з накладної № 438 від 22 липня 2010 року їх було відвантажено прямо з випасу без попереднього зважування по ціні 6,50 грн за кілограм живої ваги. Внаслідок цього господарству нанесено шкоди на суму 443,3 тис грн.
Тваринництво є найбільшою галуззю в агропромисловому комплексі Чернігівської області. В останні роки воно зазнає найбільшого спаду і перебуває в кризовому стані. Та чи варто стійку тенденцію до зменшення чисельності худоби у товаровиробників списувати лише на «вплив економічно-господарських змін»?
Результати ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «ДГ «Прогрес» засвідчили, що є й інші чинники, що «сприяють» занепаду галузі. Ще одне державне підприємство, яке мало робити свій вагомий внесок у створення, збереження, відтворення та раціональне використання племінних ресурсів, фактично доведене до штучного банкрутства…
То невже продукція тваринництва іноземного походження сумнівної якості невдовзі остаточно витіснить з ринку вітчизняний продукт, якому ми звикли довіряти?
За матеріалами ревізії КРУ порушено кримінальну справу.
Сергій НІКІТЧЕНКО, перший заступник
начальника КРУ в Чернігівські й області
На фото: ось таких племінних красунь абердин-ангуської породи донедавна розводили на ДП «Дослідне господарство «Прогрес» в Козелецькому районі на Чернігівщині.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 16068 |
Посилання до теми:
5.07.2011 Селяни позбудуться останніх корів аби Ляшку вистачило грошей на вибори
2.07.2010 Чиї корови? Селян! А от гроші – тю-тю...
25.02.2010 У чиєї корови міцніші дійки? або Як чернігівський політикум «переварить» відміну дати виборів?
5.10.2009 У Новий рік без молока від корови
9.04.2009 Три десятки корів загинули через недопалок сторожа? ФОТОрепортаж
1.09.2008 Один бугай задовільняє 2500 корів
3.11.2010 «Молочні ріки» фермера Колоші. ФОТО
23.10.2009 Винищення села: Доки нас доїтимуть «молочні королі»?
9.09.2009 Молочні ріки міліють. Відео
22.07.2009 Мілина молочних річок...
7.11.2008 Як нас дурять: Молочні продукти
Коментарі (1)
Аква | 2011-09-26 16:41