
Кіпіані і Корчинський про «Великих українців»: Технології чи сигнал для сучасної еліти? Ексклюзив!
Завершився масштабний телепроект «Інтеру» «Великі українці» - змагання історичних постатей, уособлень такої різної України: сучасної і архаїчної, інтелектуальної і спортивної, войовничої і гуманістичної.
Чи можливо визначити найвеличнішого українця? Які тенденції виявило голосування? Наскільки передбачуваним став результат? На ці запитання в ексклюзивному інтерв’ю «Високому Валу» відповіли шеф-редактор «Великих українців» Вахтанг Кіпіані і автор фільму «Богдан Хмельницький», відомий публіцист Дмитро Корчинський.
Вахтанг КІПІАНІ: Результат є абсолютно непередбачуваний, не прогнозований. Він мене здивував і обурив.
Дмитро КОРЧИНСЬКИЙ: Я не намагався щось передбачити. Це все випадкові обставини. Випадкові люди голосували у випадкових обставинах. У телевізійному проекті. Який весь тримається на випадку. Тому передбачати не було сенсу і я цим не займався.
- Чим керувалися люди, коли голосували за Ярослава Мудрого? Це той, кого найменше знають, чи щось інше?
Вахтанг КІПІАНІ: За всіма даними Ярослав Мудрий був лише четвертий і жодного дня до дня голосування він навіть на третє місце не виходив. Але за один день прийшло близько 550 тисяч за Ярослава Мудрого. Я переконаний, і багато фактів це доводять, що це є організоване голосування. На жаль, не знаю ким.
Можу припустити, що це вигідно людині, яка презентувала цього історичного діяча. Може, комусь іншому. Але факт залишається фактом, що це голосування не сотень тисяч людей. Це голосування кількох десятків людей, про що є переконлива інформація.
Тут я не буду навіть обговорювати. Це технологія. Тут раціонального вибору немає. Можна припускати все що завгодно. Але як сказано у Кримінальному кодексі «за попередньою згодою осіб»… Це є спланована акція. На жаль, не знаю, хто за нею стоїть.
Важко сказати. Такий великий відрив схожий на якусь технологію. З іншого боку, гадаю, голосували методом виключення. Тобто ті, хто не хотів голосувати за новоукраїнських діячів, в той же час не хотіли голосувати за такі явно дивні фігури в цьому контексті як Лобановський і Амосов. Тому вирішили: «Давайте, мабуть, проголосуємо за Ярослава Мудрого». Тобто це нейтральна фігура, але в той же час фігура справді масштабна. На відміну від Лобановського, яка масштабна фігура тільки в спорті. Чи Амосова, який є масштабною фігурою тільки в своїй галузі.
- Наскільки адекватно проголосувала публіка? Наскільки результат відповідає поглядам середнього українця?
Вахтанг КІПІАНІ: Загалом, крім першої позиції, це тенденція. Яка спостерігалася протягом 4-х тижнів. Тому це є матеріал для оцінок соціологів, психологів, істориків. Люди, яких називали хрестоматійними українськими персонажами, - Леся Українка, Іван Франко, Григорій Сковорода, Богдан Хмельницький, - вони набрали відносно небагато. Водночас очевидним є високим рейтинг Тараса Шевченка. За моєю оцінкою він зайняв третє місце, але потрапив у таку пастку: значна частина людей вважає, що він і так великий. То навіщо за нього голосувати, коли за нього і так хтось проголосує?
Високе місце Миколи Амосова – це феномен великих українців. Це народна ініціатива, у всі дні крім останнього він посідав друге місце. І це гідний вибір, бо Амосов презентує мозок і інтелект нації. Мене це здивувало тоді, коли він з’явився у десятці. Потім його згадали і він став одразу своїм.
І це сигнал для наших еліт: той «бєссєрєбрєнік», що працює не на власну кишеню, а на громадський інтерес, буде суспільством поцінований гідно.
Перше місце Бандери, що було зафіксоване без цього вкидання, - це самоусвідомлення великої частини активних молодих людей. Це спосіб протесту і протестне голосування проти неукраїнськості сучасної України. Плюс це виклик і голосування за образ Бандери як образ дієвої і сильної України, України якої зараз просто немає, але до якої люди хочуть долучитися.
Звичайно, технологія вкидання голосів за Ярослава Мудрого – це унеможливлення лідерства Степана Бандери. Тільки так. Я абсолютно переконаний, що будь-які розмови про «голосування мудрого народу за європейський вибір», - це лукавство. Якби Ярослав Мудрий саме так сприймався українським народом, він би лідирував і змагався з найближчими історичними наступниками.
Але він зайняв певну позицію і з цієї позиції не рушив. Я точно знаю – це було голосування кількох десятків телефонів.
Тобто люди обрали те, чого не вистачає сучасній Україні. А не вистачає дієвості, не вистачає патріотизму, інтелекту. Ну і Шевченко... Це бренд України.
Дмитро КОРЧИНСЬКИЙ: Думаю, що середній українець толком не знає жодного з тих людей, що увійшли в десятку.
- Чи можна взагалі виділяти головного великого українця? Якось порівнювати абсолютно різні постаті?
Вахтанг КІПІАНІ: Можна звичайно. Бо це звичайна телевізійна гра. Але ігри теж бувають різними. Під час цього проекту люди згадали 14 тисяч імен. І якщо ми бачимо таку гідну десятку яка є, і немає якогось випадкового чи неправильного персонажа, значить це правильний вибір.
Відповідно, гра продовжується і серед цієї десятки люди обирають першого.
Звичайно, це не означає, що другий, третій, … десятий є гіршими. Просто в даний момент вони мають меншу суспільну підтримку. Ось і все. Тому згадане вкидання голосів – це зневага до сотень тисяч людей, які щиро своїми гривнями голосували за своїх героїв.
Не забувайте, що це не ми придумали. Це британський проект, який пройшов у 16 країнах світу. Зараз готуються «Великі греки», потім «Великі росіяни»…, точніше «Имя России». Це світовий бренд, де люди оцінюють сучасників, попередників. Кому це не подобається і хто вважає це нелогічним, просто не бере участі в цьому. Але ж понад мільйон людей взяли у цьому участь.
Дмитро КОРЧИНСЬКИЙ: Безумовно, будь-яке порівняння – умовність. Але така гра має сенс, як і будь-яка інша гра. Тобто, гратися потрібно.
- Хто мав би стати найголовнішим серед великих? За кого голосували Ви особисто?
Вахтанг КІПІАНІ: Свій головний голос я віддав за Василя Стуса. Але в моїй десятці, яку я оприлюднив, були і Тарас Шевченко, і Степан Бандера, і Леонід Биков, і Іван Малкович, і Валерій Марченко, і Василь Овсієнко, і В’ячеслав Чорновіл… Це був мій особистий погляд і на минуле України, і на її сучасність.
Моя старша донька, якій 10 років, голосувала за братів Кличків, за Лесю Українку. В її десятці була Руслана. Бачте, навіть в одній родині бувають різні погляди на історичний процес.
Якби не це вкидання голосів, я в цілому задоволений проектом. Я думаю, він виконав своє стратегічне завдання, він змусив людей погортати сторінки історії та оцінити сучасників.
Дмитро КОРЧИНСЬКИЙ: Безумовно, голосував за Богдана Хмельницького. Це дійсно ключова фігура українського націогенезу. Та людина, яка була визнана дійсно великими людьми. Тими, хто є авторитетніше за нас, своїми сучасниками.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 13172 |
Коментарі (35)
Юрий | 2008-05-26 14:49
Актуальність фігури святого благовірного князя Ярослава Мудрого для українських телеглядачів свідчить насамперед про те, що в українському суспільстві нарешті з’явився запит на державну ідею і на справжню державність, причому державність сильну, системну, конкурентоздатну і успішну. І що роль будь то недо-Росії, будь то недо-Європи, яку Україні нав’язують різні «доброзичливці», нашим співвітчизникам відверто набридла.
http://www.glavred.info/archive/2008/05/23/175637-3.html
юрист на общепонятном | 2008-05-21 12:10
Сергій Соломаха | 2008-05-21 10:47
Якщо хотіли примирення чрез позбавлення перемоги С.Бандери, то "сфальсифікували" б на користь Т.Шевченка(у нас все фальсифікується).
Не кажу вже про Б.Хмельницького, бо тоді б "образилися" деякі організатори і власники каналу.
ЩО ОТРИМАЛИ?
Це один факт для розпалювання антиросійсько-єврейських настроїв в Україні?
Сумно!!!
Патріотка | 2008-05-21 09:08
+++
Гы..
Все таки красиво у свидомых с Богданом получается..
Лег под москалей- значит некошерный украинец. Замарал биографию..
Вот если бы под поляков лег или под шведов- тогда был бы правильным "евроинтегратором".
А то, что поляки быдлом и нас и нашу веру считали (и продолжают считать, кстати), церкви в аренду евреем отдавали- это так, с кем не бывает..
Да и фактик вспомнили, он, оказывается, из-за личных обид воевал...
Ну так да, уважаемая девушка, он из-за личных обид начинал воевать, в чем самостоятельно и признавался..
Ну дак а как по большому счету по другому бывает? Все исходят, в первую очередь, из личных интересов и если они потом объеденяются с общественными - это разве плохо?
Вон хрестоматийный случай с американским "Бостонским чаепитием".. Те вообще в индейцев переодевались, что бы насолить иноземным налоговым инспекторам того времени. И что же? Это как то противоречит моральному и героическому облику американских революционеров?
А вже на той період можна було думати хоч про якусь не залежність то, може, тепер би не залежали так від навколишніх "сусідів"
(я маю на увазі не лише Росію)
Костян | 2008-05-19 21:35
+++
Гы..
Все таки красиво у свидомых с Богданом получается..
Лег под москалей- значит некошерный украинец. Замарал биографию..
Вот если бы под поляков лег или под шведов- тогда был бы правильным "евроинтегратором".
А то, что поляки быдлом и нас и нашу веру считали (и продолжают считать, кстати), церкви в аренду евреем отдавали- это так, с кем не бывает..
Да и фактик вспомнили, он, оказывается, из-за личных обид воевал...
Ну так да, уважаемая девушка, он из-за личных обид начинал воевать, в чем самостоятельно и признавался..
Ну дак а как по большому счету по другому бывает? Все исходят, в первую очередь, из личных интересов и если они потом объеденяются с общественными - это разве плохо?
Вон хрестоматийный случай с американским "Бостонским чаепитием".. Те вообще в индейцев переодевались, что бы насолить иноземным налоговым инспекторам того времени. И что же? Это как то противоречит моральному и героическому облику американских революционеров?
mayFlo | 2008-05-19 21:19
А вообще, имхо, вся эта национальная горячка больше шуму создала, нежели пользы. Ну посмотрит рядовой украинец передачу, и что в нем изменится? Каким был, таким и останется. Зато люди вложили в шоу савика шустера миллионы долларов заплатив за смски. Очень "полезное" вложение для национальной экономики...уууу... Типа игровых автоматов. Из одной оперы.
Олег Головатенко | 2008-05-19 21:00
Приношу наперед свої вибачення за коментарі і припущення людей.
Оскільки Олександр висловився, що останнім часом "не читає" "Високий Вал" ще інтенсивніше :), і віддаючи належне його ПР-майстерності і працелюбності, все ж не буду підкріплювати своїми текстами технології новостворених сайтів та відволікатися на зайве. Відповім тут.
Олександре! Давай чесно! Я ж тобі радив принаймні пам"ятати те, про що ти говорив ще вчора. Звичайно, ти "дуже рідко" читаєш "Високий Вал", але постійно реагуєш максимум за 5 хв. на публікації, пишучи або в ICQ, або в коментарі, або питання в конференцію. І це добре! Я розумію, що це тобі таким чином "не подобається" редакційна політика. Хоча раціонального нічого від тебе не почув, чому ж вона, ця політика, тобі так не подобається.
Можливо тому, що ця політика існує. І по-друге заслужила за 7 років високу довіру у читачів. Можливо тому, що "Високому Валу" не потрібно вистрибувати зі штанів, передирати чужі блоги з мейл.ру... Не потрібно ставити перекручених з точністю до навпаки власних технологічних статей за гроші під виглядом журналістської роботи... Не потрібно, зрештою, лягати під медіа-монополії.
Розумію, "новонародженим" сайтам треба якось крутитися. Але б не сказав, що вони чимось аж особливо цікаві.
Звичайно, що до цих сайтів ти "не маєш стосунку" так само, як не пишеш туди спецматеріалів і так само як "рідко" читаєш "Високий Вал" через "погану" редакційну політику. Хоча припускаю, що елементарно працюєш на бізнес-інтереси людини, яка тебе ще півтора-два роки тому тебе не знала. І в очах якої я формував твій позитивний імідж. Власне, як і давав, і даю вільно висловлюватися на "Високому Валі".
Можливо, ти ображаєшся, що "ВВ" слабо реагує на твій виступ на "5 каналі"? Але ж якщо про це вже оперативно сказано? Так само можу сказати про інші матеріали... Якщо дбаєш про своє активне незаангажоване громадське майбутнє, то зверни увагу на зрощування проекту "Сила громади" з бізнесовими і політичними інтересами окремих осіб. На те, що сьогодні з означених причин ти змушений стверджувати: "громаду не цікавлять земельні питання". А завтра тобі доводится піднімати ті ж самі, сотні разів обговорені теми. Розберися, де піар, а де справді громадський інтерес. І не заплутайся у собі. Тобі ж на користь підуть правильні висновки.
Василь К | 2008-05-19 20:28
Короче "ВВ" - молодцы! Задаёте тон! Думал, у вас будут конкуренты, а появились какие-то мастаки до обезьянних партий.
небайдужий | 2008-05-19 20:03
патріотка | 2008-05-19 19:40
Я щиро підтримую Ярослава Мудрого, він дійсно достойний називатись Великим українцем.
А от щодо Хмельницького то я навіть не впевнена. Існує така думка (про неї мало говоррять) що війна з Польшою почалась банально - польський шляхтич забрав його "жінку" з йогож маєту от Богдан і погнався за ним ( обікрали у своєму ж дворі), чоловіча гордість заграла, а люди наші ( "наївні"), як завжди повірили та й піднялись за ним.
Доречі, цьогож самого українця ( Б.Хмельницького) презентували і на російському конкурсі: "КТО ГЛАВНЫЙ ГЕРОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ИСТОРИИ, ЧЬЕ ИМЯ – РОССИЯ?" от вам і зсилка http://www.nameofrussia.ru/
Читач | 2008-05-19 18:24
Внимательный | 2008-05-19 18:02
Короче "ВВ" - молодцы! Задаёте тон! Думал, у вас будут конкуренты, а появились какие-то мастаки до обезьянних партий.
Лахмач | 2008-05-19 13:08
Зритель 2 Гість | 2008-05-19 11: | 2008-05-19 11:58
Но давайте наконец без передергиваний. Чистки если и были - то это издержки военного времени, невзирая на лица и носы так сказать.
Если развивать Вашу логику, то Голодомор - это Холокост с руководящей ролью евреев? Или если Вы не признаете Голодомор, то почему мы не должны ставить под сомнение Холокост?
Но об этом не хочется! Хочется о позитиве. Давайте все на него настраиваться.
Костян | 2008-05-19 11:54
Упомянутый мною фильм - попытка понять психологию того времени. О чем думал Богдан? Что влияло на его мысли? Как ему удалось собрать воедино этот лихой народ и повести его за собой...
Цитирую фильм почти дословно:
"Московський цар Олексій Михайлович, немов мудра китайська мавпа, сидів на горі і спостерігав як б"ються тигри (это о ляхах и козаках)".
Очень ярко Дмитрий показал процесс самоосознания Богданом ситуации, себя как исторической фигуры параллельно с самоосознанием народа. Например, дойдя до Львова и порубив немало шляхты, Богдан рыдал о смерти польского короля как о смерти своего отца и покровителя. Мало кто знает об этом. Он применил удивительную тактику "информационной войны", чего ни до него, ни при нем почти никто не делал. Только сегодня! И при этом он просидел с патриархом Иерусалимским, желывшем высвятить его на нового государя, почти трое суток в хате. Знаем мы о таких фактах? Нет! О его трех женах знаем? Нет! О его привычке пить кофе, принесенной из турецкого плена знаем? Нет! О броне, которую он носил под шапкой в то лихое время?....
А что касается союза с Московией, то там все так же неоднозначно. Кроме того, через пару лет подписанные соглашения в московских архивах "мыши съели" и царь "просил" казацкую старшину привезти их в Москву, чтобы "переписать". Тогда отказали, пригласив в ответ московских писарей. Но как только Москва добралась до "малороссийских копий", "мыши" сразу же сделали свое дело. Осталась лишь идеологическая шелуха.
А, вообще, по всей Европе, где они были, тогда еврев гоняли и резали..
Шева | 2008-05-19 11:41
ЛЮДИНА | 2008-05-19 11:21
Гість | 2008-05-19 11:06
Упомянутый мною фильм - попытка понять психологию того времени. О чем думал Богдан? Что влияло на его мысли? Как ему удалось собрать воедино этот лихой народ и повести его за собой...
Цитирую фильм почти дословно:
"Московський цар Олексій Михайлович, немов мудра китайська мавпа, сидів на горі і спостерігав як б"ються тигри (это о ляхах и козаках)".
Очень ярко Дмитрий показал процесс самоосознания Богданом ситуации, себя как исторической фигуры параллельно с самоосознанием народа. Например, дойдя до Львова и порубив немало шляхты, Богдан рыдал о смерти польского короля как о смерти своего отца и покровителя. Мало кто знает об этом. Он применил удивительную тактику "информационной войны", чего ни до него, ни при нем почти никто не делал. Только сегодня! И при этом он просидел с патриархом Иерусалимским, желывшем высвятить его на нового государя, почти трое суток в хате. Знаем мы о таких фактах? Нет! О его трех женах знаем? Нет! О его привычке пить кофе, принесенной из турецкого плена знаем? Нет! О броне, которую он носил под шапкой в то лихое время?....
А что касается союза с Московией, то там все так же неоднозначно. Кроме того, через пару лет подписанные соглашения в московских архивах "мыши съели" и царь "просил" казацкую старшину привезти их в Москву, чтобы "переписать". Тогда отказали, пригласив в ответ московских писарей. Но как только Москва добралась до "малороссийских копий", "мыши" сразу же сделали свое дело. Осталась лишь идеологическая шелуха.
на територии украинских земель - при нём и по его прямому указу
вырезали целые селища и местечка где преобладало еврейское население - деньги на ведение боевых действий нужны всем!!!!!
почитайте первоисточники тех лет.
сорос | 2008-05-19 10:42
Зритель | 2008-05-19 09:27
Упомянутый мною фильм - попытка понять психологию того времени. О чем думал Богдан? Что влияло на его мысли? Как ему удалось собрать воедино этот лихой народ и повести его за собой...
Цитирую фильм почти дословно:
"Московський цар Олексій Михайлович, немов мудра китайська мавпа, сидів на горі і спостерігав як б"ються тигри (это о ляхах и козаках)".
Очень ярко Дмитрий показал процесс самоосознания Богданом ситуации, себя как исторической фигуры параллельно с самоосознанием народа. Например, дойдя до Львова и порубив немало шляхты, Богдан рыдал о смерти польского короля как о смерти своего отца и покровителя. Мало кто знает об этом. Он применил удивительную тактику "информационной войны", чего ни до него, ни при нем почти никто не делал. Только сегодня! И при этом он просидел с патриархом Иерусалимским, желывшем высвятить его на нового государя, почти трое суток в хате. Знаем мы о таких фактах? Нет! О его трех женах знаем? Нет! О его привычке пить кофе, принесенной из турецкого плена знаем? Нет! О броне, которую он носил под шапкой в то лихое время?....
А что касается союза с Московией, то там все так же неоднозначно. Кроме того, через пару лет подписанные соглашения в московских архивах "мыши съели" и царь "просил" казацкую старшину привезти их в Москву, чтобы "переписать". Тогда отказали, пригласив в ответ московских писарей. Но как только Москва добралась до "малороссийских копий", "мыши" сразу же сделали свое дело. Осталась лишь идеологическая шелуха.
Костян | 2008-05-19 09:06
Хотя он, возможно, один из немногих, кто смог организовать довольно таки значимое число украинцев для совместной деятельности.(при чем не майданного карнавала.) По большому счету, это чуть ли не уникум (разве что-ли батько Махно рядом стоит), потому как организовать украинцев- это нечеловеческое усилие..
Но, ..., под москалей лег- испортил себе всю биографию..
зритель | 2008-05-19 07:06
А якщо про політику, то він дійсно невеликий знавець сучасних кабінетних інтриг. Пропонована Корчинським політика не користується попитом у сучасній Україні.
зритель | 2008-05-19 07:03
По-третє, повністю згоден з Вами, що оцінювати Великих українців взялися українці дрібні. Тобто ми з Вами. Але про це сказав Корчинський, що ми толком нікого не знаємо, а великого Хмельницького гідно оцінили його великі сучасники.
Oper | 2008-05-18 21:49
Точніше - за попередньою змовою ;) Якось занадто багато говориться про "вкидання голосів". Хоча цікава думка - "щоб не був першим Бандера". Невже північні молодші брати-чекісти образилися і вирішили витратитися? :)
.
Сам не голосував. Не слідкував. Взагалі не дивлюся ТБ, бо то зло. Не знаю, хто в десятці.
Ну раз кажуть нема випадкових, і на тому добре. Бо визначати рейтинги дійсно великих українців бралися українці дрібні... Чув, навіть кат Ульянов якесь-там місце зайняв.
А хто такий цей кіпіані? Якесь у нього прізвище.... Трохи неукраїнське.
Сергій | 2008-05-18 21:45
Костян | 2008-05-18 19:14
Полученная информация подходит для гламурных журналов с их "хит-парадами звезд", но для какого-либа реального анализа и оценки- бессмысленна..
Хотя несомненно образ "неизвестного солдата" по сути самый ценный, потому как самым ценным и является бескорыстный подвиг .
Sirko | 2008-05-18 18:38
Семён | 2008-05-18 18:19
Полученная информация подходит для гламурных журналов с их "хит-парадами звезд", но для какого-либа реального анализа и оценки- бессмысленна..
так же такое голосование даёт возможность увидеть в какую сторону смотрим большинство населения Украины и спрогнозировать какое примерно будущее у Украины.
а не честное голосование, даёт возможность провести очень классную "промывку мозгов" и потом ориентируясь на результаты полученные в действительности играть на настроениях общественности.
зритель | 2008-05-18 18:01
Больше того, в десятке случайных людей действительно не было
Костян | 2008-05-18 17:09
Полученная информация подходит для гламурных журналов с их "хит-парадами звезд", но для какого-либа реального анализа и оценки- бессмысленна..
Олег | 2008-05-18 16:38
Костян | 2008-05-18 16:28
Та что ж вы так писимистично. Пусть хоть украинцы узнают про украинцах!!!!!!
+++++
Дэбилизм- в чистом виде..
Можно определить там сотню людей- внесших вклад в "розбудову Украины"..
Но определить из них лучшего, устраивая, что-то типа регаты на конкурентной основе и с коммерческим привкусом..
Дэбилизм..
Гость | 2008-05-18 14:52
Костян | 2008-05-18 13:04
Дебилизм..
зритель | 2008-05-18 12:40