У Чернігові відкрили виставку фронтових світлин Іловайської спецоперації
У Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» представили 65 робіт чотирьох фотодокуметалістів, свідків подій трагедії під Іловайськом. Окрім численної кількості відвідувачів на відкриття виставки завітав один із фотографів-авторів Олександр Глядєлов.
«Ми залишилися живими там, де загинули інші. Ми пам’ятаємо і не можемо дозволити піддати це забуттю. Ми чекаємо на справедливість», - так коротко охарактеризував власні роботи на виставці фотокореспондент Олександр Глядєлов.
Загалом авторами світлин є чотири українські репортери, які документували на полі бою іловайські події. Окрім Олександра Глядєлова, фотографували трагічні події фотографи: Маркіян Лисейко, Максим Дондюк та Максим Левін.
Допомога пораненим, завантаження боєприпасів, перечікування обстрілів, читання Біблії, військові наради і, звісно, портрети самих бійців, переважно з батальйону «Донбас» - усе це можна побачити на виставці.
«Абсолютне табу було накладено на фотографування загиблих, - розповідає Олександр Глядєлов. – Поранених можна було фотографувати тільки з їхнього дозволу. Іноді виникали непорозуміння з частиною бійців батальйону «Донбас», які не хотіли, аби їх фотографували, оскільки вони мають сім’ї на тимчасово окупованій території».
Як розповів фотокореспондент, в Іловайськ він потрапив у складі зведеного загону з бійців батальйону «Донбас», сімнадцятої та дев’яносто третьої армійських бригад. Те, що довелося там пережити, йому ніколи не забути. Саме тому він та решта троє авторів вирішили не дати замовчати трагедію і організували виставку.
Чернігів став другим містом України, де показують тематичні роботи фото авторів про іловайську трагедію. Виконувач обов’язків генерального директора Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь, який запросив фотомитців у Чернігів, сказав: «Ця виставка – частина нашої подяки бійцям, за те, що вони вистояли. Але водночас це і нагадування про бездарність командування, яка призвела до таких жахливих наслідків».
Скільки загинуло чернігівців під час оточення під Іловайськом, нині сказати важко. Заступник військового комісара Чернігівської області Вадим Лільчицький зазначив, що такої статистики в комісаріатах не проводять.
«Вихідці з Чернігівщини служать майже в усіх частинах як Збройних сил України, так і Нацгвардії та добровольчих батальйонів, - сказав він. – Лише за шість хвиль мобілізації ми призвали близько 12 тисяч чоловік. Лише по лінії Міністерства оборони загинуло 117 чернігівців».
Поміж тим більшість з тих, хто зображені на фото, загинули або ж їх вважають такими, що зникли безвісти. Під кожною фотокарткою є невеличкий коментар – коротка інформацію про людину, що зображена на фото, та її подальшу долю. Іловайська трагедія не лише залишила по собі кривавий слід в історії, вона змінила долі сотень людей : тих, хто захищав, і тих, хто чекав на героїв вдома.
Виставка у Колегіумі триватиме протягом місяця.
Віталій НАЗАРЕНКО, Чернігів, фото автора
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 4339 |
Додати коментар: