«НДО … ХТО МИ Є?»
Ні в кого з нас сьогодні не виникає сумнівів в тому, що становлення громадянського суспільства України не можливо без активної участі громадян в трансформаційних процесах, які відбуваються в нашому суспільстві сьогодні.
Порівняно недавно пересічне українське око почало постійно бачити, а вухо – чути абревіатуру "НДО". Деяких громадян, у міру їх консервативності, це може роздратовувати... Ба, навіть ображати: "Що ви тут матюкаєтесь?". Однак, у більшості пострадянських українців все ж таки виникає здоровий інтерес, навіть нестримна цікавість: “Як воно працює?”, “А скільки воно коштує і хто платить?”, і, врешті-решт, “НДО – що це є?”. Тож “третій сектор” зовсім потроху (на жаль!) набирає обертів в свідомості українців, які проживають у Чернігівському регіоні.
НДО – НеДержавна Організація
Громадська організація – добровільне позаурядове некомерційне об’єднання громадян, які спільно працюють для захисту власних прав та інтересів. Існує три сектора суспільства: держава – перший сектор, бізнес – другий сектор та некомерційні недержавні організації – це третій сектор. Вони є такою ж невід’ємною частиною процесу демократизації як існування багатопартійної системи та незалежної преси.
На даний момент у Чернігові зареєстровано 70 молодіжних громадських організацій, громадських взагалі зареєстровано більше 100. Метою багатьох об’єднань є створення умов для всебічного розвитку молодої людини, розкриття і реалізація її потенціалу, захисту її інтересів і прав. Вони беруть участь у реалізації десятків державних, регіональних програм і проектів у багатьох сферах життя молодої людини. Але існує так званий вакуум між громадськістю та НДО. Якщо у пересічного громадянина запитати, хто такі НДО (не говорячи вже про «третій сектор») – впевнена, що переважна більшість пожме плечима, бо й справді: хто ми?
Настільки динамічно, не піднімаючи голови, ми працюємо на благо інших, громадян як міста так і України в цілому, реалізовуючи проекти, навчаючи молодь, проводячи акції, семінари, організовуємо круглі столи, концерти. А те, що ми є команда активних громадян, офіційно зареєстрованих як неприбуткова організація із внутрішньою структурою, те, що це дійсно праця всеохоплююча – навіть не відомо.
Коли треба представитися та назвати структуру, організацію, яку представляєш, говориш “громадська організація”. Дивно, але факт: на обличчі людини, яка запитала, легка, але явно виражена усмішка. І це насправді так. Чому?
Боротьба зі стереотипами
Є політичні партії та профспілки. І все треба змінювати, доводити до широких кіл знання... Саме ЗНАННЯ щодо наявності та розвитку незалежного «третього сектору».
Неухильна праця кожного з нас дає свої результати, наприклад, навчання політичного спрямування. Хто ще крім НДО виносить це питання для обговорення на семінарах, круглих столах, конференціях? Хто вчить основам політики, починаючи з початку та занурюючись у практику? Хто зацікавлює молодь займатися громадськими процесами у міжвиборчий період?
Можливо це проблема і самих НДО-шників. Лунає багато думок стосовно того, що ми самі не вміємо працювати та доносити до громадськості свої конструктивні думки…ЗМІ наприклад. Так, звичайно, ми доносимо саме інформацію щодо роботи, досягнень, реалізованих проектів, проведених акцій, хто за цим стоїть? – знає малий круг людей.
Сучасна ситуація потребує активізації дій НДО, активної молоді, налагодженні конструктивного діалогу між «третім сектором», громадськістю та органами місцевого самоврядування. Можливо, шляхи вирішення полягають у розумінні причин вакууму між молоддю, яка прагне діяти та громадськістю; в навчанні саме кваліфікаційним підходам роботи НДО, «голосніше» та професійніше говорити про себе...
Практика та щира реальність підводить та говорить нам саме про це.
Нарешті, поділюся думкою, НДО – навіщо це потрібно... Аби кожен громадянин знав, що те, чого не робить чиновник та бізнесмен на користь суспільства, має робити сам громадянин та його громада...
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 5453 |
Коментарі (5)
троьрол | 2006-01-26 10:54
Матроскин | 2006-01-25 18:00
Активіст | 2006-01-23 22:58
ГО це або припартійні структури, або бізнес на соціатьних проблемах суспільства, грантоїдство і відмивання грошей, але добре що ще є такі наївні добрі "тараканчики"
Успіхів!
Станко | 2006-01-23 13:55
007 | 2006-01-20 13:55